Közös erõvel küzdenek Tokaj-Hegyalján a jövõért
A TokajVinum Hungaricum Egyesület az összefogás erejében történõ hittel 2004. március 18-án alakult meg. Az egyesületet kilenc olyan Tokaj-hegyaljai pincészet alapította meg, amelyeknek borkészítési filozófiája a több száz éves hagyományos módszereken nyugszik. Nem véletlenül lett TokajVinum Hungaricum az egyesület neve, hiszen a tokaji bor egy igazi ritkaság, és hungaricum. Ennek a hungaricumnak a védelme, óvása, ápolása és megtartása, valamint a világgal történõ megismertetése és elismertetése az egyesület célja és feladata.
A logó maga is hungaricum
Az egyesület logóként egy olyan szimbólumot választott, amelynek fõ motívuma a magyarok totem állata, a turulmadár. Az alapját a honfoglalás kori ásatásból elõkerült rakamazi korongon a hatalmas égi turulmadár jeleníti meg szétterjesztett szárnyával és legyezõs farkával a csõrébe helyezett szõlõfürttel. A turulmadár a teremtés mítosza, amely képes elhozni az életfa termését, az élet vizét vagy védencét röpíti oda, ahová kell. Az Árpád-kor legendás turulmadara, amely Álmos fejedelem születésének elbeszélésében is szerepel.
A „folyékony arany” ugyan eddig is a hazai borok élvonalát jelentette, a TokajVinum Hungaricum egyesület mégis azt a célt tûzte maga elé, hogy a legismertebb hungaricum, a Tokaji Aszú, a világ nemesédes borainak referenciatermékévé váljon. A hagyományos technológia sikerét mutatja, hogy a tagokat a nemzetközi borversenyeken számos díjjal jutalmazták. Az elismerések ellenére, az egyesület tagjai az eddigieknél is jobb minõségû Tokaji borokkal szeretnék meglepni a fogyasztókat.
A minõség receptjei
A Tokaji Aszú különleges íz világát és zamatát a szokatlanul hosszú, öt-hét éves érlelési periódus teszi egyedivé. Különleges szerepe van a szõlõ válogatásának, illetve a szigorú minõségi követelményeknek, melyeknek évszázados hagyományai vannak a történelmi borvidéken. Ezeket a hagyományokat ismerte el az UNICEF és lett 2002-tõl a Világörökség része Tokaj-Hegyalja, illetve ugyanezt a tradicionális filozófiát viszik tovább az egyesület tagjai is borászati tevékenységükbe.
A TokajVinum Hungaricum Egyesület célja, hogy ezeket a tradíciókat és a hagyományos borkészítési kultúrát megõrizve, tökéletesítve borkülönlegességeket állítson elõ, a hazai borászat „zászlóvivõjeként” szolgáló termékskálát alakítson ki.
A „folyékony arany” referenciatermékként való elfogadtatása összetett feladat, összehangolt szakmai, lobbi- és marketingtevékenységgel jár. A TokajVinum Hungaricum Egyesület a kitûzött célt a tagok közös képviselete révén igyekszik megvalósítani. A szervezet ennek érdekében elõsegíti a nemzetközi borversenyeken való sikeres részvételt, a termékek és a termelõk érdekképviseletét az Európai Unió fórumain, valamint az idegenforgalmi rendezvényeken való megjelenésüket is támogatja. A korábbi külföldi és hazai bemutatkozás után a jövõben is rendszeresen szereplõje lesz a magyar és nemzetközi szakmai rendezvényeknek és versenyeknek.
Hiába jó egy bor, ha nem ismerik
A TokajVinum Hungaricum Egyesület, mint szakmai közösségi marketing szervezet, fontosnak tartja hogy a magyar borágazatban szakmailag is aktívan részt vegyen. Ennek érdekében folyamatos kapcsolatban áll és rendszeresen konzultál a helyi (Tokaji Hegyközségi tanács) és országos (Hegyközségek Nemzeti Tanácsa, Agrármarketing Centrum, Magyar bormarketing Kft.) szakmai irányító szervekkel.
