Feind Borház: nem vártak a csodára
A 2006-ban szüretelt szõlõkbõl Feind Lajos és fia, Péter készítette a díjnyertes borokat. Eddig már számos rangos külföldi és hazai versenyen került a legjobbak közé a Balatonfüred-Csopak Borvidéken mûködõ Feind Borház 2006-os Cabernet franc-ja. Ennek ellenére nem okozott volna csalódást a bor készítõi számára, ha a Savaria Karnevál borversenyén nem választják meg a legjobbnak, fogalmazta meg Feind Lajos. Õk tudják, hogy szép bort készítettek, s külön öröm, ha ez aztán az adott zsûrinek is tetszik. Ezzel egyben azt is sikerült bebizonyítaniuk, hogy a Balaton mellett nemcsak jó fehérborokat, hanem kiváló vöröseket is lehet készíteni.
Két évvel ezelõtt ugyan egy fehérborral, a Sárga muskotállyal nyerte el a balatonfõkajári borászat a karnevál bora címet. Ez a fajta sem mondható tipikusan balatoni bornak, sokkal inkább jellemzõ Tokaj vidékére, ám nem bánták meg, hogy a termesztésébe belevágtak. Mint ahogy azt sem, hogy a szakma minden kétkedése ellenére kék szõlõket is telepítettek. Most ennek gyümölcseit aratják, amit mutat a karneváli borverseny eredménye is. Nemcsak a karnevál bora, hanem a legjobb vörösbor is a Feind Borházból került ki, az ugyancsak 2006-os Cabernet sauvignon, amely egyebek mellett a páneurópai vörösborversenyen került az aranyosok közé. A dolog érdekessége, hogy korábban világszerte, de hazánkban is a Cabernet sauvignon volt a slágerbor, ezért sokan ezt telepítettek. Ez egy kicsit illatosabb, fûszeresebb bor, ezért háttérbe szorította a Cabernet franc-t, amelyet inkább a cuvée-kben használták, ám egyre inkább bebizonyosodik, hogy ebbõl szebb bor készíthetõ, mint a sauvignonból. Balatonaligán három, Balatonfõkajáron pedig egy hektáron termelnek Cabernet franc-t, s most telepítettek Balatonvilágoson is ebbõl a fajtából.
A Feind Borház termékpalettáján természetesen mindezek ellenére a fehérborok a meghatározók. Feind Lajos elmondta, hogy a sikeres vörösök mellett továbbra is szeretnének szép Irsait, Cserszegit, Chardonnay-t, Olasz rizlinget, vagy éppen Sárga muskotályt is készíteni. A 83 hektáros szõlõterületbõl 75 százalék a fehér, 25 százalék a kékszõlõ aránya. Ebbõl mintegy 60 hektárt az elmúlt tíz évben telepítettek. Az idei szüret már megkezdõdött. Az eddigi terméseredmények, valamint a további kilátások nagyon kedvezõek. A tavalyi év termésébõl már gyûjtögeti az elismeréseket a Szürkebarát, és sokat ígér a 2008-as Cabernet franc is. Ebben bizonyos fokig szerepe van a tavaly vásárolt válogatóasztalnak, amely a szemek olyan szelektálását teszi lehetõvé, hogy csak a legjobbak kerülnek feldolgozásra. Szép lett a 2008-as Shiraz és a Cabernet sauvignon is.
Feind Lajos szerint a hosszú távú, becsületes munka hozza meg az eredményt. Erkölcsileg és anyagiakban is. Arra nagyon vigyáznak, hogy az értékesítésnél a fogyasztók számára is kedvezõ ár/érték arányt alakítsanak ki. Boraikat döntõen a hazai piacon adják el, de növekszik a külföldi érdeklõdés is. Az elmúlt idõszakban – pályázati támogatással – nagy gépberuházásokat hajtottak végre. Már szõlõkombájn segíti a szüretet, új traktorokat vásároltak. Ez utóbbiakat azonban nem csak a szõlészetben hasznosítják, miután további 150 hektár szántón is gazdálkodnak. A fejlõdés dinamizmusát mutatja, hogy amíg 2007-ben 270, addig tavaly már 430 millió forint árbevételt realizáltak. Az elkövetkezõ két évben szeretnék visszafizetni a korábban felvett kölcsönöket, s ezt követõen hitel nélkül gazdálkodnak majd.
Ami a további terveket illeti: a balatonfõkajári vinotékában hat vendégszobát alakítanak ki, s szeretnék egy helyre központosítani a szõlõ feldolgozását, valamint a bortárolást. Bíznak benne, hogy az elképzelések megvalósításához lesz majd pályázati támogatás.
Forrás:
Vas Népe
http://www.vasnepe.hu