Év Borfogyasztója
Az adott hónapok kiválasztottjai a könyv szerkesztõségének szubjektivitásán múlt, a végsõ sorrendet internetes szavazás alakította ki, amelyre a Borkápolnában egy borest keretében derült fény.
A képzeletbeli dobogó harmadik foka népesre sikeredett, többek között ide állhatott fel a Késõi Szüret csapata Tiba Jánossal és Szûcs Péterrel egyetemben. Második lett Bauxit a Belga tagja, az Év Borfogyasztójának Nyulasi Gábriel választatott.
A gyõztes az ajándékokon túl egy titulusát hirdetõ pólóval is gazdagodott, továbbá a szerkesztõk jóvoltából Frittmann Jánosnál is vendégeskedhet.
Az este folyamán a „borászoldalt” Lenkey Géza képviselte, aki mádi pincészetüket mutatta be.
Komlósi Amina segítségét kérve eljutott néhány kérdés a gyõztesekhez, ezek a beérkezett válaszokkal együtt itt olvashatók:
1. Hozzávetõlegesen mekkora volt a tavalyi esztendõben a borfogyasztásod literben?
2. Bort inkább önmagában vagy a gasztronómia szerves részeként fogyasztasz?
3. Van olyan borhoz kapcsolódó rendezvény/esemény amelynek lehetõségeid szerint állandó látogatója vagy?
4. Hol vásárolsz/szerzel be bort leginkább? (borkereskedés, internet, üzletlánc, termelõtõl közvetlenül)
5. Ha választhatnál három pincészetet ahova a barátaiddal mehetnél, kikhez látogatnátok el? Csak hármat!:)
6. Mi volnál ha bor lennél?
7. Melyik az a bor, amit akkor bontasz fel ha szomorú vagy?
Nyulasi Gábriel István
1. Kb. 33 liter, de nem vezetek pontos naplót. Az embernek évente annyi liter bort kell meginnia, ahány éves. Na jó, ez csak vicc volt. Mindenki annyit igyon ahogy érzi, amivel még nem árt magának és környezetének. Ha a fogyasztás túllép az élvezeten és pótcselekvéssé válik, az már függõség, sõt, betegség is egyben, és elég könnyû átlépni a határt. Úgy gondolom, hogy a borok élvezetéhez elsõsorban belsõ rendezettségre, összeszedettségre van szükség. Ha ez nincs meg, a borozás csonka élmény marad. Ahhoz, hogy megtaláljuk a harmóniát a borban, elõször magunkban kell kialakítani.
2. Változó. Borfajtától, hangulattól függ. Lehet valaki szabályokhoz kötõdõ, vagy az aktuális trendeket követõ. Meg lehet szerezni tanfolyamokon, szájhagyomány útján, egyéb helyeken, hogy mit, mikor, hol, mivel fogyasszon. De meglátásom szerint sokkal jobb, ha az ember a saját útjára is rálép és megtapasztalja, hogy neki mi és hogyan ízlik. Legyen merész, próbáljon ki új dolgokat is a borkultúrában. Egyéni tapasztalatok a Bor útján – ez a legfontosabb.
3. Általában ha tehetem, ott vagyok a nagyobb boros rendezvényeken (Etyeki pincefesztivál, Borfalu, Budavári Borfesztivál, stb.) Ám jelenleg egy kisebb saját házi rendezvényt szervezek. Neve: „Bor és Vers”, mottója: „Olyan a bor, mint egy folyékony vers. Vannak bizonyos fogalmak, amelyek segítenek beszélni róla, de végsõ soron úgyis az számít, hogy nekünk mit jelent, számunkra mit mond.” Belépõ egy üveg jó bor és egy jó vers, s ezeket közösen fogyasztjuk el. Terveim között szerepel még az év egy bizonyos napján a Magyar bor napjának megünneplése. Már szervezem AZ IHATÓBB MAGYARORSZÁGÉRT mozgalmat, melyhez egyelõre az iwiw-en lehet kapcsolódni, bátran jelöljetek be.
4. Már mindenhonnan vásároltam, legritkább az internetes beszerzés. Fõleg borkereskedésben vásárolok ha cizelláltabb és különleges választékra vágyom, de nem vetem meg az üzletláncok kínálatát sem, egyszerûbb és jó borok ott is vannak, és gyöngyszemeket is találhat ott az ember.
5. Lenkey, Tokaj vidékén; Vida, Szekszárd; Frittmann az év borásza meglátogatása, ez utóbbi hivatalos út, mivel, mint „Az Év borfogyasztója” lehetõségem nyílik õt meglátogatni.
6. Egy férfias, kemény, karakteres fehérbor.
7. Valami tüzes, mediterrán jellegû testes vörösbor, hogy betakarja fázó lelkemet, hogy vidámítson. Ahogy azt már az ókorban is mondták: Vinum bonum laetificat cor hominis – A jó bor felvidítja az ember szívét.
Bauxit (Kékesi Balázs)
1. Húha, kábé 1l / hét elosztva. Nyáron sokat söröztem.
2. Nem hiszem, hogy bármi létezik önmagában. Ha csak bort fogyasztok, benne van egy egész év idõjárásától az elkészítésen át a borász gondoskodásáig, habitusáig stb. rengeteg minden. Ilyenkor ez a fontos. Az információ. Ha meg étellel fogyasztom, akkor a harmónia a fontosabb.
3. A várba mindig fölmegyek. Idén szeretnék elmenni több fesztiválra is, mert eddig kimaradtak.
4. Bortársaság, Tintofio, Lenoteca, Interspar.
5. Bockhoz mindig szívesen. Konyárihoz is szívesen. Sok pincészetet még nem ismerek hely szerint, de szerintem év végére tudni fogom a választ.
6. Fiatal vagyok még a válaszhoz.
7. Szt. Andrea Napbor például. De ezt azért bontom fel, hogy vidám legyek.
Csík Csaba Krisztián
1. kb. 80 L./ hetente 1.5 L. / 2 dl naponta
2. Is-is.
3. Szakmaibb jellegû kóstolók,illetve Borfalu,az ismeretlen pincészetek miatt
4. kereskedés,termelõ,néha üzletlánc
5. Orsolya-Eger, Kiss Gábor-Villány, Gallus-Szekszárd
6. 6 puttonyos aszú /az élettartama miatt/
7. Minden palack felnyitása örömet okoz,de sajnos némelyik megkóstolása szomorúvá tesz
Laklóth Aladár
1. 90-120 l. között;
2. is-is;
3. Bországgyulés,Borfalu,Budai Vár Bornapok;
4. Tinto-Fino,Bortársaság;
5. Hármat nem tudok,csak 13-t,ígycsak egyet írnék tisztelettel:Bock József;
6. Bock”99 Royal Cuvée;
7. Amelyik megfelelõ hõmérsékletû!
Szántó Tibor
1. kb 30
2. Attól függ… Inkább ételhez.
3. Én??? Mindehol ott vagyok 🙂
4. Termelõtõl, borszaküzlet.
5. Szepsy, Szentesi, Balassa
6. Pinot Noir vagy furmint
7. aszú (sírva vigad a magyar)
Korábban
Év Borfogyasztója 2008-02-01