Hét magyar bor a top tízben
Sikeresnek minõsítette a botritiszes édes borok elsõ nemzetközi versenyét a szervezõ Magyar Szõlõ- és Borkultúra Kht. ügyvezetõ igazgatója. Zilai Zoltánnak az eredményhirdetésen elmondott szavaiból kiderült: a március 5-7. között Tarcalon rendezett megméretésnek biztosan lesz folytatása. A körvonalazódó forgatókönyv szerint ezentúl minden páros évben kerülne sor a világ legfontosabb nyolc nemzetközi borversenye között számon tartott Vinagorára, a páratlan esztendõkben pedig a Vinagora Botrytisre.
A hét végi elsõ versenyre 12 országból több mint 140 minta érkezett, amelyek között 40 volt külföldi. Ezt az arányt Zilai Zoltán – tekintettel az elsõ alkalomra – kimondottan kedvezõnek nevezte. Az ugyancsak nemzetközi zsûri 41 minta kvalitásait ismerte el arany-, illetve ezüstérmekkel. Egyetlen bor érdemesült nagy aranyéremre, mégpedig a Tokaj Kereskedõház Rt. 1972-es évjáratú aszúeszenciája. Aranyérmet 26 minta kapott – köztük 15 magyar -, ezüstérem pedig 14-nek jutott; utóbbiak közül csupán egy érkezett külföldrõl. Különösen jól szerepelt a Tokaj Kereskedõház mellett a Kiss István vezette Fitomark 94 Kft.
Összességében a magyar borok sikere jellemezte a versenyt. A tokaji aszúk taroltak, de jutott érem a Balatonboglári borvidéken munkálkodó Öregbaglas Rt.-nek is. A külföldiek közül elsõsorban a szlovén, a svájci és az osztrák nemes édes borok kvalitásaira figyeltek fel az ítészek.
Kállay Miklós zsûrielnök ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy fogalomzavar mutatkozik az aszúsodott, illetve a késõi szüretelésû, töppedt szõlõbõl készült borok megkülönböztetésekor. Állítása szerint a minták mintegy harmada nem az elõbbi – tehát botritiszes – kategóriába sorolandó.
Forrás:
VG.hu
http://www.vg.hu