Esõ veri a szüret elõtt a tõkéket
Gere Attila szerint nagyon kellene már a napsütés. A villányi hegyközség eredetvédelmi bizottságának elnöke, híres borász szerint hasad az oportó, rothadnak a szemek ahelyett, hogy cukrosodnának. Pedig a hegyközség már döntött: a jövõ hét végén kezdhetik el szedni a gazdák a villányi zászlósbor, a portugieser alapanyagát. Hasonló véleményen van Hárs Tibor, a pécsi borvidék szajki részének borásza is. Lassan szedni kellene az Irsai Olivért, a rizlingszilvánit, de még egyik sem az igazi. De mindketten bizakodók.
A minõség még nem dõlt el, hiszen a korai fajták is jobb pozícióba kerülhetnek még, nem beszélve a késeiekrõl. Szép szeptemberrel, vénaasszonyok nyarával csúcsborokat lehet erjeszteni. Bakó Attila pécsi hegybíró is reménykedik: holnap már kezdhetik a térségben szüretelni az Irsai Olivért. Van, ahol már 16 fölötti a cukra, és ez jó jel. Természetesen úgy a fehérborvidék, mint a vörösboros Villány termelõi bizakodóak. Bármi megeshet, s ha a sok- éves idõjárási tapasztalatot az elõrejelzésekkel összevetik, talán jogos várakozással tekinthetnek a szeptemberre. A meteorológusok erõteljes hétvégi felmelegedésrõl beszélnek. A megye nagyobb részén egyébként közepes termés várható – a megyeszékhely közvetlen közelének kivételével, ahol bõ termést hordoznak a tõkék –, s így talán esély van arra, hogy a szõlõ árát is feljebb nyomják. Hiszen a kereslet nõhet, a felvásárlók még nem jelentek meg.
Tegyük mindehhez hozzá: a villányi borvidék számára különösen édes lesz az idei szüret, hiszen most elsõ alkalommal eredetvédett a helyben termett nedû minden cseppje. Ez is árfelhajtó hatású, jót tesz a piacon. Így gondolja ezt Gere Attila, aki csupán azt sajnálja, hogy idén még nem fogják közös, egyenpalackba önteni a villányit. A hegyközség engedményt tett: a Szársomlyó kikericsével ékített palackok a jövõ szezonra érkezhetnek meg legközelebb. Az üveggyárak versenyeztetése ugyanis idõt vesz igénybe. Mert ha a bor nem is, legalább a palackja legyen olcsó.
Jó közepes év várható
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsának fõtitkára, Horváth Csaba úgy véli, hogy a mennyiségeket tekintve közepes lesz az idei szüret. Várhatón mintegy 550 ezer tonna szõlõ terem Magyarországon, amelybõl mintegy 3,5 millió hektoliter bor állítható elõ. Az átlagos termés 4–4,5 millió hektolitert hoz. A szakember szerint amennyiben az idõjárás nem szól közbe, a minõséggel nem lesznek gondok. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa várakozása szerint is a kisebb mennyiség miatt emelkedhetnek tavalyhoz viszonyítva a szõlõárak.
Az idõpont fajtafüggõ
A borkészítés elsõ fázisa a szüret. Lényeges tényezõ a szõlõ és a bor minõségének szempontjából a szüreti idõpontok helyes megválasztása. Az elõzõ évtizedek helytelen gyakorlatát az 1995-ben alakult hegyközségek megszüntették: azóta egy-egy szõlõfajta esetében az elsõ lehetséges szüreti napot jelölik ki és csak ezután lehet megkezdeni a szedést. Az már biztos, hogy a Pécsi Hegyközség területén az Irsai Olivér szedését ezen a hétvégén kezdik meg, Villány zászlósborának alapanyagával, az oportóval szeptember 8-án startolnak.
Még alakulnak az árak
A szõlõ- és bortermelõk várakozásai szerint idén a szõlõ ára emelkedhet, a boré viszont az erõs túlkínálat miatt nem.
A kereskedõk nem nyilatkoznak addig, amíg a minõség és a termésmennyiség bizonytalan. A baranyai borászok úgy vélik, hogy fehérszõlõnél a tavalyi, 60 forintos ár alá nem lehet már menni, hiszen annyira alacsony volt. A vörös esetében Gere Attila úgy véli, hogy az oportó kilója minimum 120 forint lehet, a kékfrankostól 140-et vár, a merlot, a cabernet sauvignon 160–200 körül áll meg.
Az olcsóbb bort keresik
A borfogyasztással, borvásárlással kapcsolatos vásárlói szokásokat felmérõ egyik neves hazai borászati cég úgy látja, hogy a magyar borfogyasztók alig tíz százaléka vásárol rendszeresen ezer forintnál is drágább bort. Viszont a minõséget legalább 25–30 százalékuk keresi. Így aztán az olcsóbb árfekvésû – a származási országokban erõsen támogatott –, ám mégiscsak jó íz- és zamatanyagot kínáló dél- és észak-amerikai, illetve ausztrál boroknál kötnek ki sokan. A vörösbor kereslete a fehérbornál erõsebb.
Vannak, akik inkább permeteznek
A Tenkes Hegyközség területén az utóbbi idõszak esõzései miatt a még le nem szüretelt csemegeszõlõkben – sõt, egyes borszõlõkben is – megjelent
a rothadás, amelyet fokozott permetezéssel igyekeznek megóvni a gazdák. Mint azt a hegyközség irodáján elmondták, a korai, a közepes és késõn érõ fajtáknál mindenkinek a tervezett szürethez kell igazítania a vegyszert, vagyis a hétnapostól az öthetes védelmet adók közül kell válogatni.
Az alkalmazni kívánt vegyszerek esetében a szüret idõpontja mellett a pénztárca vastagsága is szerepet játszik. A hegyközség területén változó
a kép a rothadás tekintetében, ugyanis mindazok kedvezõbb helyzetben vannak, akiknek a birtoka szellõsebb helyen található. A felsõbb fekvésû ültetvényeken kevésbé tapasztalható a jelenség a sok csapadék ellenére. Nagy Gergely hegybíró elmondása szerint a késõn érõ fajtáknál – olaszrizling, hárslevelû, rajnai rizling – jelenleg még semmi gond nem tapasztalható, a cukorfokról azonban még korai beszélni.
A szeptember közepén kezdõdõ szüretig még sok napsütéses órára van szükség, hogy a szõlõ elnyerhesse a megfelelõ cukorfokot.
Pécsi borvidék fõbb fajtáinak szüreti naptára
Szeptember eleje-közepe: Irsai Olivér, Muscat Ottonel, rajnai rizling
Szeptember közepe-vége: Sauvignon Blanc, Chardonnay, Juhfark
Október eleje-közepe: Hárslevelû, olaszrizling
Október közepe-vége: Cirfandli
Villányi borvidék fõbb fajtáinak szüreti naptára
Szeptember eleje: Oportó, Csabagyöngye, rajnai rizling
Szeptember közepe: Pinot Noir, Zweigelt
Szeptember vége: Kékfrankos, Merlot
Október eleje-közepe: Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, olaszrizling, rajnai rizling
Forrás:
Dunántúli Napló
http://www.dunantulinaplo.hu