Eredetvédett borok Villányban
Amennyiben a miniszter jóváhagyja a tervezetet, villányi megjelöléssel kizárólag eredetvédett borokat lehet majd forgalomba hozni a borvidékrõl. Az asztali és a tájborok továbbra is csak dél-dunántúliak lehetnek. Cukortartalommal bíró, édes, félédes vagy félszáraz vörösbor szintén nem adható el villányiként.
A szabályzat alapján megszûnne a minõségi bor kategóriája. Helyette lép be a rendszerbe a villányi eredetvédett classic – tájékoztatta lapunkat Gere Attila, a villányi hegyközség elnöke. Ennek feltételrendszere szigorúbb, mint amit a bortörvény a minõségi borok esetében megszab. A \”legbeszédesebb\” mutató, a hektáronkénti hozam részleteit ismertetve Gere Attila elmondta: csupán a kékoportó esetében engedik meg a bortörvényben is érvényesített 100 hektolitert. A merlot, a zweigelt vagy a kékfrankos esetében ez 90 hektoliter lesz, míg a legnagyobb presztízsû fajtákból – cabernet sauvignon és franc, valamint pinot noir – mindössze 70 hektoliternyi termés szüretelhetõ egy-egy hektárról.
A classic elõírásainak teljesítése kötelezõ lesz a termelõk számára. A csúcsot képezõ prémium kategória viszont választható. Eredetvédett prémium 2004-tõl csak hektáronként 5000-nél magasabb tõkeszámú területekrõl készíthetõ – ha ez nem teljesíthetõ, rendkívül alacsony tõkénkénti rügyszámot állapítanak meg -, s a termésmennyiség egyetlen fajta esetében sem haladhatja meg az 50, illetve a 40 hektolitert.
További fejlemény, hogy a villányi borokat elõminõsítik majd a borvidéken. Létrejön a helyi borbíráló bizottság – várhatóan 50-60 fõs körbõl áll össze rotációs alapon az esetenként tízfõs testület -, amelynek érzékszervi vizsgálata és jóváhagyása nélkül nem juthat el villányiként jelölt bor az Országos Borminõsítõ Intézethez.
Gere Attila elmondta még: megfogalmazódott a szándék arra is, hogy villányi bort a késõbbiekben kizárólag helyben, azaz a borvidék határain belül palackozhassanak.
Forrás:
VG.hu
http://www.vilaggazdasag.hu