Két nap – tíz borászat
„A hamisítatlan dolce vita életérzést megtestesítõ Vespa hét évtizedes történelme alatt a világ egyik legnépszerûbb robogója lett. A jeles évforduló alkalmából több mint 30 vadonatúj, jubileumi modell várja, hogy az I. Motoros Borok Útja Rallye-n is bebizonyítsa, mennyire jó útitárs tud lenni egy igazi élménytúrához. A motorokat gondos felkészítés után, egy közlekedésbiztonsági gyakorlati feladat elvégzését követõen a regisztrációs napon bocsátjuk a versenyzõk rendelkezésére a vadonatúj motorszalonunkban Dunakeszin. Aki pedig hétvégén igazán beleszeret a Vespájába, a versenyt követõen kedvezményes feltételekkel akár meg is vásárolhatja. Remélhetõleg nem lesz rá szükség, de a biztonság kedvéért a mezõnyt egy szervizautó is követi ” – mondta a sajtótájékoztatón Lukoczky Csilla, a Vespa hazai vezérképviseletét ellátó Netmoto Kft. marketing vezetõje.
Két nap alatt 10 kiváló borászat, és azok legfinomabb nedûi mutatkoznak be a motorosoknak. A Mátrai Borvidékrõl a Kovács Borház, a Nandi Magdi Borászat és Vendégház, a Molnár és Fiai Pincészet, a Pálinkás Pincészet, a Nyilas Pincészet, a Dubicz Borászat és Szõlõbirtok, az Egri borvidékrõl a Gróf Buttler Borászat és az Ostorosbor, a Tokaji Borvidékrõl pedig a Holdvölgy, valamint a Basilicus Borkultúra Központ. A rendezvény a résztvevõknek kínált élmények mellett fontos társadalmi célt is szolgál – jelentette be Megay Róbert Péter, a szervezõbizottság elnöke. A társadalmi felelõsségvállalás egy új formáját kívánják bevezetni. A Borút Rallyeken, valamint ugyancsak az õ szervezésében minden évben megtartott páros teniszkupákon befolyt – jótékonysági célra egész évben gyûjtött – összeget az Oxy Team Országos Sportmentõszolgálatnak adják át, akik azt a hajléktalanok egészségügyi szûrésére fordítják.
Minden képzeletet felülmúló, elképesztõ körülmények között élnek hajléktalanok Budapesten – világított rá dr. Nagy Tibor, az Oxy Team Országos Sportmentõszolgálat fõigazgatója. Évek óta végzik a hajléktalanok egészségügyi szûrését és védõoltásokkal való ellátását. Ennek különösen a tél beállta elõtt van nagy jelentõsége. A vizsgálatok elvégzésére alkalmas, jól felszerelt autóval keresik fel azokat a helyeket, ahol nagy számban élnek hajléktalanok – sokszor földbe vájt üregekben – és megpróbálnak legalább némiképpen enyhíteni az alig elviselhetõ állapotokon. Lehetõségük van arra is, hogy mindazoknak, akik részt vesznek a szûrõvizsgálatokon, valami kevés élelmiszert is adjanak. Ezért van különösen nagy jelentõsége a Borok Útja Rallye szervezõi által elhatározott változtatásnak, hogy egyszerre, nagyobb összegben adják a támogatást.
Európa szinte minden országában kutatják, miként lehet a motoros balesetek számát csökkenteni. A motorozás inkább a fiatalokhoz kötõdik, így még inkább fontos a balesetek megelõzése. Nehéz megtalálni a hangot, amivel a fiatalokhoz szólni lehet és nehéz eléjük olyan példát állítani, amire oda is figyelnek. A tudatos, felelõsségteljes és biztonságos közlekedés népszerûsítése hagyományosan kiemelt célja a Magyar Borok Útja Rallye versenysorozatnak. Eltérõen az autós rallyeken megszokottaktól, ezúttal a versenyzés óráiban a borkóstolás minden résztvevõ számára szigorúan tilos – emelte ki dr. Komáromi Endre ny. rendõrezredes, a rallye biztonsági fõnöke. Számtalan helyen lesz ellenõrzés. Napközben a mezõny tagjai egymásra, a versenyre, a csodálatos tájra, a vendéglátó borászokkal való találkozásra és beszélgetésre, a borászat mûködésének és filozófiájának megismerésére, valamint az általuk kínált finom falatokra koncentrálnak. A kitûnõ hazai borok megízlelése természetesen nem marad el, a szálláshelyre visszatérve, az aznap meglátogatott borászok mutatják be és kóstoltatják legfinomabb tételeiket.
