Jó hangulatba hoznak a város borai
A harmadik Tavaszi Borfesztiválra a hagyományoknak megfelelõen húsvétkor került sor. A három napos rendezvényen a kiállító borászok száma mintegy ötven volt, a magyar mellett külföldi borokat is kóstolhattunk.
Az Év Bortermelõi közül kilencen képviseltették magukat, mint mindig, ott volt Frittmann János is, aki tavaly lett a cím birtokosa. Kóstolhatók voltak a 2008-as Város borai, és a borosok mellett jelen volt néhány pálinkás ház is.
Az italok mellé akadt harapnivaló is, meleg és hidegkonyha egyaránt, de emellett a desszertborok kedvelõi édességeket is találtak. A sajtok, mangalicatermékek, lángos, és más hazai étkek mellett gasztronómiai kalandozásokat tehettek a vendégek Itáliában, Franciaországban és Spanyolországban is.
A borok között olasz és ausztrál termékeket is kóstolhattunk, és Franciaországból, Olaszországból, Ausztráliából, Chilébõl, Argentínából, Új-Zélandról, Kaliforniából, Dél-Afrikából is érkeztek palackok. A rövid italok kedvelõi a Zsindelyes Pálinkaház, a Rézangyal Pálinkaház valamint Márton és Lányai termékeibõl válogathattak.
Az idén is megválasztották a Tavaszi Borfesztiválon kiállító borászok és a pálinkafõzdék termékei közül három kategóriában a Város Borát, illetve a Város Pálinkáját. Az elismeréseket a megnyitó alkalmából Horváth Csaba és Ikvai-Szabó Imre fõpolgármeste-helyettesek adták át.
A Szatmári Pincészet 2005-ös Szigligeti Olaszrizlingje a fehér bor kategóriában bizonyult a legjobbnak. A mindössze 2,2 hektárnyi ültetvénnyel rendelkezõ pincészetet 2003-ban alapította Szatmári Gábor és Szántó Zsolt. Pincészetükben zászlóshajónak számító száraz borokra, a Vulcanusra és a Zeuszra a legbüszkébbek. És most már ide sorolhatják 2005-ös olaszrizlingjüket is, mely kiváló példa arra, hogy ebbõl a hosszú idõn át lejáratott magyar fajtából is készülhet magas minõségû bor.
A vörös kategóriában Vincze Béla 2003-as Egri Bikavére diadalmaskodott. E borról tudni érdemes, hogy a pincészet csak olyan évjáratban jelenik meg Egri Bikavérrel, amikor a borkedvelõk számára is tudnak évekre szóló illat, íz és aromaélményt nyújtani. Ez a célkitûzés a jelek szerint 2003-ban ismét sikerült.
A desszert borok terén az idén sem született meglepetés, ismét az Árvay pincészet egyik remeke, a 2006-os Tokaji Gerbeaud vitte el a Város Bora díjat. A Gerbeaud szinte rögtön ünnepi hangulatot kelt, illatában ott vannak a karácsonyi sütemények, a dió és a barack jegyei, a forró nyári napokat pedig a sárgadinnye illata idézi. Fogyasztható magában is, de kitûnõ párosítás libamájjal, borlevessel, illetve süteményekkel, desszertekkel.
A Város Pálinkája Márton és Lányai málna pálinkája lett. A pálinkafõzde úgy döntött, hogy „Márton és lányai” speciál reserve termékcsaládot hoz létre a hazai vagy nemzetközi pálinkaversenyen díjat nyert termékeibõl, ennek reprezentánsa e pálinka is.
A rendezvényen szombaton este a Deluxe Magazin különítménye is részt vett. A Város Borai közül volt szerencsénk megkóstolni a vörös és a desszert kategória nyertesét, és nem csalódtunk, ízgazdagságuk a hûvös ellenére is érvényesülni tudott.
A korai húsvéthez képest is alacsony esti hõmérséklet ugyanis a kóstoláshoz nem volt ideálisnak mondható, a borok hamar lehûltek. Szakmai szempontból tehát jobban járt, aki nappal látogatott ki a rendezvényre, más szempontból az esti idõpont is jó volt.
Mert a hangulat a gáz-melegítõkkel ellátott asztalok körül igazán magasra hágott.
A legkitartóbb borbarátok verõdtek itt össze, és maradtak a zárás idõpontjáig, jutalmuk savak, cukrok és tanninok mellett jókedv és boros tárgyú információ garmadája volt.
És olyan tanulságok, hogy a hazai borok felveszik a versenyt az ausztrál vörösökkel, vagy az, hogy a kitartó vendég jutalma a családias hangulaton túl elõzékeny, és szakmai szempontbó kifogástalan kiszolgálás a pultoknál.
Amirõl sok, nagy tömegeket megmozgató borfesztiválon már a nagyszámú közönség miatt sem lehet szó.
Forrás:
Deluxe.hu
http://www.deluxe.hu