Kadarka Szalon a Mezõgazdasági Múzeumban
[tn_2_bal.jpg]„Hosszú idõn át, az elmúlt évszázadokban a magyar szõlészeti és borászati kultúránk meghatározó fajtája volt a kadarka. Ki ne hallott volna már a híres budai (Tabán), csongrádi, kiskõrösi, soltvadkerti, szekszárdi, vaskúti és villányi kadarka borokról, vagy az Egri és a Szekszárdi Bikavérrõl, melyek egyik alkotója a kadarka ma is. Az 1960-as évektõl indult nagyüzemi tömegtermesztés majdnem elfeledtette velünk ezt a fajtát, de szerencsére több borvidéken a szõlõt kedvelõk megtartották ültetvényeikben és ott megmenekült a kipusztulástól. A fajta nem magyar eredetû, mégis ma már, mint hungaricum éli reneszánszát.” Dr. Hajdú Edit
A fajtakör neve több ampelográfus szerint egyik fontos termõhelyérõl, a Shkodari-tó nevébõl származik. Két fajta (kék kadarka és szürke kadarka) ismert a kadarka fajtakörbõl, közülük a kék kadarka terjedt el a legjobban és ezt hazánkban is viszonylag nagy felületen termesztik. Általában ha egy fajtát nagy felületen és sokféle nép termeszt, akkor sok hasonneve képzõdik a termesztõk körében. Így a kadarkának (kék kadarkának) is gazdag a szinonim névtára: branièevka, csetereska, fekete budai, fekete cigány, fekete linka, gamza, jenei fekete, kadar, kadarka, kadarka noir, kadarka crna, kadarka nera, kadárka, negru moale, skadarka crna, törökszõlõ. Volt, aki a Pannóniában (Dunántúlon) termesztett kadarkát „pannon pinot”-nak nevezte.
A kadarka rendellenes virágzatú (hermafrodita), a virágfürtben nõvirágú, hímjellegû és átmeneti formájú virágok is találhatóak. A különbözõ virág- és levéltípusok alapján érdekes nevû alfajták sorakoztathatóak fel, mint csillagvirágú, teltvirágú, kupakos, terméketlen, lúdtalpú, kordoványos, nemes, kereszteslevelû és fügelevelû kadarka…
Látogatóink egy kellemes családi program keretén belül ismerkedhetnek meg a borvidékkel és annak zamatos boraival. A Kunsági Fesztiválhoz hasonlóan pünkösdkor is kóstolhatunk a finomabbnál finomabb nedûkbõl, a bejáratnál megváltott kóstolójegy ellenében. A bormustra után a legízletesebb fajtából akár haza is vihetünk, a recepciós standnál ugyanis a kiállított fajták megvásárolhatók! A rendezvény teljes idõtartama alatt délszláv, román, valamint magyar népzenei motívumokból szerkesztett zenei mûsor varázsolja felejthetetlen élménnyé az itt eltöltött idõt.A rendezvény a fõépülettel szemben lévõ ún. kerengõben kerül megrendezésre, mellyel egy idõben a gyerekek a fõépületben rendezendõ Kaland-várban játszhatnak. Szeretettel várunk kicsit és nagyot egyaránt!
Programok:
Május 29. 16:00-tól
Ünnepélyes, nemzetközi megnyitó és szakmai elõadás (meghívottak és a sajtó képviselõi részére)
Helyszín: a kerengõbõl nyíló nagytanácsterem
Május 30.-június 1., 10-18 óráig
Reprezentatív borbemutató: a Kadarkát termelõ borvidékek pincészetei mutatják be borvidékük jellemzõ kadarka borait. Résztvevõk: Szerbia (Vajdaság), Románia (Ménes), Magyarország (Villány, Szekszárd, Eger, Duna Borrégió)
Helyszín: kerengõ
Május 30.-június 1., 10-18 óráig
Gyerekprogram: játszóház, kreatív foglalkozás. Kaland-vár Játékkiállítás és vásár
Helyszín: a fõépület elõtti terület, a Károlyi udvar, valamint a múzeum egyes termei
Résztvevõ borászatok:
Bokrosi Borászati Kft. és Gulyás Ferenc, Csongrád Boranal Kft., Kiskôrös Dimenzió Borászat, Kecskemét Eszes Kft., Csengõd Frittmann Testvérek Kft., Soltvadkert Gilián Zrt., Csátalja István Borház Kft., Kiskôrös Jekl Pincészet, Villány Kossuth Pinceszövetkezet, Kiskõrös Maurer Oszkár, Hajdújárás, Vajdaság Mészáros Pál, Szekszárd M. R. Vinogradi, Királyhalma, Vajdaság Sümegi és Fiai Borászat, Baja Tóth Ferenc, Eger Wine-Princess SRL., Ménes, Erdély
A program a Közösségi Bormarketing Program és az AMC támogatásával valósul meg.
Helyszín: Magyar Mezõgazdasági Múzeum
1146 Budapest, Városliget, Vajdahunyadvár (Jáki kápolna melletti kerengõ)
Nyitva tartás: naponta 10-18 óráig
Kapcsolódó weboldal