„Ilyen rossz helyzet húsz éve nem volt tapasztalható”
Szerda délután megnyitotta kapuit a budapesti borfesztivál, hivatalos nevén a 18. Budapesti Bor- és Pezsgõfesztivál. Sokan már az elsõ napon ellátogattak a várba, ahol egyébként a fesztivál vasárnap estig várja az érdeklõdõket.
Szerda délután és este a magyar borkedvelõk mellett sok külföldi is kóstolt várban. A szekszárdi Takler Pincészet standján Takler András kérdésünkre elmondta, az elsõ napon kilátogató közönség jó része leginkább a felsõ kategóriás borokat ízlelgette.
A szintén szekszárdi Sebestyén Csaba arról beszélt, hogy az elsõ napi érdeklõdés a korábban tapasztaltaknak megfelelõen alakult. Hozzátette: péntektõl sokkal több borbarát keresi majd fel a néhány napra a budai várba költözõ borászokat.
Szepsy a gondokról is beszélt
A vidám fesztiválhangulat mellett a szõlõ- és borágazat gondjairól is szó esett a várban. A fesztivált kísérõ boregyetemen elõadó elismert tokaji borász, Szepsy István is beszélt ezekrõl.
A tokaji továbbra sem világmárka – állapította meg elõadása elején Szepsy István. Mint mondta: a probléma nem úgy vetõdik fel, hogy ez a presztízs szempontjából mit jelent, hanem a lényeg az, hogy amennyiben a tokaji nem válik elismert világmárkává, amely tény a piaci eredményekben és a borok eladási áraiban is megmutatkozik, úgy a borkultúra nem marad meg.
Ha a borkultúra nem marad meg, akkor tovább folytatódik a Tokaj-hegyaljai borvidéken is tapasztalható pusztulás – vázolta a helyzetet Szepsy István. Fogy a lakosság, csökken a szõlõtermelõk száma és egyre több szõlõ marad megmûveletlen, vagy jut a kivágás sorsára – hívta fel a figyelmet a más borvidékeken is tapasztalható problémákra az ismert tokaji borász.
A negatív jelenségek annak ellenére tapasztalhatóak, hogy mindeközben sok eredmény is látszik. Az eredmények nagy része a magyar és a külföldi befektetõknek tudható be, és ezek a pincészetek szinte teljes egészében saját termelésû szõlõt dolgoznak fel – tette hozzá. A szõlõfelvásárlás szempontjából azonban ilyen rossz helyzet húsz éve nem volt tapasztalható – jelentette ki Szepsy.
Eredetvédelem helyett hegyközségi forradalom?
A szõlõfelvásárlás körüli súlyos problémák a relatíve jobb helyzetben lévõ pincészeteket közvetlenül ugyan nem érintik, ám a következményeket mindenki megérzi a borvidéken. Ezzel kapcsolatban Szepsy megemlítette, hogy az õ pincészete, illetve az általa irányított Mádi Eredetvédelmi Egyesülethez tartozó borászatok számára a megmaradás kulcsa az eredetvédelmi szabályozás lenne. Hatékony eredetvédelem viszont csak akkor mûködhet egy borvidéken belül, ha a hegyközségi tagok többsége magáévá teszi és megszavazza a koncepciót.
Ha a jelenlegi helyzetben összehívnánk a hegyközségi tagokat ebbõl a célból, akkor félõ, hogy az eredetvédelmi kérdésekrõl folytatott elõremutató viták helyett forradalom törne ki a katasztrofális felvásárlási helyzet miatt – fogalmazta meg aggodalmait Szepsy István.
Forrás:
inforadio.hu
http://www.inforadio.hu