Egy korty Szekszárd
[tn_7_bal.jpg] Szekszárdi borvidékkel, borokkal és borászokkal ismerkedhettünk meg május 26-án Budapesten a Petõfi Irodalmi Múzeumban. A Károlyi Palota elsõ emelete adott otthont a kóstolónak, melyet nagy érdeklõdés kísért a meleg ellenére is. Az ismert pincészetek 3-3 borral mutatkoztak be. Lehetõségünk nyílt korábbi évjáratokból kékfrankosokat, syrah-kat, cabernet-ket megkóstolni, de jelen volt a 2012-es évjárat is. A bor volt a fõszerepben, de egy pálinkaház is képviseltette magát, s pár finom, helyi termelõ által készített finom falatot is megízlelhettünk.
Szekszárd egyik legkedveltebb borvidékünk. Dombvidékek, fennsíkok, völgykatlanok teszik változatossá a tájvidéket, ahol az ültetvények zöme 150-170 méter tengerszint feletti magasságban találhatóak. Jellemzõen vörösbort készítenek, de számos rozé és fehér fajta is elismertséget szerzett már. A klímának és a talajviszonyoknak köszönhetõen a tanninosabb fajták is már kellemes struktúrát mutatnak akár 1-2 éves korukban is. A szekszárdi borok gazdag mineralitásukról és élénk savszerkezetükrõl is felismerhetõek.
Ezeket a tulajdonságokat tapasztalhattuk meg, amikor egy-egy korty a poharunkba került. Sok ismerõs arc, sok ismerõs borász, új és ismert ízek köszöntek vissza. Szekszárd a legismertebb termõhelye a Kadarkának, így ez a fajta is szerepelt a kínálatban. Kényes fajta, régebben kifejezetten rossz volt az imázsa. Ha kedvezõ az évjárat és megfelelõ a hozamkorlátozás, akkor nagyon szép, jellegzetes vörösbor készülhet belõle. Ezen a délutánon Bõsz Adrián, Eszetrebauer Borászat, Mészáros Borház és a Remete-Bor is bemutatkozott kadarkájával, így megismerhettük a fajta ezerarcúságát. Kadarkák mellett mellett Szekszárd másik jellegzetes fajtája a Bikavér. Többen (Szent Gaál, Eszterbauer, Vesztergombi) bemutatták, milyen Bikavért lehet alkotni itt Szekszárdon. Méltán veszi fel a versenyt egri társaival. Könnyedebb, savakat és alkoholt megfelelõ arányban tartalmazza, és az egrihez képest már fiatalabb korábban is fogyasztható. A Kadarka és a bikavér mellett kóstolható voltak még kékfrankosok is. Karakteres bor készülhet belõle, de el is lehet rontani, mivel lassan érõ borfajta. Ha hagyják érni, az érdes tanninszerkezet lekerekedik, bársonyos lesz. Extraktban gazdag rendkívül gazdag bor nyerhetõ, ha megfelelõ a terméskorlátozás. Ahány borház és pincészet, annyi féle kékfrankos. Ezt most is megtapasztalhattuk, nagyon sok kiállító hozta el különbözõ évjáratú kékfrankosát. A felfrissülést a melegben a rozék hozták meg. Széles színskála, ízgazdag borok, izgalmas tételek, ismert és újdonság erejével ható zamatok. A Cannes-i Rosé Borverseny díjazottjai is megmutatták magukat: Szent Gaál rozé, Lajvér Cuvée Rozé, Dúzsi Rozék.
Oldalakon keresztül sorolhatnám a fajtákat, a borászokat, és meg s érdemelnek minden dicséretet. A fajtaismertetés, a részletes adatok mellett ugyan olyan jelentõséget képviselnek az élmények, az érzések, melyeket akkor élünk át, amikor egy-egy korty szekszárdi bor a poharunkba kerül. Vannak borok melyek leültetnek, merengésre, elmélkedésre késztetnek, vannak tételek, melyek megmosolyogtatnak, kellemesen csiklandozzák ízlelõbimbóinkat. Néztem az arcokat, az elmélyült beszélgetéseket, a vidám mosolyokat. A fülledt meleg sem tudta elnyomni azt a hangulatot. Kellemes délután volt, kellemes, kiemelkedõen jó, néhol átlagos vagy kissé fiatal ízekkel.
Kele Renáta