Gyöngyözõ élmény – legendás pezsgõk
Sokan azért nem szeretik a pezsgõt, mert még mindig élénken él bennük a ragacsos, édes buborékok emléke a nyolcvanas évekbõl, nekik ideje lenni átértékelni ósdi nézetüket, mert ma már a világ legjobb pezsgõi is kaphatók Magyarországon.
A pezsgõbontás a legtöbb családban vagy társaságban két dolgot jelenthet: valami nagy horderejû esemény történt, amit feltétlenül meg kell ünnepelni, vagy ami sokkal általánosabb: szilveszter van. Sokan azért nem szeretik a pezsgõt, mert még mindig élénken él bennük a ragacsos, édes buborékok emléke a nyolcvanas évekbõl, nekik ideje lenni átértékelni ósdi nézetüket, mert ma már a világ legjobb pezsgõi is kaphatók Magyarországon.
A pezsgõ keletkezésének legendájáról már mindenki hallott, de ha nem, akkor is biztosan ismerõsnek tûnik a Dom Pérignon név, tekintve, hogy így hívják a világ egyik legdrágább és legkiválóbb pezsgõjét. Dom Pérignon bencés szerzetes egyszerû pincemesterként tevékenykedett a Hautvillers városában található apátságban a XVII. században, és amikor egyszer leballagott a pincébe egy kis kóstolóra, azt tapasztalta, hogy az egyik ott felejtett bora utóerjedt, és megtartotta az erjedési szénsavat. A legenda szerint bizsergést érzett a szájában, és felkiabált társainak: A csillagokat iszom!
Ezután persze a mû tökéletesítése következett, nem csak a különbözõ alapborokat házasította egymással, de bevezette a parafa dugót is, aminek pukkanása igen jellegzetes hang a pezsgõ kinyitásakor. (Ahhoz, hogy mindenképpen pukkanjon, hidegnek kell lennie, és ferdén tartva, felrázás nélkül kell felbontani.) Az idõk során persze hiába titkolta a jó barát a pezsgõkészítés titkát, lassan Champagne régió távolabbi részeibe, illetve a világ más tájaira is eljutott a gyöngyözõ ital elõállításának metódusa. A pezsgõ hívei nagyon sokat köszönhetnek Madame Clicquot-nak, azaz Barbe Nicole Ponsardin-nek is, aki nagyon hamar megözvegyült, és szokatlan módon átvette férje birtokának irányítását. Ezután minden idejét és energiáját a pezsgõ elõállításának és érlelésének tökéletesítésére fordíthatta, az õ munkálkodásának lehetünk hálásak például azért, hogy már nem robban szét a pezsgõ érlelés közben.
Az érdemes hölgy emlékét máig õrzi a La Grande Dame elnevezésû, Veuve Clicquot-féle pezsgõ, ami ma már hazánkban is kapható, a legjobb és legexkluzívabb pezsgõk között keressük. A külcsín és a belbecs ebben az esetben egyaránt nemesen egyszerû, a finoman gyöngyözõ italt legalább három évig érlelik, egy palack ára 25-30 ezer forint között mozog. Ha nem akarjuk ekkora költségekbe verni magunkat, akkor érdemesebb a Veuve Clicquot Ponsardin Brut-t választani (a brut egyébként különlegesen száraz pezsgõt takar, a szakértõk ezt a fajtát értékelik a legtöbbre), egy ilyen palack körülbelül 5 ezer forintért a miénk lehet. Ideális ajándék lehet az elõbb említett pezsgõ „felöltöztetett” változata, a kreatív tervezõk ezúttal a búvárok ruháját idézõ neoprém anyagba bújtatták a pezsgõt, így akár 3-4 órán át megtartja eredeti hõmérsékletét – kiváló útravaló lehet egy trópusi szigetre, de akkor sem kell aggódnunk, ha nem fér be a hûtõbe a szilveszteri bulin.
Manapság már Krug pezsgõt is beszerezhetünk itthon, a szintén világhíres pezsgõt Johann-Joseph Krug és fia, Paul indították el hódító útján. A papa mindenkinél ügyesebben tudta házasítani az alapborokat, fiának viszont az üzlethez volt kiváló érzéke, ráadásul nem kisebb célt tûzött ki maga elé, mint hogy olyan italt készítsen, amit más nem tud. Azóta hat Krug-generáció nõtt már fel, de a jelszó (A minõség nem ismer kompromisszumot) semmit sem változott, az innen kikerülõ pezsgõk a legjobb éttermekben, a legelegánsabb partikon és a sztárok asztalain tûnnek fel.
A Krug-pezsgõk alapját a Champagne-ban megszokott három szõlõfajta adja: chardonnay, pinot noir, pinot meunier, ezeket kis tölgyfahordókban erjesztik és minimum hét évig együtt érlelik õket az élesztõvel. Az eredmény magáért beszél, ha megkóstoljuk a Krug Grande Cuvée-t, a mézes-fûszeres illatok és a diós-mogyorós aromák minden ínyencet elvarázsolnak – a palackozott élményben körülbelül 30-35 ezer forintért lehet részünk. Hasonló összeget kóstál egy üveg Dom Pérignon is, a Moët&Chandon Brut viszont már tízezer alatt a miénk lehet, csakúgy, mint a Mumm Cordon Rouge, illetve az olaszországi Friuli tartományból származó prosecco, a 2001-es Collavini Ribolla Giala Spumante.
A szakemberek szerint a magyar pezsgõgyártás még eléggé gyerekcipõben jár, bár vannak biztató eredmények is. A Törley Chardonnay Brut nem véletlenül idézi fel bennünk a champagne-i nedûk aromáját (az ott megszokott eljárással készül ugyanis), de eltéveszthetetlen benne egy etyek-budai borvidéken termett chardonnay zamata is. Garamvári Vencel évtizedek óta foglalkozik pezsgõkészítéssel, rengeteg tapasztalatát most a Chateau Vincent élén is kamatoztatja. A pezsgészet terméke a Chateau Vincent Extra Brut palackja, melyet akkor vásároljunk meg, ha tudni szeretnénk, milyen ital nyert ezüstérmet a francia pezsgõ-világbajnokságon. Valószínûleg nem fogunk csalódni.
Forrás:
Deluxe
http://www.deluxe.hu