Az egyesület tagjai:
Babits Pincészet
Bodnár Pincészet Borház
Götz Pincészet
Kiss István Pincészete-Fitomark-94 Kft.
Monyók Pincészet
Ráski László Pincészete
Sajgó Pincészet -Tolcsva-Bor Kft.
Tokajbor-Bene Pincészet
Tokaj-Kereskedõház Zrt.
Világörökségi törvényt sürgetnek
A szõlész és borász egyesületek, szakmai szervezetek – felelõsséget érezve a Tokaji Történelmi Borvidék Kulturtáj Világörökségi Helyszín egyetemes világörökségi és természeti értékeinek megõrzéséért, valamint annak értékalapú vidék-, társadalom- és gazdaságfejlesztéséért – a borvidék életében jelentõs állomásként 2009. tavaszán létrehozták a Tokaj-Hegyalja Fejlõdéséért Szövetséget.
A Szövetség alapító tagjai a Tokajvinum Hungaricum Egyesület, a Tokaj Reneszánsz – Tokaji Nagy Borok Egyesülete, a Tokaji Bormívelõk Társasága, a Mádi Kör Eredetvédelmi Egyesület, a Tokaji Borbarátnõk Társasága, a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsa és a Tokaj-hegyaljai Borút Egyesület.
A Szövetség elsõdleges feladatának tekinti az együttmûködés kialakítását a borvidék önkormányzataival, kistérségeivel, civil szervezeteivel, más szakmai szervezeteivel, vállalkozóival és a megyei önkormányzattal az egységes Tokaj-hegyaljai Térségfejlesztési Stratégia kialakítása érdekében. Ezen kívül a borvidék világörökségi borvidéki fejlõdését segítõ jogszabály alkotási folyamatok támogatását, valamint együttmûködés kialakítását hazánk többi világörökségi helyszínével, valamint a többi külföldi világörökségi borvidékkel.
A fenti célokkal összhangban az Oktatási és Kulturális Minisztérium keretei közt folyamatban van a világörökségi helyszínek értékvédelmét és értékalapú fejlesztését támogató „világörökségi törvény” elkészítése, amelyet remélhetõleg hamarosan tárgyal és elfogad az Országgyûlés is.
Hazánk világörökségi helyszínei:
Hollókõ ófalu és táji környezete (1987.);
Budapest Duna-parti látképe, a Budai Várnegyed, az Andrássy út és történelmi környezete (1987.);
Az aggteleki karszt és a szlovák karszt barlangjai (1995.);
Az Ezeréves Pannonhalmi Bencés Fõapátság és közvetlen természeti környezete (1996.);
Hortobágy – A puszta (1999.);
Pécsi ókeresztény sírkamrák (2000.);
Fertõtáj / Neusiedlersee kulturtáj (2001.);
A tokaji történelmi borvidék (2002.)
2009 nem egy aszús évjárat
Néhány hete még arról lehetett hallani, hogy komoly problémák elé néz a borvidék számos termelõje, úgy tûnt, hogy nyakukon marad az idei termés jó része. A sajtótájékoztatón az is kiderült, hogy nincsen komoly baj, a termés nagy része nem marad felhasználatlan. Az már egy másik kérdés, hogy milyen áron tudták termésüket átadni a termelõk. Az is elhangzott, hogy 2009-ben nem volt igazán aszús évjárat Tokajban. A borok királyának elõállítása korlátozott ebbõl az évjáratból, viszont jó hír, hogy nagyon szép késõi szüretelésû borok készülnek az idei termésbõl. Az is kiderült, hogy a Szerencsre tervezett szalma tüzelésû hõerõmû nem fog megépülni, köszönhetõen a közös fellépésnek, összefogásnak. Jó hír volt az is, hogy szálláshelyekkel, éttermekkel és programlehetõségekkel is bõvül a régió.
Forrás:
Metropol
http://www.metropol.hu