Hologram a palackra – új eljárás az Egri borvidéken
Az Egri Borvidéken 2004-ben vezették be a védett eredetû bor ellenõrzõ jegyet, amelyet minden védett eredetû borra – ide értve az Egri Bikavért, az Egri Bikavér Superiort és a Debrõi Hárslevelût – fel kellett ragasztani. Ez egy borvidéki emblémával ellátott, sorszámozott szalag volt, ami ebben a formában egyedülálló: más borvidékek is alkalmaznak ugyan ehhez hasonló, címkébe nyomtatott emblémát, ám ezek – mint Minderrõl Varga Sándor, az Egri Borvidék Hegyközségi Tanácsának (EBHT) leköszönõ titkára tájékoztatott – nem sorszámozottak, így nem is igazán ellenõrizhetõk az általuk védett termékek.
Ezt a szalagot váltja most a – szintén sorszámozott – hologrambélyeg, amirõl még 2009 decemberben döntött az EBHT, s amit tavaly év végén be is vezetett.
– Több elõnye is van ennek: ezt a kis, két centiméter átmérõjû öntapadós körbélyeget már oda teszi a termelõ a palackon, ahová akarja, ahol nem zavarja a dizájnt vagy a címkét. Egyelõre mindkét féle ellenõrzõjegy forgalomban van, a régi szalagot fokozatosan váltja az új bélyeg, amelynek felhelyezéséhez új állomást kell kialakítani a palackozósoron. Természetesen egy palackon csak az egyik lehet, hiszen mindkét ellenõrzõ jegy sorszámozott – tette hozzá a szakértõ.
– Az osztrák mintára bevezetett ellenõrzõjegy lényege, hogy csak annyi eredetvédett bor kerülhessen forgalomba, amennyit a borvidéken megtermeltek és minõsítettek. A védett eredetû borokon kívül ez már rajta van a 2010-es évjárattól az összes földrajzi névvel ellátott boron is – jelentette ki Varsányi Lajos, az EBHT elnöke. Hozzátette: a mostani váltást az is indokolta, hogy az öntapadós bélyeget a kisebb pincészetek is könyebben tudják alkalmazni, miközben sorszámozott mivolta miatt eredeti funkcióját is meg tudja tartani. Szavai szerint ezzel a fajta megoldással Magyarországon egyelõre csak az Egri Borvédéken élnek, miközben más bortermelõ országokban is egyre népszerûbb.
Forrás:
heol.hu
http://www.heol.hu