Hírek Kisharsányból
[tn_2_bal.jpg]ÚJBOR, ÚJ CÍMKE
Alig másfél hónappal a szüret után, a Vylyan Pincészetben palackba kerül az évjárat elsõ bora, a Vylyan Primõr 2006. E bort egyedi címkével emeljük ki a Vylyan borcsalád többi tagja közül, hisz más módon készül, mint a többi vörösbor. Idén második alkalommal írtunk ki címkepályázatot, a Pécsett tanuló és alkotó mûvésznövendékeknek, amatõr mûvészeknek.
[tn_3_bal.jpg]A jó borok és a mûvészet találkozása mindig izgalmas pillanatokat szül, jelen esetben a fiatal mûvészek egy speciális területtel, a borcímke tervezéssel ismerkedhettek meg. A pécsi fiataloktól, nagyrészt a PTE „termékeny” Mûvészeti Karának hallgatóitól jobbnál jobb pályamunkák érkeztek. A pályázók ismét ráéreztek az újbor hangulatára, amely a címkék vizuális megjelenésében is érzõdött. Bár számtalan formában és stílusban készítették el terveiket- de pont ez volt az izgalmas, és meg is nehezítette a „legjobb” pályamû kiválasztását. Végül Rádóczi Bálint terve kapta a legtöbb szavazatot.
Rádóczy Bálint, a Playdog kreatív direktora saját elmondása szerint a villányi szõlõhegyeket, a dombvidéket ábrázoló munkája tervezésekor meseszerû, mégis letisztult design-t kívánt létrehozni, mellyel egyszerre fejezheti ki a bortermõ vidék iránti romantikus rajongását, és ábrázolhatja azt a sajátos, helyi jellegû, ugyanakkor nemzetközileg is értelmezhetõ eleganciát, mellyel a magyar borászok teremthetik meg helyüket Európa alakuló piacán.”
CÍMKE KIÁLLÍTÁS
A legjobb címkékbõl a pécsi eMKá Galériában kiállítást rendezünk, melyre szeretettel meghívjuk Önt!
Megnyitó: Október 24.-én szerdán 18 órakor
A kiállítást megnyitja: Debreczeni Mónika (Vylyan Pincészet birtokigazgatója) és Somody Péter (Mûvészeti Kar Vizuális Mûvészeti Intézet igazgatója, festõmûvész)
Megtekinthetõ: október 24.-november 3.-ig
Helyszín: Pécs, PTE Mûvészeti Kar, Damjanich u. 30.
AZ ELSÕ EREDETVÉDETT VYLYAN BOR
Életbe lépett a Villányi borvidék eredetvédelmi szabályozása, így a Primõr, mint a 2006-os évjárat elsõ bora, már a villányi eredetvédelemi rendszer szimbólumával jelenik meg.
Ez a változás nemcsak a borvidéket, a borászokat, hanem a fogyasztókat is érinti, hiszen a jelenleg érvényben lévõ magyar bortörvénynél sokkal szigorúbb követelményrendszert támaszt a villányi boroknak, védve és alakítva a borvidék hírnevét.
A borcímke alsó negyedében látható logóban, védjegyként egy fehér virágot, a kikericset választották, mely az elsõ magyar védett növény, s kizárólag a villányi táj sajátja. Külön érdekesség, hogy a forgalomban lévõ magyar kétforintos hátlapján szintén ez a virág látható.
E mellett a címkén olvasható új minõségi kategória, a „Villányi Védett Eredetû Classicus Bor” illetve „DHC Villány” feliratok, amely a „Magyar Ellenõrzött Körzetek Villány” tartalomnak felel meg.
Egy kis magyarázat a classicus jelzõhöz: Az új rendszerben két besorolási kategóriával találkozhatunk, mégpedig a classicus-szal és premiummal. A védett eredetû borok „classicus” jelzõt viselõ tagjai szigorúbb vizsgálaton mennek keresztül, mint a „minõségi” jelzõs borok, a „premium” pedig ennél is szigorúbb elõírásoknak kell megfeleljen.
Aki a közeljövõben „magyar kikericses” palackot vásárol, az az elõírások alapján az egyik legjobban vizsgált magyar bort kortyolhatja, ugyanis ezeket a borokat több szervezet is ellenõrzi (az Országos Borminõsítõ Intézeten túl az Eredetvédelmi Bizottság és a Villányi Borvidéki Borbíráló Bizottság is).
Koccintsunk erre a Vylyan Primõrrel!
Az új címkét viselõ Vylyan Újborral a hagyomány szerint november 11.-én, Szent Márton napján találkozhatnak az éttermekben, borszaküzletekben és a pincészetnél.
A Vylyan Primõr különleges készítésének lényege – a franciaországi „bozsolék” nyomdokán – a következõ: a szüret után a frissen szedett, egész, sértetlen fürtöket széndioxid-köpeny alá helyezzük. Így az oxigéntõl teljesen elzárva, a szõlõbogyókon belül történik a speciális erjedés. Ennek hatására alakulnak ki azok a jellegzetes aromák, amelyek a primõr borokra jellemzõek. Illata és íze mindig piros bogyós gyümölcsökre (eper, ribizli, meggy, tavaszi cseresznye) és banánra emlékezteti a kóstolót. A szinte lilás árnyalatú bor illatos, gyümölcsös, könnyed, alig érzékelhetõ tannintartalommal. Ennek megfelelõen alacsonyabb hõmérsékleten (12-13 ?C-on) ajánlott fogyasztani, mint általában a vörösborokat szokás.