Kiosztották az idei takarékszövetkezeti borverseny díjait
[tn_6_bal.jpg] Az ország összes régiójában jelen lévõ takarékok hagyományos finanszírozói a helyi borászatoknak, pincészeteknek. A többségében kisebb és közepes méretû borászati vállalkozások szép számmal részesednek a TakarékBank és a Takarékszövetkezeti Integráció összesen mintegy 355 milliárd forint összegû kkv-hitelállományából. A hitelintézeti forrásokat elsõsorban az uniós támogatások elõfinanszírozására, forgóeszköz-finanszírozására, valamint gépberuházásokra veszik igénybe. A partneri kapcsolatok fejlõdését jelzi, hogy az immár 15. alkalommal megtartott Takarékszövetkezeti Borversenyre rekordszámú, 281 féle bormintát neveztek a Takarékszövetkezeti Integrációba tartozó hitelintézetekkel kapcsolatban lévõ boripari vállalkozások. Az érmes borok aránya csakúgy, mint tavaly, most is 70 százalék körüli. „Az indulók számát tekintve a Takarékszövetkezeti Borverseny a legnagyobb országos versenyek közé tartozik, de célja speciális. Elsõsorban a kis pincészetek, bortermelõk motiválását és termelési színvonaluk emelését szolgálja, ezért nagyobb az érmek száma, mint más, bejegyzett országos versenynél” – emelte ki Zilai Zoltán a TakarékBank és az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség mellett szakmai támogatást nyújtó harmadik szervezõ, a Magyar Szõlõ és Borkultúra Nonprofit Kft. ügyvezetõ igazgatója. A díjakat ugyanakkor itt is nemzetközileg elismert, beminõsített rendszer alapján osztja ki a szakmai zsûri.
Szokatlannak számít, hogy a versenyre hordós mintákkal is lehet nevezni, amelynek aránya idén 26 százalék volt, magasabb, mint a korábbi években, jelezve, hogy a legkisebb pincészetek közül is sokan vállalkoztak a szakmai megmérettetésre. „Az aktivitás jelzi, hogy a versenynek komoly mozgósító és közösségépítõ ereje is van, ráadásul minden résztvevõ tanulhat abból a részletes, az esetleges hibákat is leíró értékelésbõl, amelyet a zsûritõl kap” – emelte ki Zilai Zoltán.
[tn_2_bal.jpg] Hibás tétel egyre kevesebb érkezik. Az utóbbi idõszakban évrõl évre javul a beküldött borok minõsége, a pincetechnológia fejlõdése és a szõlõ ismerete, állapította meg a verseny szakmai zsûrije. A benevezett több mint 120 borász és pincészet közül a legrangosabb díjnak számító nagy aranyérmet a Matias Borászat Kft. Villányi Cabernet Franc bora, Pálinkás Attila Abasári Olaszrizling tétele, Sajgó Krisztina 5 puttonyos Tokaji Aszúja, a Tolcsva Bor Kft. Tokaji Aszú Esszenciája, a Törley Kft. Chardonnay Brut-ja és a Wekler Családi Pincészet Szekszárdi Cabernet Franc tétele kapta. Öt-öt aranyérmes fehér, illetve vörös bor közül a borértõ takarékszövetkezeti vezetõk az idén is kiválasztották a Takarékszövetkezetek Borát, ezt a különdíjat 2013-ban
a Bodri Pincészet 2009-es évjáratú Szekszárdi Optimus Gold tétele és a Szöllõsi Pincészet Kft. 2011-es Neszmélyi Magnus Cuvée-je érdemelte ki. A további díjazottakról a TakarékBank a honlapjára feltett eredménytáblán számol be.
TakarékBank Zrt.
A Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt.-t (TakarékBank) 1989-ben hazai takarékszövetkezetek alapították. Részvényeinek többségét ma is a szövetkezeti szektor tagjai birtokolják. A TakarékBank mérlegfõösszege 2012-ben 389,6 milliárd forint volt, betétállománya 341,3, míg hitelállománya 131,6 milliárd forintot tett ki, adózás utáni eredménye pedig 195 millió forint volt. A TakarékBank elsõdleges feladata a Takarékszövetkezeti Integrációhoz tartozó hitelintézetek egységes piaci fellépésének elõsegítése, versenypozíciójuk megõrzése, illetve termék és szolgáltatás palettájuk szélesítése: segítségével, illetve szervezésében olyan termékeket és szolgáltatásokat is kínálhatnak ügyfeleiknek, amelyeket jogszabályi, vagy gazdaságossági korlátok miatt önállóan nem tennének. A piaci jelenlét erõsítése érdekében 2008 májusától központi szereplõként létrehozta és koordinálja a takarékszövetkezetek és bankok minden eddiginél szorosabb együttmûködési formáját, a TakarékPontot. A TakarékBank fenti tevékenységek mellett befektetési szolgáltatást nyújtó bankként, TakarékInvest márkanév alatt – közvetlen banki ügyfeleinek kiszolgálása mellett – versenyképes termékeivel és teljes körû befektetési szolgáltatásaival direkt tõkepiaci kapcsolatot teremt a Takarékszövetkezeti Integráció hitelintézetei és azok ügyfelei számára is.
Országos Takarékszövetkezeti Szövetség
Az 1993-ban létrehozott OTSZ 2012 végén – a 2012. júniusban belépett TakarékBankkal együtt – 105 tagot számlál, amely a takarékszövetkezeti szektor mintegy 80 százalékát lefedi. A takarékok 100 százalékig magyar tulajdonban lévõ hitelintézetek, amelyek széles körû országos lefedettséggel és ismertséggel rendelkeznek. A Takarékszövetkezeti Integráció évrõl évre növelve piaci részesedését, mûködésének hatékonyságát és jövedelmezõségét mára a magyar hitelintézeti rendszer versenyképes szereplõjévé vált. A takarékok az OTSZ aktív közremûködésével, és támogatásával pénzügyi-gazdasági együttmûködést valósítanak meg, kiemelt figyelmet fordítva a lakossági és vállalati finanszírozási igények kielégítésére.