Fröccsegyetem Miskolcon
Még tartja magát az a téves felfogás, hogy a rossz bort vizezve azért meg lehet inni. Pedig az igazán jó fröccs, jó borból kell készüljön. Arról nem is beszélve, hogy az sem mindegy, milyen víz a segédanyag. De ez már sokaknak túlcizellált.
Dédszüleink a nyári hõség idején még vermelt jéggel hûtött spriccert ittak, de a fröccsivás igazi divatja a 20. század elejétõl kezdõdött és akkoriban a vendéglátóhelyek kínálatában is elõkelõ helyet foglalt el ez az italfajta.
A fröccs szó atyja Vörösmarty Mihály. A feljegyzések szerint az történt, hogy 1842. októberében Fáy András Fóti pincéjébe invitálta a költõt és más barátait. Közöttük volt Jedlik Ányos, a szódavíz és az elsõ szódásüveg magyar feltalálója. Az üvegbõl pedig – németesen szólva – spriccelni lehetett a vizet a borba. Jedlik tehát spriccernek nevezte a bor-víz elegyet, Vörösmartynak azonban nem tetszett a kifejezés, ezért kitalálta a fröccs szót. Hála neki. Ezért is.
Ezeket a nemes hagyományokat eleveníti fel immár harmadik éve a Miskolci Fröccsfesztivál. Szombaton és vasárnap a miskolci Herman Ottó múzeum kertjében délután 15 órától folyhat a duhajkodás, egészen hajnal kettõig. Bor és víz lesz bõven, sõt szódásüveg bemutató és vásár is várja azokat, akik ellátogatnak a rendezvényre.
Fröccslexikon:
Kisfröccs (fütty, tréfa, rövidlépés) 1dl bor + 1dl szódavíz
Nagyfröccs (fröccs, hajtás, húzás) 2 dl bor + 1 dl szódavíz
Hosszúlépés (fordított) 1 dl bor + 2 dl szódavíz
Góré fröccs 1-2 dl bor + 1 kis spricc
Házmester 3 dl bor + 2 dl szódavíz
Viceházmester 2 dl bor + 3 dl szódavíz
Háziúr (nagyházmester) 4 dl bor + 1 dl szódavíz
Lakó fröccs (kisházmester) 1 dl bor + 4 dl szódavíz
Mafla 5 dl bor + 5 dl szódavíz
Polgármester 6 dl bor + 4 dl szódavíz
Alpolgármester 4 dl bor + 6 dl szódavíz
Avasi fröccs 7 dl bor + 3 dl szódavíz
Krúdy fröccs 9 dl bor + 1 dl szódavíz
Sóher fröccs 1 dl bor + 9 dl szódavíz
Csatos (csattos) 1 l bor + 0,5 l szódavíz
Lámpás 1,5 l bor + 0,5 l szódavíz
Forrás:
zoom
http://www.zoom.hu