Hivatalos sajtóközlemény a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa, mint szakmaközi szervezet által 2014. augusztus 5-én hozott rendkívüli piacszervezési intézkedésérõl
A HNT aktív intézkedését az tette különösen sürgetõvé, hogy a három hét múlva induló szüret idejére a hazai borszõlõ árakat ne befolyásolja a külföldrõl beáramló olcsó borok diktálta árnyomás. A HNT intézkedése egyrészt védi a hazai szõlõpiacot, másrészt lehetõvé teszi a borászatoknak, hogy a 2013. évi magyar szõlõbõl készült borkészleteiket ne méltatlan alkuban, nagy árveszteséggel kelljen értékesíteniük. Ezzel a szüret idejére felszabadulhatnak olyan tárolói kapacitások, amelyek a korai szüretkezdés miatt a szokásosnál is szûkösebbek. A meghozott intézkedésekkel azonban nem csak a mostani helyzetet szeretné megoldani a HNT, hanem a piaci versenyt nem gátolva a jövõre nézve is biztosítani kívánja a kiegyensúlyozott állapotokat a hazai borpiac és a termelõk védelme érdekében.
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa a ráruházott piacszervezési intézkedési jogkör keretében 2014. augusztus 5-én hozott határozatával ellenõrzõ jegy bevezetését rendeli el, a következõ szempontok alapján:
A piacszervezési intézkedés azokra az oltalom alatt álló eredetmegjelölést vagy földrajzi jelzést nem viselõ borokra (korábban: asztali borok), gyöngyözõborokra és szén-dioxid hozzáadásával készült gyöngyözõborokra vonatkozik, amelyekre a hegybíróknál 2014. szeptember 15-t követõen kérnek származási bizonyítványt, elsõ és magyarországi forgalomba hozatali céllal. Kivételt jelentenek azok a tételek, amelyekre legkésõbb 2014. január 10-ig kérelmeztek seprõs bor származási bizonyítványt.
Az ellenõrzõ jegy ára 30 Ft, a kiszerelési egység minden megkezdett literére. Az ellenõrzõ jegy különbözõ címletekben (1, 2, 5, 20 liter) igényelhetõ. A biztonsági hologramot is tartalmazó ellenõrzõ jegy a pontos nyilvántartás és az egyszerû ellenõrizhetõség érdekében sorszámozott. Az igényelt ellenõrzõ jegyek ellenértékét elõzetesen kell átutalni a HNT számlájára. A borászatok likviditását javítandó, kivételt jelentenek a 100 hl feletti tételek, amelyek esetén az ellenõrzõ jegy értékének legfeljebb három részletben történõ megfizetése is lehetséges.
A forgalomba kerülõ borok, minden megkezdett litere után a megfelelõ mennyiségû ellenõrzõ jegyet kell elhelyezni az edényzeten.
A Magyarország területén kívülre értékesített borászati termékek után, a magyar bor versenyképességét megõrizendõ, a megfelelõ, kiszállítást igazoló szállítási okmányok után az ellenõrzõ jegyek értéke visszajár a kérelmezõnek.
A HNT határozata szerint, az ellenõrzõ jegyet nem alkalmazó termelõ jelentõs szankcióra számíthat!
Az ellenõrzõ jegy értékesítésébõl származó bevételt a HNT az intézkedés költségeinek, az intézkedés végrehajtása ellenõrzésének és a magyar borok fogyasztásának növekedését célzó intézkedések finanszírozására fordítja.
Az intézkedés végrehajtásának ellenõrzésében, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Borászati és Alkoholos Italok Igazgatóságával kíván együttmûködni a HNT.
A piac-szervezési intézkedés tervezett hatálybalépése kapcsolódik a szakmaközi szervezetekrõl és az agrárpiaci szabályozás egyes kérdéseirõl szóló 2012. évi CXXVIII. törvény 9. § (3) bekezdésének hatályon kívül helyezéséhez, amelyet a HNT kezdeményezett. Ezzel megakadályozva, hogy az elsõként más országban forgalomba került, jelen intézkedéssel érintett borászati termékek megkerülhessék az ellenõrzõ jegy használatát.
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa egyúttal vizsgálja a lehetõséget, hogy az ellenõrzõ jegy értékesítésébõl származó bevételt milyen módon tudja közvetlenül visszajuttatni a magyar szõlõbõl készített jelen intézkedéssel terhelt borászati termékek elõállítóihoz forgalmazókhoz.