Felhívás
Magyarország mezõgazdaságát egyaránt sújtja árvíz, belvíz és aszály, akár egyazon évben is. Bár nem minden évben jelentkezik aszály, gyakorisága, idõtartama és súlyossága jelen évtizedeinkben erõsödõ tendenciát mutat. A kellõ vízellátás az egyik legalapvetõbb szükséglet a növénytermesztésben és a vízhiány szinte az egyetlen idõjárási tényezõ, amelynek alakulásába közvetlen módon beavatkozhatunk.
Állókultúrák esetében a beruházást több évtizedre tervezzük, s a fajta, az alany, a helyszín és a mûvelésmód megválasztását követõen már csak a kedvezõtlen idõjárási (évjárat) hatások mérséklése az egyetlen eszközünk. Az öntözés bevezetése tehát állókultúrák esetében – így a szõlõnél is – alapvetõen stratégiai kérdés, hiszen a jövedelmezõséget a termelés oldaláról a termésminõség, a termésbiztonság és az ültetvény (beruházás) mûködési élettartama határozza meg leginkább.
A vízellátás mellett állókultúrák esetében – így a szõlõnél különösképpen – a növény-egészségügyi kockázatok jelentik évrõl-évre a legnagyobb gondot. A szõlõ növényvédelme – a jelentõs költségteher és a környezetterhelés miatt – igen jelentõs fejlesztéseket igényel a fenntarthatóság fokozása érdekében. Ráadásul, a rezisztencia kialakulás, a klímaváltozás és újabb betegség terjesztõ vektorok megjelenése következtében, egyre nehezebbé válik a feladat megvalósítása.
Ezért különösen nagy fontosságú minden olyan fejlesztés, amely – a hasznos szervezetek megóvása mellett – hatékonyabbá teszi a növényvédelmi beavatkozásokat. Jó példa lehet erre a szõlõ fitoplazmás sárgulásos betegségei elleni védekezés, amely – súlyossága miatt – központi kormányzati intézkedési terv kidolgozását is szükségessé tette (lásd: www.hnt.hu). Ennek egyik legfontosabb eleme lehet a terjesztésért felelõs rovarok gyérítése, s ennek érdekében például gyökéren át bejuttatott szisztemikus inszekticidek kíméletes alkalmazása.
Felajánljuk a lehetõséget, hogy szakmai befektetõként bekapcsolódjon egy olyan innovációs folyamatba, amely fenntartható öntözéstechnológia kifejlesztésére irányul.
Az ajánlott öntözési technológia négyes célt szolgál:
-a termésbiztonság fokozása és az ültetvény élettartamának meghosszabbítása
-a termésminõség javítása és stabilitásának biztosítása
-a lehetõ legjobb víz- és tápanyag-hasznosítás mellett a legkisebb környezetterhelés elérése
-szisztemikus növényvédelmi hatóanyagok hatékony és környezetkímélõ alkalmazása.
A kitûzött célokat olyan technikai megoldásokkal és öntözési stratégiával érjük el, amelyek rendre:
-biztonságosan lehetõvé teszik a súlyos aszályhelyzetek elkerülését
-szabályozott aszálystressz (ún. deficit öntözés) révén biztosítják a vegetatív és generatív részek kellõ egyensúlyát és a lehetõ legjobb termésminõséget
-biztosítják a víz, a tápanyagok és növényvédõ ágensek közvetlen gyökérzónába juttatását.
A leendõ partnerek bekapcsolódhatnak (1) a technológiafejlesztés folyamatába és/vagy (2) részesei lehetnek a szabadalmazott eljárásnak.
Az (1) esetben referencia terület és a szükséges technológia létesítési költségeinek, a (2) esetben a szabadalmaztatási eljárás költségeinek forrásául szolgáló tõkebefektetés (is) szükségeltetik.
BERTA ANDRÁS
berand52@gmail.com
30-2573162
DR. VÁRADI GYULA
gyula.varadi@uni-corvinus.hu
20-4200276