Haris-park Michelin-csillaggal
Akár március végén elkezdõdhet az egykori Marczibányi téri lõtér helyén a Haris György által megálmodott, Haris Park néven futó rendezvényközpont építése, ahol a vállalkozó egyebek mellett Magyarország elsõ Michelin-csillagos éttermét szeretné kialakítani – tudta meg az [origo].
A lõtér 1996 óta nem mûködött, és éppen tíz évvel késõbb, tavalyelõtt szeptemberben – közvetlenül az akkori polgármester, a szocialista Horváth Csaba vereségével végzõdõ önkormányzati választások elõtt – adta el a II. kerület az általa kiírt pályázat alapján a Haris Kereskedõház Kft.-nek, 600 millió forintért.
Apartmanház és bortemplom
A hajdani lõtér hatalmas területére nem csak egy elit éttermet szán a Haris Kereskedõház Ingatlanforgalmazó és Szolgáltató Kft. Egy kisebb, 18 lakóegységbõl álló, ötcsillagos apartmanházat, egy önmagában is megálló, 1000 négyzetméteres wellnessközpontot, illetve házasságkötõ termet alakítanának ki, valamint egy 400 négyzetméteres „bortemplomot”, amely egyszerre lenne vendéglátóegység és profilba vágó rendezvények helyszíne.
A beruházás tervezett összértéke hárommilliárd forint, amelynek vélhetõen a felét bankhitelbõl fedezik majd, a kivitelezõt késõbb kiírandó pályázaton választják ki. A fejlesztõ 8-10 éves megtérüléssel számol, de sok függ attól, pontosan mi is épülhet majd fel.
Az elsõfokú építési engedélyre ugyanis még várni kell – a beruházást ismerõ forrásunk szerint péntekig. Ha nem fellebbeznek ellene a civil szervezetek – ami a tapasztalatok szerint a kevésbé valószínû forgatókönyv -, 2009 õszére készülhet el a komplexum. Megkerestük a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalt, a mûemlékvédelmi szempontokról érdeklõdve, de folyamatban lévõ ügyrõl lévén szó, nem kaptunk tájékoztatást.
A lövészek hoppon maradnak
A cég korábban azt ígérte, hogy – a hely hagyományait ápolva – az alagsorban zárt, pisztolyos lõteret épít, az utolsó pillanatban azonban letett errõl. Mint Haris Györgytõl megtudtuk, azért, mert nem maradna hely annyi parkolóhelynek, amennyit a jogszabályok értelmében kötelezõen ki kell alakítani.
A rendszerváltás környékén kapta vissza a lõteret a Budapesti Polgári Lövészegyesület, de elapadó állami támogatása híján nem tudta fenntartani, így az hamarosan – meglehetõsen zavaros körülmények között – a Vico tulajdonába került. Fenyõ János halála után az önkormányzat, élve elõvásárlási jogával, 400 millió forintért megvette a 15 ezer négyzetméteres telket és a mûemlék épületet.
Haris terveirõl már értesült az egyesület vezetõje, Kuti Gusztáv is, de elmondása szerint az eredeti létesítmény megszûnése volt az igazán nagy érvágás. A lõtér évtizedekig a magyar lövészsport legfontosabb intézménye volt, olimpiai és világbajnokok sora edzett itt.
Haris álma a Michelin-csillag
„A Michelin Guide által a világ legjobb éttermeinek adományozott csillag(ok) kiérdemlése minden vendéglátásban dolgozó álma. Ez az a cél, amiért megéri dolgozni akár több éven át” – mondta Haris György, de hozzátette, idehaza nem véletlenül nem sikerült még senkinek.
A legnagyobb akadály szerinte az, hogy itthon lehetetlen megfelelõ minõségû alapanyagokat beszerezni. Bármilyen abszurd, jelenleg is vannak magyar éttermek, amelyek a fõvárostól 240 kilométerre, Bécsben vásárolnak be. Lassan az EU legolcsóbb és ennek megfelelõ minõségû mezõgazdasági terméket elõállító országa leszünk – jósolta Haris György.
„Úgy tûnik, egységben lesz az erõ: már beszéltem más étteremtulajdonosokkal arról, hogy egy gondosan kiválasztott magyar gazdaságot megbízva és felügyelve lenne esély a jó minõségû alapanyag elõállítására, legyen az aprójószág tenyésztése vagy zöldségtermesztés” – említette az üzletember.
Úgy véli, a magyar konyha megfelelõ alapanyaggal képes lehet felzárkózni a nemzetközi gasztronómia színvonalához, ezért nem külföldi, Michelin-csillaggal már rendelkezõ szakáccsal, hanem magyar szakemberekkel képzeli el a leendõ vendéglátóhelyet.