Eladósorba került Magyarország elsõ pezsgõgyára
Akár már idén bezárhat a pécsi pezsgõgyár, de a termelés egyelõre folyik a patinás üzemben, gyakorlatilag ezt erõsítette meg a Dunántúli Naplónak Stefán Császár, a gyár tulajdonosa.
Akkor zárnak be, ha sikerül eladni az épületet, s az új tulajdonos nem pezsgõgyártásra szemelte ki a történelmi belváros szívében álló ingatlant.
A pezsgõkészítés mellett a Cézár Pincészet borainak palackozása, raktározása is Pécsett történik még, de a legfontosabb és legbiztosabbnak tûnõ változás az lesz, hogy idén elviszik Baranyából a borok palackozását. A svéd-magyar tulajdonos ugyanis azt tervezi, hogy Zala megyei birtokán, Nagyrada községben, a 100 hektáros szõlõ közvetlen közelében épít egy új, 2,5 ezer négyzetméteres palackozót és raktárt. Ehhez pályázati támogatást is remél.
Stefán Császár azonban azt is kijelentette, hogy mindaddig, amíg az õ tulajdonában marad az épület, s ameddig még van igény a pécsi pezsgõre, nem hagynak fel a gyártással. Az ingatlant azonban immár több mint egy éve árulják, részben a zalai tervek miatt, részben pedig azért, mert az EKF-programban újjáépített belvárosban már egyre nagyobb problémát okoz a gyár megközelítése kamionokkal. Lapunk információi szerint mintegy egymilliárd forint a vételár. A leendõ vevõ „mindent vinne”, a pezsgõgyár mellett az itt található éttermet, irodákat, s a cégtulajdonos lakosztályát, vendégszobáit is, nem beszélve Pécs legnagyobb összefüggõ, majd két kilométeres, négyszintes pincerendszerérõl.
Nem kapható sok helyen
Pécsett csak kevés helyen kapni pécsi pezsgõt, pedig az alapvetõen kivitelre termelõ Cézár Pincészet belföldön is értékesíti a termékeit. Zalai palackos boraik a nyugati országrészben keresettek. A pécsi pezsgõ néhány helyi szakboltban s egy nagykereskedelmi áruházban bukkan fel, az éttermek kínálatában elvétve szerepel. Stefán Császár mindezt nem kívánta kommentálni, szerinte a tények helyette is mesélnek. A nagyáruházakba, azok üzletpolitikája miatt nem is kívántak bekerülni. Az önkormányzat nem állandó megrendelõjük.
Akár szálloda is lehet belõle?
Többen is érdeklõdtek már a pezsgõház iránt, elsõsorban magyar befektetõk, volt olyan is, aki pezsgõgyártási tervekrõl beszélt, más szállodát alakítana ki a gyárból – közölte az ingatlan értékesítésével megbízott vállalkozó, Speidl Ferenc. Õ árulja a Littke márkanevet is, erre külön, önmagában már lett volna vevõje, de egyelõre az az elképzelés, hogy a pécsi pezsgõház leendõ tulajdonosának próbálnák azt is értékesíteni. Ugyanez igaz a gyárban ma is mûködõ palackozó-gyártósorra.
A pezsgõgyár épülete mûemléki jellegû, de az ingatlanszakértõ szerint ez csak részben jelent kötöttséget, elsõsorban a homlokzatra vonatkozóan. A belsõ részeket gyakorlatilag szabadon lehet alakítani, csupán ötlet és pénz kérdése az egész. Ráadásul maga az épület jó állapotban van, fõképp ahhoz képest, hogy a gyár 1859-ben nyílt meg, elsõ pezsgõgyárként Magyarország mai területén. Így akár magas besorolású szállodát is ki lehet belõle alakítani, akár egy komolyabb wellness-részleggel is, még ha az ötlet elsõre furának is tûnik.
Forrás:
bama.hu
http://www.bama.hu