Erkölcsi kárt okoz az olasz tokaji
Daróczi Dávid a kormány szerdai döntését ismertetve elmondta: Magyarország számára alapvetõ fontosságú, hogy az eredetvédett földrajzi nevet csak magas minõségi követelményeknek megfelelõ borkészítmények viseljék. Hozzátette: jelenleg ezt az elnevezést olyan borok is viselik, amelyek nem teljes mértékben felelnek meg az elvárásoknak.
A szóvivõ Olaszországgal összefüggésben közölte: ellentétes az európai közösségi joggal az, hogy egyes olasz borokat „Tocai” megnevezéssel jelölnek meg. Mint mondta, ezt a döntést az Európai Bizottság többször megerõsítette, de Olaszország továbbra sem tartja be, ezért a kormány cselekvési tervet fogadott el, hogy érvényt szerezzen a magyar érdekeknek.
A magyar „Tokaji” földrajzi megjelölés védelme céljából született megállapodás megtiltotta a „Tocai” kifejezés használatát a fent nevezett olasz borok leírására, egy 2007. március 31-ig tartó átmeneti idõszakot követõen.
Daróczi Dávid a cselekvési terv részleteirõl elmondta, Magyarország elõször az olasz féltõl és az Európai Bizottságtól kér tájékoztatást arról, mit tesznek a jogellenes helyzet megszüntetéséért. Hozzátette: a kormány az európai parlamenti képviselõket is bevonja az ügybe, ha mindezek után sem várható a visszás helyzet rendezése, Magyarország bírósági eljárást kezdeményez.
A kormányszóvivõ azt mondta: Szlovákiával kapcsolatban az okoz gondot, hogy a területi korlátozást nem tartotta be a szomszédos ország. Mint mondta, a tokaji borvidék egy része átnyúlik Szlovákiába, ezért az ezen a területen termelt borok az uniós joggal összhangban viselhetik a tokaji, azaz „Tokajska” nevet. A szlovák fél 565,2 hektáron termelhetne tokaji bort – jegyezte meg.
A szóvivõ kitért arra, Magyarország és Szlovákia korábban arról állapodott meg, hogy együtt nyújtja be az uniós borreform keretében az új eredetvédelmi szabályok szerinti termékleírást. Hozzátette: a szlovák területi igények miatt nincs megegyezés a két fél között, sõt a szlovák fél bejelentette, hogy önálló termékleírást készít és önálló borvidéket hoz létre. A kormányszóvivõ közölte: Magyarország az Európai Bizottság állásfoglalását kéri arról, hogy összeegyeztethetõ-e a közösségi joggal a két borvidék és a két árujelzõ, a „Tokaji” és a „Tokajska”.
A cselekvési terv szerint, a bizottság írásbeli válasza után, a kormány folytatja a tárgyalásokat a szlovák féllel – fûzte hozzá. Daróczi Dávid azt mondta, hogy Magyarország számára az lenne elfogadható, ha Szlovákia 565,2 hektárra csökkentené a szõlõterületeket, vagy a tokaji borvidékre esõ településeket négy falura csökkentené.
Szlovákia és Magyarország 2004-ben aláírt egy megállapodást, amelyben a szlovák fél vállalta, hogy a névhasználat érdekében a határon átnyúló borvidéki területet pontosan lehatárolja, majd gyakorlatilag bevezeti a márka- és eredetvédelem érdekében megalkotott magyar szabályozási és ellenõrzési rendszert.
Marcinkó Ferenc, a hegyközségi tanács elnöke, elmondta: a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsa elégedett a kormány tervezett lépéseivel; az õ álláspontjuk szerint is elsõsorban az Európai Unió illetékes bizottságánál kell eljárni az ügyben, mert a bizottság feladata, hogy tartassa be a tagállamokkal vállalt kötelezettségeiket.
A névhasználatról évek óta tartó vitával kapcsolatban megjegyezte: nem lehet megbecsülni, hogy ez mekkora kárt okozott a történelmi borvidéknek. Az „olasz tokaji” elsõsorban erkölcsi kárt okoz, és nem gazdaságit. A két bor jellege ugyanis más, ám a név megtévesztõ, aki olasz tokajit kap, csalódhat, hogy ilyen a világhírû magyar bor – mondta.
A szlovákok esetében más a helyzet, itt lehetséges gazdasági kárról is szó van. A jelenlegi területen a szlovák szõlõtermelõk borai egyelõre belföldi fogyasztásra készülnek, ám amennyiben nem történik változás, exportra is kerülhetnek tokaji névvel ellátott szlovák borok.
Az 1908-as bortörvény alapján a határon átnyúló borvidéki területen Szõlõske, Szlovákújhely, valamint Kistoronya határában, összesen 174 hektáron lehetett tokaji szõlõt termelni. Magyarország azt a kompromisszumos javaslatot tette, hogy ezt egészítsék ki Nagytoronyával, és a négy falu elsõ- és másodosztályú szõlõkataszterén termeljenek tokaji bort.
A megállapodás mindkét fél számára fontos lenne, ugyanis az Európai Unió számára a borvidékeknek 2009. augusztus elseje, valamint 2010 december 31-e között el kell készíteniük az egységes termékleírást.
Most már azt várjuk, hogy a kormány kezdeményezése után konkrét lépések is szülessnek a Tokaji ügyében – tette hozzá Marcinkó Ferenc.
Forrás:
Privátbankár.hu
http://www.privatbankar.hu