Jó szõlõtermést takaríthatnak be idén a gazdák
Perenyén szelíd lankákon terem a szõlõ, így nem éri olyan erõs napsütés, mint hegyvidéken, a talaj sem a legjobb a szõlõtermelésre, túlságosan agyagos. Mégis évtizedek óta jó néhányan kitartóan foglalkoznak szõlõtermesztéssel, és aranyérmes borok is vannak a pincékben. Nika László apósától tanulta a borászatot, harminckilenc éve él Perenyén, azóta foglalkozik szõlõtermesztéssel.
– Amióta itt élek, nem volt még olyan jó év, mint az idei, amikor a mennyiség és a minõség is tökéletes – mondja a borász. – Általában, ha a mennyiség sok, gyenge a minõség, ha viszont magas a cukorfok, kevés a termés. A zöld veltelini cukorfoka idén 16-17, de a kék szõlõk minõsége is kiváló. Sok volt idén a napsütés, az esõ is mindig akkor jött, amikor szükség volt rá – magyarázza a gazda. – Tizennégyszer permeteztem, egyedül a veltelinivel volt egy kis gondom, a ködös, párás részeken megindult benne a rothadás. –
Ötszáz négyszögölön termel szõlõt a gazda, zöld veltelinit a terület nagyobb részén, de van itt chardonnay, zweigelt, cabernet sauvignon és blauburger is. Utóbbi ritkaságnak számít errefelé hallom a gazdától, csak ketten termelik a faluban.
Nika László hagyományos módon mûveli a területet, kapálógépet használ, nem gyomirtózik, a sorok alján maradt gazt kapával vágja ki. Kézi permetezõgépet használ, nem motorosat, azt mondja, igaz, hogy tovább tart így a permetezés, de alaposabb munkát lehet vele végezni. A borából körülbelül ezer litert értékesít, a többi elfogy helyben, baráti társaságban, a helyi férfi nótakör próbáin, fellépésein.
Múlt szombaton szedték a fiatalok a fehér szõlõt, keddre maradt a nyugdíjasoknak a kék. Reggel fél kilenckor kezdték a munkát. A szõlõ szerencsére nincs messze, csak a kert végében. A leszedett fürtök kék mûanyag kádakba kerülnek, ha a kádak megtelnek, kistraktorral hozza le õket az udvarba a gazda. Ebben az évben kölcsönbe kaptak egy elektromos darálót, így sokkal gyorsabban ment a munka. A ledarált szõlõ kádba kerül, letakarják, itt tárolják kilenc-tíz napig. Ha megkezdõdik az erjedés, amikor a bogyó héja feljön a felszínre, akkor már gyakorlatilag bor van a kádban. Ezután következik majd csak a fejtés, szûrés, a bor kezelése.
Horváth Lajosné Mersevátról érkezett, évente eljön Perenyére szüretkor segíteni.
– Szívesen jövök a Lacihoz, unokaöcsémhez minden évben szüretkor, már nyugdíjas vagyok, ráérek – mondja. – Amíg a férjem élt, nekünk is volt szõlõnk, de aztán kivágtuk, mert nem bírtam vele. Reggel fél kilenckor kezdtünk, azt mondta a Laci, talán három órára végzünk, gondoltam ebbõl, jó, ha öt órára készen leszünk. De mégis ebédidõre befejeztük. Jó volt szedni a szõlõt, mert lugasos, nem kellett hajoldozni. Jól éreztem magam, az idõjárás is kiváló volt, legalább huszonhat fok van, süt a nap. Amúgy nem vagyok boros.
Nika Lászlóné már elõre elkészítette az ételt, így miután az utolsó fürtöket levágták, csak melegíteni kellett. A ház végében lévõ kis pavilonban terített meg, ott tette a család és a vendégek elé a babgulyást, a fasírtot és a sült csirkét. Desszertnek helyi süteményspecialitást, darázs- fészket tesz elénk.
A poharakba a tavalyi borából tölt a gazda. Estére ezen a napon is összejönnek a barátok, a segítõk, talán nótára is fakadnak poharazgatás közben, az is biztos, gyakran lelátogatnak a pincébe is. Azt tartják ugyanis errefelé, hogy a szüretnek kell adni egy teljes napot ahogy a disznóvágásnak is.
Vas megyében idén összesen 950 hektáron termelnek szõlõt. A fehér szõlõk betakarítása a végéhez közeledik a megyében, a kedvezõ idõjárás következtében a cukorfok jobb, mint a tavalyi tudtuk meg dr. Márkus Antaltól, a Vas megyei MGSZH földmûvelésügyi igazgatóság vezetõ fõtanácsosától.
Az oportó szedését a héten kezdték meg a vasi szõlõtermelõk, cukorfoka 18, de kicsit sok a leve az utóbbi idõszak esõzései miatt tette hozzá az agrárszakember.
A termés mennyiségével és minõségével sincs idén gond, a baj az, hogy a pincék még tele vannak tavalyi borral, jelentõsek az eladatlan készletek.
A másik gond, hogy az átvételi árak idén is nyomottak. A must literéért 100 forintot kapnak a termelõk, a fehér szõlõ kilójáért ötven, a kék szõlõért 50-80 forintnál többet nem adnak a feldolgozók.
Forrás:
Vas Népe
http://www.vasnepe.hu