Húszéves a Takler Borbirtok
[tn_2_bal.jpg] 1996-ban Takler Ferenc szûk egy hektáron hozta létre borászatát Szekszárd városától délre, a Decsi-szõlõhegyen, amely ma is birtokközpontként mûködik. Egy 1927-ben épített verandás tanya pincéjében készültek az elsõ kadarka, kékfrankos, szekszárdi bikavér és cabernet franc borok.
A következõ fordulópontot a 2000-ben zajló elsõ telepítések jelentették. A mai napig a Görögszóban, a Strázsa-hegyen és a Felsõ-Cinkán fekvõ ültetvényekbõl származik a pincészet csúcs merlot borának alapanyaga.
A pincészet emblematikusnak számító nagyborainak születése is erre az idõszakra tehetõ. A Regnum egy szekszárdi stílusúra hangolt klasszikus bordeaux-i cuvée, merlot és cabernet franc túlsúllyal. A Primarius pedig a pincészet top merlot bora, amely csak a legkiemelkedõbb évjáratokban készül el.
Itthon kevésbé közismert tény, de a pincészet történetében nagy jelentõséggel bírt, amikor Alder Yarrow, a világ egyik legelismertebb borbloggere 2005 decemberében a maximális 10 pontból 9,5-re értékelte a Proprietors Reserve Cabernet Franc 2003-as évjáratát, amelynek köszönhetõen a bor hamarosan magas áron került értékesítésre vezetõ New York-i éttermekben. Ez az exportpiacon elért siker nagymértékben hozzájárult a borászat továbbfejlesztéséhez.
A 2000-es években indult a sárközi tanya renoválása, kibõvítése, ami kiterjedt a feldolgozóra, valamint az érlelõpincére is, és végül tavaly a Takler Kúria átadásával zárult, amely így a borok színvonalához illõ helyszínen biztosít lehetõséget a borkóstolásra. A komplexum a klasszikus éttermi és szállodai szolgáltatások mellett wellnessrészleggel, továbbá konferencia- és rendezvénytermekkel is várja a vendégeket.
Takler Ferenc – aki 2004-ben nyerte el az Év Bortermelõje elismerést – a kezdetektõl együtt dolgozik két fiával. Ifj. Takler Ferenc a pincészet fõborászaként ma már a feldolgozás és az érlelés teljes munkafolyamatáért felel, míg a cég kereskedelmi és marketingfeladatait Takler András irányítja. A család ma egy komplex funkciókat ellátó birtokot vezet, kialakult termékportfólióval bír, és azt tekintik a jövõ kihívásának, hogy mindezt a munkát a korábbiaknak megfelelõen magas színvonalon, a részletekben is egyre kifinomultabban folytassák.