Intervitis / Interfructa
4 napot töltöttem 2004. május 10-14. között Stuttgartban és az a megtiszteltetés ért, hogy meghívottként, részt vehettem az Intervitis/Interfructa szakkiállítás megnyitóján és az azt követõ napon egy olyan elõadássorozaton , melynek címe Európa Forum volt és az újonnan, május 1-ével csatlakozott 10 tagország szõlõ és bortermelését mutatta be, majd pedig az Uniós értékesítési lehetõségekrõl, esélyekrõl számoltak be illetékesek.
Néhány szóban magáról a szakkiállításról: a stuttgarti vásár területén, 650 kiállító részvételével- 14 csarnokban került megrendezésre az Intervitis/Interfructa ez évben. A kiállítás 90 %-ban a szõlészet és borászat technikai eszközeit, gépeit mutatta be. Minden, a szakmában jelentõs cég és márka képviseltette magát itt. A kiállítást szabadtéri gépbemutatók kísérték délutánonként, délelõttönként pedig szakmai elõadások, vita fórumok tarkították a programot. Technikai újdonságok tucatjai kerületek bemutatásra a látogatók nagy érdeklõdés közepette.
Óriási volt a látogatói érdeklõdés, közel 55 000 látogatót számláltak a rendezõk.Keddtõl szombatig tartott a rendezvény, melyet a szakmai látogatók kerestek fel elsõdlegesen, azonban a délutáni órákban érdeklõdõ fogyasztók is voltak, fõleg a hétvége felé.
A kiállítás szervezése és lebonyolítása példás és profi volt, egész Stuttgart városa profitált ebbõl az eseménybõl. hiszen rengetegkülföldi és vidéki látogató vette igénybe a vendéglátó- egységeket , szállodákat , közlekedett és költötte pénzét két vagy több napig is akár.
Ami számomra kissé lehangoló volt, az a magyar kiállítók részvételi aránya, összesen 3 hazai cégre leltem, pedig véleményem szerint lenne még olyan gyártó a hazai piacon, akinek itt lett volna a helye.A másik igen lehangoló és kissé szégyenletes dolog, a magyar részvétel az Európa Fórumon A magyar színeket és \”érdekeket \”egy hölgy képviselte a HNT megbízásából, aki igen kompetens elõadást is tartott a hazai helyzetrõl. Ezentúl részt vett a fórumon a berlini magyar agrár atassé, egy úr az FM-bõl és férjem és én, privát vállalkozóként. Itt felmerül a kérdés bennem: miért nem voltak itt azok az emberek, akiknek részt kellene venni egy ilyen rangos szakkiállításon, képviselni kellene a magyar bor ügyét- új uniós tagállamként ez különösen fontos lenne. Információkat kellene begyûjteniük ott, ahol a szakma, nemzetközi szinten találkozik, ahol kapcsolatokat és lehetõségeket lehet és kell kiépíteni, felépíteni.
Erwin Teufel, Baden-Württemberg miniszterelnöke, a kiállítás ünnepélyes megnyitóján beszédében Magyarországot , az EU -ba újonnan belépett tagállamok között \”BOR NAGYHATALOMNAK\” nevezte és Antal Józseftõl idézett…Az Európa Forumon egy angol úr, aki az újonnan belépett tagállamok angliai értékesítési lehetõségeirõl tartott igen érdekes és fontos információkat tartalmazó elõadást, a magyar tokajit és az egri bikavért emlegette kiemelt helyen.
Õszintén szólva büszkén húztam ki magam ezen szavak hallatára , de rögtön átfutott az agyamon, ha ez így van , és idegenek ezt így látják és jelentõs szakmai fórumokon ki is mondják, akkor miért olyan kishitû , pesszimista a magyar borász és az egész ágazat itthon? Miért mindig csak a siránkozás, a borúlátás / tisztelet a kivételnek / a gátlások az értékesítésben külföldön és miért nem az optimizmus, tenni akarás, tettre készség, a büszkeség, hogy milyen tradíciókkal és hírrel bír a magyar bor . Ha másért nem is, de azért, hogy ezt hallhassák érdemes lett volna néhány, a szakmában fontos embernek képviselnie Magyarországot ezen a fórumon…
Jó lenne, ha pesszimista és széthúzó szakmai szemléletet felváltaná, egy öntudatos, célirányos, a világ fele nyitott, érdeklõdõ, optimista és tettre kész irányzat itthoni szakmai körökben és fejekben.
A mondás, hogy aki kimarad, az lemarad – ez esetben is igaznak bizonyult.
Strausz Ildikó
A \”Szõlészet és Pincészet\” szakkiállítás rendezõje