Fórum a szõlõrõl Szekszárdon
A szakmai tanácskozás sok érdeklõdõt vonzott, nem csak Tolna megyébõl, de a villányi borvidékrõl és a Balaton környékérõl is érkeztek szõlõvel foglalkozó szakemberek. Dr. Csibor István, a Szekszárdi Növényvédõ Kft. vezetõje elmondta, hogy a termelõk szerint eddig a legnagyobb problémát a csapadék hiánya jelentette, különösen az új telepítésû ültetvények számára. Folyamatos öntözéssel tudták csak enyhíteni az aszály hatását.
A gombabetegségek eddig nem okoztak komoly gondot, de az elmondottakból az is kiderült, hogy ennek ellenére sem érdemes a permetezések számát drasztikusan csökkenteni, mert a hirtelen megjelenõ betegség komoly terméskiesést okozhat. (Az elmúlt heti az esõzések, majd a fülledt, párás idõ – reggelente szinte köd borítottak be a völgyeket – a lisztharmatot könnyen \”belobbanthatják\”). Komolyabb gondot okoztak az idén az atkák – a levélatkák mellett számos szõlõültetvényben találtak gubacsatkát is – azokon a helyeken, ahol nem védekeztek ellenük tavasszal és érheti még meglepetés a gazdákat a gyapottok-bagolylapke részérõl is. A szántóföldi kultúrákból jól ismert kártevõ felszaporodott és megjelent a szõlõkben is. (Volt már erre példa úgy 4-5 évvel ezelõtt.) Az idõjárás okozta stressz (hosszú, hideg tél, forró, száraz nyár) kedvez a tõke betegségeket kiváltó kórokozóinak, amelyek ellen nehéz a védekezés, mondta dr. Csibor István. A kórokozók terjesztését meg kell akadályozni, ezért metszéskor az ollót fertõtleníteni kell. A stressz hatásának mérséklése érdekében csökkenteni kell a tõkék terhelését, érdemes lombtrágyát kijuttatni és nem szabad megfeledkezni a megfelelõ talajmûvelésrõl sem.
A tanácskozáson természetesen szó esett a további teendõkrõl is, hiszen a nagy szüretig még sok idõ van vissza és a jelenleg jó minõséget és elfogadható mennyiséget ígérõ állapotot meg kell õrizni. A szõlõ piaci lehetõségeivel kapcsolatban a termelõk elmondták, hogy szeretnék ha az idén számukra is elfogadható árakat kínálnának a kereskedõk és ez legalább 30-40 százalékos áremelkedést jelentene, a tavalyi évhez viszonyítva.
Végezetül a vendégek pincelátogatást tettek a házigazda Sárosdi Ferencnél, amit bórkóstolás követett. A sok kitûnõ bor közül feltétlenül ki kel emelni a \”világbajnokot\”, a 2000-es évjáratú barrique mentes, tölgyfa hordóban érlelt cabernet sauvignont, amely 2003 májusában a franciaországi Bordeauxban megrendezett világversenyen, melyre 4771 bort neveztek, az aranyérmek egyikét nyerte.
Forrás:
Tolnai Népújság
http://www.tolnainepujsag.hu