Jó bor az óbor?
A palackozott borokat nem lehet megkóstolni, ezért a megvásárolt ital ízével többnyire csak a palack kibontása után ismerkedhetünk meg. Ez különösen igaz azokra az egyedülálló és méregdrága óborokra, amelyek több évtizeden vagy évszázadon keresztül egy penészes pince mélyén hevertek. Az ilyen exkluzív darabok vásárlói sok pénzt kockáztatnak, hiszen köztudott: az 1950 elõtt készült borok fele mára teljesen megromlott.
Matthew Augustine, a UC Davis kémikus professzora néhány hónappal ezelõtt még azt gondolta, hogy a bort nyitott üvegben is lehet tárolni. Tévedett. Az isteni nedû ugyanis levegõvel érintkezve elég hamar élvezhetetlenné válik. Ugyanez történik azokkal az értékes, régi borokkal, amelyeknek a parafa dugója nem zár tökéletesen – ezt azonban nagyon ritkán lehet észrevenni.
A professzor azonban nem hagyta annyiban a dolgot, ezért munkatársával kifejlesztett egy olyan eljárást, amely a palackon keresztül képes megállapítani a bor minõségét.
Matthew Augustine és April Weekley egy kisebb fajta nukleáris mágneses rezonancia (NMR) szkennert használt a palackok ellenõrzésére. Az üvegeket elhúzták a készülék elõtt, majd megvizsgálták az így kapott NMR spektrum csúcsértékeit. A kutatók elmondták, hogy a mindössze harminc másodperces eljárás egytized grammnyi ecetes savat is képes kimutatni. Így nem kell félnie annak, aki potom 75 ezer dollárért szeretne megvásárolni egy palack Romanée-Conti-t – a minõség garantálható.
Forrás:
Stop.hu
http://www.stop.hu