Észak-Magyarország: A régióborok és a turizmus
Az elmúlt évben a térségünkben a szõlõtermés 97 százalékát dolgozták fel, amelybõl a Dél-Alföld után a legtöbb bort készítették. Az északi régióban az ültetvények legnagyobb részét, 57 százalékát Heves megyében írták össze 2001-ben. Ezzel összefüggésben a nagy mennyiségû bor értékesítésére tavaly év végén 534 kimérést tartottak számon a régióban, ami az országosnak 27 százaléka. Ennél több csak a Közép-Dunántúlon volt. Érdekességnek számít, hogy száz hektár szõlõterületre az országos átlagot meghaladva csaknem két borkimérõ hely jut. Térségünkben ezek többségét 2002-ben az õstermelõk üzemeltették.
A 196 gazdasági szervezet Észak-Magyarországon együttesen 216 borkimérést mûködtetett, fõleg a régió négy borvidékén. A legtöbbjük a tokaj-hegyaljai, a mátraaljai, az egri, a legkevesebb viszont a bükkaljai borvidéken található.
A települések közül – nemcsak az északi régióban, de az egész országban is – a legtöbb borkimérés, összesen 97, Egerben mûködött. Ezzel a hevesi megyeszékhely jóval megelõzte Sopront, ahol 70, illetve a Veszprém megyei Somlóvásárhelyt, ahol 50 borkimérés található. Az országos rangsor elsõ húsz helyén öt Borsod-Abaúj-Zemplén megyei helység: Tokaj, Tállya, Mád, Tolcsva és Bogács foglal helyet. Rajtuk kívül öt Heves megyei: Eger, Gyöngyös, Abasár, Gyöngyöstarján és Nagyréde található.
A borkimérések színvonala és az értékesített áruk minõsége lehetõvé teszi régiónkban a borturizmust. Ennek jó példája volt az idén augusztusban az egri várban tartott felsõ-magyarországi borrégiós rendezvény. A rangos bemutatón és vásáron az egri, a mátraaljai, a bükkaljai és a tokaj-hegyaljai borvidékrõl 55 pincészet és termelõ élt a bemutatkozás lehetõségével.
A parádén 200 borféleséggel ismerkedhettek meg a látogatók. Ez a nagy sikerû találkozó a jövõben is követendõ lehet.
Forrás:
Heves Megyei Hírlap
http://www.hevesmegyeihirlap.hu