Halat, vadat, bort, zenét! A Gemenc-vidék ízei
[tn_2_bal.jpg]Az A38 Hajó gasztronómiai rendezvényének célja, hogy feltárja és modernizálja a 21. századi magyar étkezési kultúra gyökereit. A tavalyi rendezvény a magyar konyha õsi alapanyagainak újrafelfedezését tûzte ki célul, ezúttal a Duna-vidék egyik legkülönlegesebb tájegysége, a Gemenci erdõ áll a középpontban. Az ártéri erdõség páratlanul gazdag faunája, vadakban dúskáló területe, a Duna élõvilága, a szekszárdi borvidék közelsége egyedi és összehasonlíthatlan étkezési kultúrát hozott létre.
Reméljük, hogy az A38 Hajó étterme, Tancsik Gyula mesterszakács-konyhafõnök vezetésével bebizonyítja, hogy a tradicionális magyar vadétel-készítési kultúra gazdagsága, változatossága lehetõvé teszi a folyamatos megújulást, az izgalmas, érdekes és persze ízletes fogások megszületését. Ebben a hagyományban a különleges ízesítések és párosítások, mint például a fenyõág, a csalán- és szõlõlevél, a csicsóka, a babos káposzta és társaik meglepõ végeredményre vezetnek, és végre szakíthatunk azzal, hogy ha valaki vadételre gondol, csak az unalomig ismert vaddisznópörkölt jut eszébe.
A különleges eseménysor gerincét az erre az alkalomra készült menüsor adja:
Elõétel
Hideg vad ízelítõ
Levesek
Dunai halászlé gyufa tésztával és belsõséggel
Gemenci szarvas gulyás csészében
Fõételek
Fenyõágon párolt fogas filé gesztenyés lencsével és csalánnal
Szõlõlevélben párolt vadhús Szekszárdi Bikavérben érlelt kékszõlõvel és csicsókával
Hajtók szarvascombja babos édes káposztán, fokhagymás almával tálalva
Pörbölyi vadsertés tárkonnyal ízesített erdei gombás galuskával
„Söréttel” tûzdelt õzgerinc szederfelfújttal és tört mogyoróba forgatott gombóccal
Desszertek
Erdei szamócás piskóta Hubertussal ízesített vanília mártással
Õszi erdei pompa kehely
Mindemellé a Bortársaság kínál kitûnõ borokat, a Zimek pálinkafõzde kristálytiszta gyümölcspárlatokat, és az A38 Hajó hagyományaihoz híven irodalommal (Cserna-Szabó András, Podmaniczky Szilárd és Varró Dániel mûveivel), muzsikával és képzõmûvészettel (Roskó Gábor rajzaival) fûszerezzük gasztronómiai hetünket. A hét eseményeirõl a Magyar Rádió Mûvészeti fõszerkesztõsége állít össze mûsort.
Támogatók és együttmûködõ partnerek: Bortársaság, Budapest Fõváros Önkormányzata, a Magyar Rádió Mûvészeti fõszerkesztõsége, Magyar Turisztikai Kht., Zimek Pálinkafõzde
Az eseményt kísérõ borok:
Heimann Cervaes 2004 Szekszárd
A Heimann Pincészet gyümölcsös, zászlós bora nevét a magyar legendákból ismert Csodaszarvasról kapta. Ez a házasítás Kékfrankos, Merlot, Cabernet Franc és Kadarka fajtákból készült, majd másfél éven keresztül 600 és 225 literes újfahordókban érlelõdött.
Heimann Fuchsli 2005 Szekszárd
A sváb családok „fuchslinak, fukszosnak” – rókaszínnek hívták régen a siller bort. A Heimann Pince felelevenítette ezt a hagyományt és egy meglepOen gyümölcsös illatú, telt, gazdag ízvilágú bort készítettek.
Sebestyén Kékfrankos válogatás 2004 Szekszárd
A szekszárdi dombság több dûlõjébõl származó, túlnyomórészt öreg tõkékrõl szüretelt, teljesen beérett fürtökbõl válogatott Kékfrankos tétel, amely a pince hagyományos tölgyfahordóiban érlelõdött több mint egy éven keresztül.
Bátaapáti Sauvignon Blanc 2005 Bátaapáti
Szalmasárga színû, zöldfûszeres illatú, élénk fehérbor. Az alacsony hõmérsékleten történõ erjesztés és érlelés kihangsúlyozza a bor friss, zöldalmára és kiwigyümölcsre emlékeztetõ jellegét.
Bátaapáti Zöldveltelini 2005 Bátaapáti
A Bátaapáti birtokon termelt, kizárólag ebbõl az oszták eredetû fajtából készült üde bor, mely a kíméletes préselésnek és a fermentáció alatti gondos hõmérséklet-ellenõrzésnek köszönheti vidám stílusát.
Takler Kadarka 2005 Szekszárd
Közepes mélységû, tükrös rubinszínû bor. Illatában klasszikus, fûszeres Kadarka jegyek, ízében élénk, friss gyümölcsösség, élénk savak és finom tanninérzet jellemzik.