Jó bornak is kell a cégér!
Úgy volt, hogy ezen a héten már Brüsszelig mennek panaszukkal, követelvén, hogy az Unió kényszerítse ki az uniós jogszabályok betartását. Aztán az utolsó pillanatban mégis úgy döntöttek, adnak még pár hónap haladékot, ha úgy tetszik hitelt, a kormányzati szerveknek, hátha a közelmúlt néhány biztató intézkedése nyomán ezúttal valóban fordulat áll be az ügyben. Összeállításunkban két nevezetes magyar borvidék képviselõi szólalnak meg.
– Néhány héttel ezelõtt egy újsághír azt tudatta, hogy a magyar borok minõségvédelmének érdekében Dula Bence hegybíró Brüsszelbe utazik. Bíró úr utazik vagy nem?
– Ott kell kezdenem, hogy harmincnál több borász összeállt fél évvel ezelõtt és azt kérte, hogy a Magyarországon forgalmazott borok szigorú ellenõrzési rendszeréhez tartozzon az is hozzá, hogy nemcsak a forgalomba hozatali engedélyeket adják ki nagy pénzekért, hanem az ellenõrzéseket is végezzék el azok a hatóságok, elsõsorban az Országos Borminõsítõ Intézet, akiknek ez a feladata – jelentette ki Dula Bence egri hegybíró. Úgy látjuk ugyanis, hogy Magyarországon jelentõs mennyiségben keletkeznek olyan borok, amelyeknek a származása nem éppen bizonyítható és a forgalomba hozatali engedélyezések során a visszaellenõrzésekkor ezek a borok nem azonosak. Ezt az Országos Borminõsítõ Intézet több mérésekor 30 és 40 százalékban találta nem megfelelõnek.
– Most hogy tiszta bort öntsünk a pohárba, nemcsak a pancsolt borokról beszél, hanem ami esetleg látott szõlõt, de a minõsége nem igazán jó?
– Ez mind az Országos Borminõsítõ Intézet feladata, hogy megállapítsa, hogy ezek hamisítványok vajon vagy pedig olyan forgalomba hozott borok, amelyek nem azonosak a forgalomba hozatali engedélyen szereplõvel. Van, aki egy-másfél millió hektoliterre becsüli Magyarországon azokat a borokat, amelyek nem felelnek meg a forgalomba hozatali engedélynek, s ezek között nagyon nagy számban lehetnek hamisított borok is.
– De miért kell Brüsszelhez, az Európai Unióhoz fordulni, Magyarországon nincs megoldás?
– Mi több ízben kértük ezt már. Ez egy több évtizedes problémája a magyar szõlõ-és bortermelésnek, a termett szõlõ és a forgalomban lévõ borok mennyisége nincsen arányban. Ezt nem nekünk borászoknak, akik tisztességesen végezzük a munkánkat kell megállapítani, hanem van erre megfelelõ szakhatóság Magyarországon.
– Mondjuk ki, hogy nem végzik rendesen a munkájukat?
– Én úgy érzem, nem végzik el úgy a munkájukat, ahogy azt az európai uniós jogszabályok megkövetelik. Mi több mint hét hónappal ezelõtt kértük, hogy ellenõrizzenek szigorúbban, de semmi nem történt. Joggal gondolja ezek után a borász társadalom, hogyha hazai szinten nem tudunk eredményt elérni, akkor az Unióhoz kell fordulnunk segítségért. Mi tulajdonképpen egy nagyon egyszerû közigazgatási kérdés betartását szerettük volna elérni.
– Végül is sikerült-e megállapodni itthon, vagy menni kell Brüsszelbe?
– A szüreti idõszakban szüreti konferenciát tartottak az FVM-ben, ahol hosszú évek hallgatása után az OBI elõször mondta el, hogy az évek óta elvégzett vizsgálataik során milyen eredmények születtek. Következõ lépésben a parlament mezõgazdasági bizottsága létrehozott egy munkacsoportot, dr. Magda Sándor vezetésével, amelyik az borhamisítás, a borok bizonytalan származása körül kialakult helyzet megoldását tûzte a napirendre. Ezt követõen Kiss Péter államminiszter november 24-én Tarján Balázst megbízta azzal, hogy hozzon létre egy tárcaközi munkabizottságot, amelyik szintén ezzel a kérdéssel foglalkozik. Ezt mi üzenetértékûnek fogadjuk el, és azt látjuk, hogy végre valami megmozdult. Nem vagyunk túl optimisták, ez tagadhatatlan, hiszen ezek az ígéretek sokszor elhangoztak, és eddig nem követte a nagy elvi kinyilatkoztatásokat konkrét munkavégzés. Ennek ellenére a borászok úgy döntöttek, hogy nem Brüsszel a megoldás. Megvárjuk azt, hogy mi történik ezen intézkedések eredményeképpen.
Eredetvédelmi rendszer létrehozását sürgetik a villányi bortermelõk
A legismertebb villányi bortermelõk már jó ideje önkorlátozással élnek a minõség megõrzése érdekében – de tudják, hogy ez még nem elég: ezért eredetvédelmi rendszer létrehozását sürgetik.
– Néha vannak orosz rulettes borok, ahogy én hívom, tehát vagy jó, vagy az ember elcsodálkozik, hogy hát, bizony, mintha nem is Villányból jönne ez a nedû – vélekedett Debreczeni Mónika, a Vylyan szõlõbirtok igazgatója.
Szerencsére az ilyesmi egyre ritkábban fordul elõ, tudtuk meg Debreczeni Mónikától, aki ennek okát abban jelölte meg, hogy a legjobb és legnagyobb bortermelõk már hosszú ideje önkorlátozást vezettek be a minõség védelme érdekében, amit akár veszteségek árán is, de biztosítanak.
A megoldást azonban a villányi borvidék által beterjesztett eredetvédelmi rendszer elfogadása jelenti majd. A javaslat már a szaktárca vezetõje elõtt van, várhatóan néhány napon belül aláírja ezt a miniszter – mondta a szõlõbirtok igazgatója.
– Mit jelent ez az eredetvédelem, tehát mitõl jó egy bor? Kezdõdik a szõlõnél, a hektáronkénti tõkeszámnál, utána a metszés, tehát a termésátlag meghatározása. Itt sem azonnali intézkedést hoz az eredetvédelem, hanem fokozatosságot, utána a pincetechnikai dolgok, szintén nem követelnek lehetetlent a termelõtõl, és ha ezeket fokozatosan, lépésrõl lépésre mindenki be fogja tudni tartani, akkor egyre jobb és jobb minõségû borok kerülnek ki Villányból.
– A szigorítások minden bizonnyal a kisebb vállalkozásoknak okoznak majd problémát.
– Lehet, hogy aki ezt nem hajlandó véghez vinni, vagy nem hajlandó ehhez alkalmazkodni, az kénytelen lesz abbahagyni a szõlõ- illetve bortermelést, akik viszont igen, azok biztosan profitálni fognak ebbõl. Ne feledkezzünk el arról sem, hogy az Európai Unióban vagyunk, minden európai országban van eredetvédelem. Mindenki bizony, bizony beállt a sorba, ez tényleg minõségi garancia, tehát jó a fogyasztónak, jó a termelõnek és jó a külföldinek is, hogy el tud igazodni a magyar borok dzsungelében.
Persze, az eredetvédelemtõl sem szabad csodát várni – mondja Debreczeni Mónika, a szõlõbirtok igazgatója, hiszen rengeteg ember számára a megélhetést biztosítja a borászat, és kénytelenek engedni a minõségbõl.
Forrás:
Rádio.hu
http://www.radio.hu