Kárpát-medencei Borszerzõdés Budatétényben
Az esemény házigazdája, Szabolcs Attila, Budafok-Tétény polgármestere a sajtóértekezleten elmondta: Bakonyi Viktor szervezésében már ötödik alkalommal találkoznak a most kezdõdõ kétnapos rendezvényen a kerületben a Kárpát-medencei magyar borászok. Emlékeztetett arra, hogy nem sokkal ezt megelõzõen fogadta el az Országgyûlés a kettõs állampolgárságról szóló történelmi döntést, ami új lehetõséget ad a határokon átívelõ emberi és szakmai kapcsolatok erõsítésére. Hozzáfûzte, hogy az ötödik Kárpát-medencei borásztalálkozó különösen jelentõs, mert „nagy izgalommal harcoltunk és harcolunk azért, hogy ne kerüljön ingatlanügynökök kezére a borásztalálkozó immár hagyományos helyszíne, a Rozárium, és az azt kezelõ kutatóintézet többi értékes ingatlana”. Ma már úgy tûnik, hogy megmenekül a rózsakert, s ilyen kedvezõ elõjelek közepette kötik meg a Borszerzõdést – mutatott rá.
Tiffán Zsolt parlamenti képviselõ, villányi borász emelkedett pillanatnak nevezte a Borszerzõdés aláírását. Mint mondta: a parlament mezõgazdasági bizottságán belül albizottság alakul a borászat és szõlészet támogatására. Németh Zoltán, a kerület új országgyûlési képviselõje, alpolgármester elmondta: amikor szervezni kezdték a Kárpát-medencei borásztalálkozót, nem tudhatták, hogy a parlament ezzel szinte egy idõben dönt a nemzeti összetartozásról és együttmûködésrõl, valamint a kettõs állampolgárságról. Szép napokat él át most a magyar nemzet – mutatott rá – újra össze lehet kötni a Trianonban szétszakított szálakat, nemcsak a lelkieket, hanem természetesen a gazdasági kapcsolatokat is. Az utóbbinak szép példája a mai borszerzõdés – fûzte hozzá. Balla Géza aradi borász örömmel szólt arról, hogy a határon túliak is szót kapnak a magyar borászat fejlesztésében. Az együttmûködés – mint rámutatott – több évtizedre tekint már vissza, s ez jó alap arra, hogy a magyar borok nemzetközileg is visszakerülhessenek megérdemelt helyükre. Maurer Oszkár délvidéki borász meghatottan szólt arról, hogy tanúja lehet ezeknek a történelmi pillanatoknak. Leszögezte, hogy a kettõs állampolgársági törvény kiköszörülte a 2004-es csorbát. A borszerzõdésre utalva hangoztatta, hogy az együttmûködés létrejött, s most tovább kell fejleszteni a szövetséget, õshonos fajtákat kell telepíteni. Budafokon otthon érezzük magunkat – mondta. Rozsmán István muravidéki magyar borász is hangsúlyozta, hogy szép napok tanúi lehetnek. Reményének adott hangot, hogy ez a jövõben is így lesz, s hogy sok jó bort hozhatnak ide, Budafok-Téténybe.
Németh Zsolt parlamenti képviselõ összegzõ beszédében kifejtette, hogy a Borszerzõdés része a nemzeti együttmûködés politikájának, amely természetesen nemcsak érzelmekrõl, hanem a gazdaságról is szól. Leszögezte, hogy támogatják a magyar borászok törekvéseit, kézzel fogható eredményeket akarnak. Kitért arra is, hogy egységes külgazdasági politikát alakítanak ki, meg akarják szüntetni annak széttöredezett jellegét. Komoly reményre jogosít fel az, hogy 2011-ben Magyarország tölti be az EU elnöki tisztét – mutatott rá. Tréfásan megjegyezte: õ természetesen a borfogyasztók oldalán áll, de szerencséje van, hiszen a Kárpát-medencei magyar bor valóságos csoda, s így együtt hamar felvirágoztathatják a magyar borászatot. A sajtóértekezleten végül Garbóci László, a Promontórium Borlovagrend ceremóniamestere felolvasta a Borszerzõdést szövegét, amelyet ezután felváltva írtak alá a határon túli és anyaországi magyar borászok. Az aláírók: Bóni László – Délvidék; Debreczeni Kálmán – Etyek – Buda; Mátyás András – Felvidék; Asztalos Zoltán – Tokaj; Melecsky Tibor – Felvidék; Tiffán Zsolt – Villány; Balla Géza – Aradhegyalja; Maurer Oszkár – Délvidék; Garamvári Vencel – Balatonboglár; Rozsmán István – Muravidék.