Hírnevet szeretnének az osztrákok. Mivel is?
Ausztria nem csupán muzsikájának, cukrász remekmûveinek és európai bájának köszönheti hírnevét, hanem a helyi bortermelés fejlõdését elõsegítõ Moser családnak is.
Lenz Moser borkereskedõ nevéhez ma öt különleges, fûszeres zamatú fehérbor kötõdik. „Csak egy dologgal akartam foglalkozni, de abban kiválónak lenni” – mondta. „Már négyszáz éve élünk ezen a területen” – tette hozzá az alsó-ausztriai bortermelõ vidékre utalva.
Moser nagyapjának, a szintén Lenzre keresztelt borkereskedõnek nevéhez fûzõdik annak a szõlõültetvény-rendszernek a kialakítása is, amelyet a mai napig használnak a zöld muskotály termesztéséhez. „A szõlõlugas mellett nõttem fel, és a nagyapán már öt éves koromban kivitt az ültetvényekre” – emlékezett vissza az unoka.
Az 1980-as években kirobbant botrány nyomán, amikor néhány borkereskedõ gyanúba keveredett a borok mesterséges édesítése miatt, a Moser család eladta szõlõültetvényeit, a mintegy ezer éves pincészetét – és vele együtt a nevét is. Ezt követõen a XX. század borászatának szintén meghatározó alakjaként ismert, Moserékkel jó barátságot ápoló Mondavi család adott munkát a fiatal Lenz Mosernek, aki a borok európai portfoliójának igazgatásáért volt felelõs. A vállalkozás 2005-ös felvásárlása után azonban úgy döntött, hogy ideje lenne visszatérni saját gyökereihez.
Moser elmondása szerint a zöld veltelini „illata a német rizlingre, savanyúsága a Loire menti sauvignon blanc-ra, zamata pedig a szürkebarátra emlékeztet”.
A szeszesitalgyártó Remy Cointreau csoport amerikai részlegénél dolgozó Jennifer Simonetti-Bryan bormester szerint a zöld veltelini „annak köszönheti hírnevét, hogy rendkívül ételbarát bor”.
A Beaujolais Nouveau-val töltött palackok hamarosan megérkeznek az Egyesült Államokba is, ahol általában hálaadáskor kerülnek az asztalra. A zöld veltelini gyártói bíznak abban, hogy a hagyományos pulykaételekhez kiválóan passzoló osztrák büszkeségüket is sokan választják majd a fogások kísérõjéül.
Forrás:
STOP
http://www.stop.hu