Érvek és ellenérvek a zárjegyrõl
– Mi a jellemzõ gyakorlat ezzel kapcsolatban Európában?
– Általános helyzet, hogy rajtunk kívül mindenki használ zárjegyet, vagy ezzel egyenértékû minõségtanúsító védjegyet. Egyedül Németország kivétel, õk viszont egy teljesen más szabályozással oldják meg a beazonosíthatóságot. Az üveg nyakán keresztülhúzott, hologramos, csíkszerû, klasszikus pénzügyi zárjegy terjedt el például a mediterrán országokban és Ausztriában. Az osztrákok például a kapszula tetején, köralakban alkalmazzák, így nincs szükség külön zárjegyfelhúzó gépsorra.
– Vannak-e belföldi adatok a számlázott bor forgalmának alakulásáról?
– A borászok elmondása szerint a kereskedõk a termékek mintegy 40 százalékát számla nélkül vásárolják meg. Ezt alátámasztani látszik a VPOP kimutatása is, amely szerint a 2002-es évet alapul véve – amikor a zárjegy még kötelezõ volt – 2009-re 65 százalékra csökkent a számlázott borforgalom. Egyértelmû tehát, hogy a számlázatlan bor forgalma a zárjegy visszavonása óta évente növekedett.
– Mi következik ebbõl társadalmi, nemzetgazdasági szinten?
– A boron jelenleg nincs jövedéki adótartalom, tehát ilyen jellegû veszteségrõl nincs szó. Van egyrészt az 5-10 forintos forgalomba-hozatali járulék, amit a törvény szerint marketingmunkára és piaci ellenõrzésre kell fordítani, tehát borászati célokat szolgál, valamint az áfa, aminek a be nem fizetése már súlyos veszteség az államháztartásnak. A neves borászok palackos termékeit jellemzõen 1000 és 5000 forint közötti áron értékesítik, ezt alapul véve a jelen áfa szabályok szerint ez 250-1.250 forint áfa kisesést jelent palackonként. Ha számításba vesszük emellett, hogy 2002 és 2009 között változatlan volt az éves szõlõmennyiség termelésünk, tehát minimális eltéréssel tartani tudtuk a 3,3-3,5 millió hektolitert minden évben, látható, hogy mintegy 850 ezer hektoliter bor került ez idõ alatt számlázatlanul forgalomba.
– A borászok között egyöntetû ellenállást váltott ki a zárjegy ismételt bevezetése. Érveik között többek között a megnövekvõ adminisztrációs terhek szerepelnek.
– Az alapkérdés itt az áfa kikerülése. Ez, ami a tiltakozóknak leginkább fáj. A nemzetközi tapasztalatok is alátámasztják, hogy a zárjegy alkalmazása nem hoz automatikusan adminisztrációs többletet. Ausztriában például az emlékezetes borhamisítási botrány után azonnal bevezették, emellett az egyik legszigorúbb bortörvényt alkották meg. Ma minden elemzõ e két okra vezeti vissza, hogy Ausztria minden paraméterben megelõzte Magyarországot: több nevesített minõsítést nyertek osztrák borászok nemzetközi borversenyeken, és majdnem háromszoros az exportból származó bevétele annak az Ausztriának, akinek alig van termõterülete hozzánk képest. Egyébként ahol zárjegy van és szigorú bortörvény, ott egyszerû az adminisztráció, mert a zárjegy önmagában védi a rendszert.
– Milyen esélyei vannak Magyarországon a zárjegy bevezetésének?
– A kormány jelezte, hogy nem támogatja a zárjegy vagy ellenõrzõ jegy bevezetését, ezért az indítványomat visszavontam. Minden adatot átadtam az áfa visszaesésérõl és az európai tapasztalatokról a pénzügyért felelõs államtitkár úrnak, aki úgy véli, hogy nem lehet ezeket figyelmen kívül hagyni. Tehát az elemzés tovább folytatódik, de egyelõre bizonyosan nem lesz bevezetve a zárjegy.
– Hogyan éli meg a téma kapcsán megélt támadásokat?
– A térségben van 30-40 borászat, aki azt gondolja, hogy nem az õ érdeküket tartottam ezzel a kezdeményezéssel szem elõtt. Van azonban 3-4 ezer termelõ, akik pontosan értik, hogy az õ érdekükben fontos a számlázott forgalmazás helyreállítása. Csak így lehet elérni, hogy minimum az idei árszinten tartsa magát a szõlõ. A korábbi 93 ezer hektárról már így is 60 ezer hektárra esett vissza a termõterület. Az idei, minõségben kiemelkedõ, mennyiségben a fagy miatt kissé visszafogott évben 2,5-2,8 millió hektoliter bor kerül betárolásra, miközben 3,3-3,5 millió hektoliterre lenne szükség ahhoz, hogy teljesíteni tudjuk a magyar borfogyasztási igényt és 6-7 százezer hektoliter exportot. Nem nézhetjük tétlenül, hogy azok miatt, akik a zavaros ügyletekben változatlanságot akarnak, tovább csökkenjen Magyarország termésfelülete, bor importra szoruljunk, és olyan õsi mezõgazdasági kultúrát adjunk fel, ami helyett semmit nem tudunk ajánlani az itt élõ embereknek.
Forrás:
Kis-Kunság On-line
http://kis-kunsag.hu