Kiutat mutat a válságból a hazai bor
– A burgenlandi agrárkamara magyar származású vezetõje egyszer arról beszélt nekem, mennyire féltek az osztrák gazdák attól, hogy miután Ausztria csatlakozik az Európai Unióhoz, hirtelen a nyakukba szakad a hatalmas konkurencia. Aztán mégis jól jöttek ki ebbõl a helyzetbõl. Az ok egyszerû volt: magas minõségi szintre törekedtek és az egészséges lokálpatriotizmust erõsítették – idézte fel azokat a jó tanácsokat Vaszari László, a Pannonhalmi Borvidék Hegyközségének és a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke, amelyeket követésre érdemesnek tart. Szerinte Magyarországon is növelni kell a saját termékek iránti bizalmat és erre most a válság miatt még nagyobb a szükség. A hazai védelme azért is fontos, mert a magyar szõlõbõl készült borok nyolcvan százaléka itt is fogy el.
A termelõk minõségre törekvése kapcsán megjegyezte: nem az a lényeg, hogy palackozott formában kerüljön értékesítésre a bor, hanem hogy jó legyen. A bortermelõknek azonban manapság nemcsak az értékesítéssel kell foglalkozniuk, hanem azzal is, hogy változik a borok eredetvédelmét érintõ szabályozás, amelynek jelenleg a szakmai egyeztetése folyik. A HNT el akarja érni, hogy a nemzeti sajátosságnak számító elnevezések, amelyek a köztudatban ismertek, megmaradjanak. A borászoknak pedig érdemes lesz átgondolniuk, milyen kategóriákba éri meg besorolni boraikat, ugyanis a magasabb fokozatok szigorúbb, költségesebb eljárásokat jelentenek. Azok pedig nem mindig érvényesíthetõk az árban.
A HNT a forgalomba hozatali járulék igazságosabb megállapítását is szeretné elérni. Azt, hogy a literenként egységes nyolc forint helyett öt, illetve tíz forint legyen; a kisebb összeget az olcsóbb, a magasabb járulékot a prémiumborok után kellene fizetni.
Miért olcsóbb a külföldi?
A hazai piacot a hazai bortermelõk hátrányára tavaly nyáron az országot nagy mennyiségben elárasztó, fõképp vörös olasz lédigbor zavarta meg Vaszari szerint. Úgy tudja, tartálykocsikban csaknem félmillió hektoliter érkezett literenként nyolcvan-száz forintos áron. Ennyiért az elnök szerint tõlünk délebbre se tudják a bort elõállítani, szerinte valószínûleg az olaszországi túltermelés miatt támogatást kaptak a kivitelhez az ottani gazdák. A HNT foglalkozik azzal, hogy az okok hátterét feltárja, miért tud olcsóbb lenni esetenként a külföldi bor a magyarnál.
Forrás:
kisalfold.hu
http://www.kisalfold.hu