Egyszerûsítéseket javasol a borszabályozásban a hegyközségi tanács
A szabályozórendszer racionalizálására tett javaslatok többsége jelentõsebb központi költségvetési hatás nélkül is képes a termelõk gazdasági tevékenységét élénkíteni, a gazdálkodók komfortérzékét javítani, versenyhátrányukat mérsékelni – jegyzi meg a HNT. Példaként említik, hogy a pincekönyv „tele van” ésszerûtlen elemekkel. A veszteségnormákat újra kell szabályozni, a borkísérõ okmányt pedig egyszerûsíteni kell. Fel kell számolni a versenyhátrányt okozó szabályozási elemeket, így meg kell szüntetni az egyes hatósági feladatokat ellátó szervezetek közötti duplikációkat, ésszerûsíteni kell a minõsítési díjakat. Ez utóbbiakat ugyanis a kisebb termelõk túl magasnak ítélik – állítja a HNT.
A szervezet felhívja a figyelmet arra, hogy az EU borpiaci reform második szakasza is feladatokat hoz. Így például el kell készíteni a még hiányzó termékleírásokat, valamint fel kell számolni a termõhelyi és ültetvénykataszter még meglévõ eltéréseit.
A tanács sürgeti a szakmai képviseletet hatékonyabbá tételét is. Ennek érdekben szükségesnek tartják egy szakmaközi megállapodás létrehozását a termelõk és a feldolgozók között. Egységesíteni kell a fellépést szakmai kérdésekben, ami a szakmai képviselet egyszerûsítését jelenti, vagyis a mostaninál kevesebb szervezetre van szükség – jegyzik meg.
A HNT szeretné elérni, hogy ne lehessen a szakmai érdekekkel ellentétes és végrehajthatatlan szabályokat hatályba léptetni. A jogszabályok bevezetésének legyen feltétele a végrehajthatóságra vonatkozó hatásvizsgálat. Példaként említik a korábbi alkalmi munkavállalási szabályokat.
Forrás:
Agromonitor.hu
http://www.agromonitor.hu