Kettévált a magyar borpiac
A XXX. Szõlõ- és Bor Világkongresszuson részt vevõ magyar borászoknak egyelõre nincs ünnepelni valójuk. Most már biztos, hogy 2015 hektár szõlõt ért jelentõs fagykár másfél hónappal ezelõtt. A legjelentõsebb, 80-100 százalékos pusztítást a Kunsági Borvidéken végezte a májusi fagy, de jelentettek kárt Pannonhalmáról, a Mátrából, Hajósról és Hegyaljáról is. Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának fõtitkára szerint – tavalyi áron számítva – mintegy kétmilliárd forint értékû szõlõt szüretelt az idén a hideg.
A szakemberek ettõl függetlenül úgy vélik, az idén jó közepes lehet a termés. Sok múlik a következõ hónapok növényvédelmi munkáin, ugyanis a mostani meleg, párás, viharos idõjárás kedvez a gombabetegségek terjedésének. Mindazonáltal az idei szõlõ és bor értékesítésekor a nagy készletekre való hivatkozással nem fogják az árakat leszorítani a felvásárlók. A pincékbõl ugyanis jócskán fogyott a bor, hiszen az elmúlt két évben nagyjából a hazai fogyasztásnak megfelelõ hárommillió hektoliter körüli mennyiség termett.
Ezzel együtt jócskán megszaladt az importált bor menynyisége: hordós borból tavaly két és félszer annyit vásárolt az ország, mint 2005-ben – derül ki az Agrárgazdasági Kutató Intézet piaci megfigyeléseibõl. De nõtt a pezsgõ és a palackos bor behozatala is. Közben a bor kivitele is meglódult az elmúlt évben, igaz, ez viszonylagos. Az elmúlt tíz évben ugyanis a bortermékek exportja megfelezõdött. Emellett a célországok is változtak. Bõvülnek a cseh és a szlovák szállítások, és Oroszország újra az öt legjelentõsebb exportpartner közé került.
Aggasztó folyamat ugyanakkor az, hogy a belsõ piac kétpólusúvá vált – mondja Horváth Csaba. – Miközben egyre többen keresik a különlegességeket, a minõségi borokat, addig egyre nagyobb mértéket ölt az olcsó olasz borok behozatala. Korábban úgy vélték, hogy a 60-80 ezer hektoliteres import még nem okoz zavart a piacon, de a tavalyi behozatal már elérte a százezer hektolitert. Úgy tudjuk, egyre több palackozó áll át a literenként 55-60 forintért megvásárolható olasz borra.
Ráadásul szakértõk szerint az import további növekedésére lehet számítani, ami az elmúlt másfél évtized exportfiaskói miatt a belföldi piacra összpontosító borászatok számára komoly veszélyt jelent. Egyébként az import növekedését erõsíti az a tény is, hogy a jelenleg is folyó és jövõben várható ültetvénykivágások (tavaly 5000 hektárhoz kaptak támogatást, az idén már csak 2000-hez jár) miatt a hazai borászatok a bel- és külpiaci lehetõségeiket alapanyag hiányában sem tudják kihasználni. Ezért kapacitásaik kihasználása érdekében is kénytelenek lesznek importált bort palackozni.
A kivágás mellett a szõlõterületek szerkezetátalakításához és átállításához (fajtaváltáshoz, áttelepítéshez, támrendszerek létesítéséhez és korszerûsítéséhez) is nyújt támogatást az EU. Ebben a borpiaci évben 1211 hektár ültetvényt lehet a 2,7 milliárd forintnyi uniós támogatással átalakítani – a szerkezetátalakítási támogatások kifizetését már megkezdték.
Forrás:
Népszabadság
http://www.nol.hu