Font: Végveszélybe jutottak a magyar szõlõsgazdák
A Fidesz mezõgazdasági szakpolitikusa úgy fogalmazott: máshol Európában egy jól fizetett, elit szakmának számít az, ha valaki szõlõvel és borral foglalkozik, Magyarországon azonban nem lehet megélni belõle, jelenleg ugyanis 20 éve nem látott mélységben van a szõlõfelvásárlás ára.
A képviselõ megemlített több tényezõt is, melyek együttesen játszottak közre az ágazat tönkremenetelében. Egyáltalán nem volt a magyar gazdák segítségére az uniós szõlõ-bor reform, melyet a magyar kormányzat és Gráf József is egyöntetûen támogatott – mutatott rá Font Sándor, hozzáfûzve: a szõlõ-bor reform következménye például az is, hogy a magyar gazdák már kivágni sem tudják a szõlõket, hiszen a tavalyi év folyamán a kivágást igénylõk csupán 50 százalékának adták meg az engedélyt.
Az Európai Unióba való belépéssel jelentkezett két probléma: egyrészt a vámhatárok lebontásával adóteher nélkül exportálnak egyes termelõk a szomszédos országokba bort, amit utána ilyen-olyan úton visszahoznak az országba, s így jelentõs elõnyre tesznek szert az ilyen kerülõutakat nem választó gazdákkal szemben – mutatott rá a fideszes képviselõ a párt hivatalos weboldala szerint. A másik problémát az import jelenti, ugyanis óriási mennyiségû olasz import érkezik Magyarországra, visszaszorítva a magyar asztali borok felvásárlását, holott pont ebbõl a fajtából fogy a legtöbb az országban.
Komoly problémát jelent az is, hogy a magyar kereskedõk 30-40 százalékban számla nélkül hajlandóak csak megvásárolni a termelõktõl a bort, különben át sem veszik azt – mondta Font Sándor, kijelentve: nagy hiányossága ez a hatóságoknak, hogy ezt az ágazatot nem ellenõrzik megfelelõen.
Nagy gondot okoz az is a termelõknek, hogy bornak nem minõsülõ, de borként eladott hamis bor is bejut a piacra, s a hatóságok ezeket sem tudják megfelelõen kiszûrni. Mindemellett a zárjegy eltörlése sem nevezhetõ sikertörténetnek, hiszen ez is csak a feketegazdaság növekedését segítette elõ – mondta Font Sándor.
A mezõgazdasági bizottság elnöke tájékoztatott: júliusban írásbeli kérdéssel fordult a mezõgazdasági miniszterhez, melyben arról kért tájékoztatást, hogy milyen intézkedésekkel kívánják megelõzni egy válsághelyzet kialakulását az ágazatban. Erre meglehetõsen semmitmondó válasz érkezett: túl korai lenne intézkedéseket hozni az ügyben, s különben sem olyan rossz még a helyzet – hangsúlyozta a fideszes politikus.
Font Sándor ezután újabb kérdést intézett a miniszterhez augusztusban, s azt javasolta, hogy a gazdák helyzetének javítására támogassa a kormány 100 ezer hektoliter óbor lepárlását – olvasható a párt hivatalos honlapján.
A kormány ezt követõen elkészített egy rendelettervezetet, mely valóban engedélyezi 100 ezer hektoliter lepárlását, de csakis az új, azaz 2009-es szüretelésû borét. Ez több szempontból is problémás – jelentette ki a politikus. A lepárlási idõszak egybeesik a szüreti idõszakkal, és így nagy az esély arra, hogy a hamis borok is be fognak kerülni a lepárlási rendszerbe, tehát sokkal jobb lenne, ha a szüreti idõszak lezárultával lenne lehetõség a lepárlások megkezdésére. Emellett érdemes lenne támogatásokat átcsoportosítani az óbor lepárlására is, mert azok biztosan valódi, ellenõrzött, papírral igazolt borok, s az alacsony felvásárlás miatt az elõzõ évben sok bor maradt a termelõknél – mutatott rá Font Sándor.
Forrás:
Magyar Nemzet Online
http://www.mno.hu