Az indulás elõtti utolsó tájékoztatón jelen volt több olyan pincészet képviselõje is, melyeket a motorosok az út során majd felkeresnek. Az Ostoros pincészet az érkezõknek Eger egyik legizgalmasabb borát kínálja. A 2015-ös Egri Csillag egy cuvée, melyet a Bikavér fehér párjaként hívtak életre az egri borászok. Ennek is szigorú elõírásai vannak, amit a készítés során be kell tartani. Az Ostoros pincészetnél Chardonnay és Egri Leányka adja a bor gerincét de van még benne Cserszegi Fûszeres, Sauvignon Blanc, Rizlingszilváni és Ottonel Muskotály. Együttesen friss, szinte ropogós, üde karaktert adnak. A Chardonnay-tõl kis krémesség is megmutatkozik benne, jó illatú, könnyen iható, kellemes nyáresti bor vált belõle. A pincészet másik prémium bora, a Merlot – Pinot Noir – 1-1 arányú – házasításával készült rosé, mely Cannes-ban a rosé világbajnokságon ezüstérmes lett. Nem hiányzik persze a Bikavér sem náluk, ebben Kékfrankos, Merlot, Pinot Noir és Cabernet Franc rejtezik, másfél évig érlelték, tölgyfa hordóban.
Ha a hétköznapi borfogyasztókat megkérdeznénk nem valószínû, hogy sokan tudnák, hol is van az a Nandi-Magdi Vendégház és borászat? De aki megtalálja, örömét leli majd benne, mert valódi kincset talált. A titkot most eláruljuk: Budapesttõl alig egy órára, Gyöngyöspata az otthona. Már az odavezetõ út is gyönyörû, az egész Mátra az utazó elé tárul. Mintegy tizenöt éve léteznek, három hektáron gazdálkodnak, ötféle bort készítenek. A gazdaasszony, Bernát Magdi édesapját Nándornak hívták, így lett a kislányból Nandi Magdi a faluban. Borászkodása során Ottonel Muskotály, Sárga Muskotály és Rizlingszilváni véletlen házasításkor igen jó összeállítás került ki a keze alól. Így hát emléket állítva a szülõknek, a bor neve Nandi Magdi cuvée lett! Mindegyiket más idõpontban szüretelik, nem is készül minden évben ez a bor. Borászatuk az egykori gyöngyöspatai fõesperességi plébánia épületében van, alatta négyszáz évesnél öregebb pince húzódik.
A Dubicz Borászat és szõlõbirtok 110 éves pincéjében ennek a nem csekély idõnek teljes borászati technológiáját megismerheti a látogató. A kezdetekkor, 1906-ban még hatalmas fahordókkal dolgoztak, de 1963-ban az akkor elvárt mennyiségi termelés érdekében már óriási betontartályok épültek. Ezeket nemrég feltárták és raktárnak használják, 211 darab amerikai, francia és magyar barrique hordót helyeztek el bennük. Végül 2011-ben megérkezett a pincébe a reduktív technológia is. Egyik érdekességük az 1014-sorozat, mely nevét a Kékestetõ magasságáról kapta és egyben a válogatott alapanyagokból készült bor minõségének szintjét is jelzi. A Fríz termékcsaládban Hárslevelû és 2015-ös évjáratú barrique Olaszrizling található. Bár van vörösboruk és roséjuk is, elsõsorban a fehérborok termelésére fordítják a legnagyobb figyelmet.
A Holdvölgy „az ellentétek pincészete” Mád központjában tevékenykedik, majdnem két kilométer hosszú pincerendszerük 109 ágra oszlik, nem egy közülük hatszáz évnél is öregebb! Fölötte a borászat viszont korszerû technológiával dolgozik. A vendégeket kincskereséssel egybekötött pincelátogatásra várják. Ennek során mindenki kap egy térképet, azon megjelölték a borkóstolási pontokat, „csak” azokat kell megtalálni. Egyik érdekességük a Vision, egy Furmint – Hárslevelû – Kabar házasítás. Ez utóbbi az aszúkészítéshez, célzott keresztezéssel született szõlõfajta. A bor viszont tavaly a Decanter versenyen aranyérmes lett. A mellette álló palackban az Exaltation (Túlfûtöttség) nevet viselõ, késõi szüretelésû Sárga Muskotály viszont már több éve rendszeresen aranyérmes a Muskotály világversenyen.
Forrás:
utazónet
http://www.utazonet.hu