Eco-maricork szintetikus palackzáró kifejlesztése
Évszázadokon keresztül a boros palackok lezárására a parafa tölgyek háncsából készült dugókat alkalmazták. Tulajdonképpen a napjainkban használt boros üvegek is a parafa dugóknak köszönhetõen nyerték el mostani formájukat. Ugyanis ahhoz, hogy a parafa dugó teljesítse funkcióját, azaz légmentesen zárjon, nedvesnek kell lennie. A dugók folyamatos nedvesség tartalmának biztosításhoz fektetve kell tárolni, így a korábbi hagyma alakú üvegeket felváltották a hosszúkás palackok. A parafa dugók alapanyagául szolgáló paratölgynek legalább harminc évesnek kell lenniük ahhoz, hogy parafát lehessen kinyerni belõlük. A fáknak a külsõ rétegét hántják le kb. 7cm vastagon, amelyet legközelebb 9-10 év múlva ismételhetnek meg ugyanazon paratölgyen.
Az utóbbi két évtizedben a világ számos pontján rohamosan megnõtt a bortermelés. A drasztikusan megnövekedett mennyiséget már nem tudják kiszolgálni a portugál parafatermelõ vidékek. Jelenleg a borászat 40 milliárd dugót használ évente világviszonylatban. Mivel a parafatermés mindössze kb. 13 milliárd dugó elõállítására elegendõ, szükség van egyéb alternatív zárási módszerekre. Ez a hiány az egyik oka annak, hogy megjelentek a borászati termékek piacán a szintetikus palackdugók és csavarzárak. Hazánkban az utóbbi öt évben nõtt meg jelentõsen az igény az egyre kevesebb mennyiségben elõállított, drága és megbízhatatlan tulajdonságokkal is rendelkezõ parafa dugók kiváltására. A hosszú elkészítési eljárás mellett a parafa dugók használatával egyfajta kockázatot is vállalunk, mert a parafában lévõ fekete erek és pórusok, az un. parafaszemölcsök egy speciálisan a parafa dugók miatt a borokban kialakuló fertõzés, a TCA megjelenését idézhetik elõ. Ennek elõfordulása nem is ritka, a borok 5%- a érintett, amely miatt az adott palack tartalma ihatatlanná válhat, legyen az bármilyen drága és nagy alkalmakra tartogatott bor is.
Világviszonylatban és hazánkban is mindössze 10-20% tarozik a felsõ és középkategóriás minõségi borok közé a teljes palackozott borkínálaton belül, a többit az olcsóbb asztali borok teszik ki. Az asztali boroknál – olcsó árfekvésükbõl kifolyólag – olcsó zárási módszer kell alkalmazni a versenyképesség érdekében. Ezeknél a boroknál elsõsorban az agglomerált (darált parafatörmelékbõl ragasztott) dugókat alkalmazzák. Igaz, hogy ezek a dugók nem jó minõségûek, de az olcsó árfekvésük miatt nincs jelenleg versenytársuk. Bár a szintetikus dugók alapvetõen olcsóbbak a parafa dugókhoz képest, de az agglomerált dugókkal szemben a minõségi SEBS bázisú alapanyagból készült szintetikus dugók már nem versenyképesek.
A Marikoo Kft. már több éve foglalkozik az SEBS bázisú, minõségi szintetikus dugók gyártásával, így megfelelõ szintû technikai és szellemi háttérrel rendelkezik a gyártástechnológia terén. Uniós támogatás segítségével azonban már nem csak a felsõbb kategóriás borokhoz, hanem az olcsó asztali borokhoz is tud majd jó minõségû, de árban az agglomerált parafa dugóval versenyképes LDPE bázisú szintetikus dugót kínálni. Az uniós támogatás lehetõséget adott arra is, hogy ne csak feldolgozói szintû kísérletezések történjenek, hanem valódi kutatómunka is folyjék, melyben egyetemi professzorok és jó nevû kutatóintézeteket is együttmûködtek. Segítségükkel sikerült kifejleszteni azt a polimer ötvözetet, amely a tökéletes zárás mellett olcsó árfekvésével méltó vetélytársa lehet majd az agglomerált dugóknak, ugyanis hasonló árért sokkal magasabb színvonalat képviselõ palackdugó állítható elõ. Az Eco-maricork szintetikus dugó belsõ szerkezete hasonlít a természetes parafa dugóhoz, annak köszönhetõen, hogy levegõvel töltött homogén belsõ szerkezetû mikrocellákat tartalmaz.
A szintetikus dugók egyik legelõnyösebb tulajdonsága a kiszámíthatóságuk, tökéletesen illeszkednek a palack szájába, ezzel megakadályozva a nem kívánt oxidációs folyamatokat. Mûanyag palackokkal nem érhet minket meglepetés, a korábban betöltött íz-világ köszön vissza felbontáskor is. Továbbá megnõ az átdugózási idõtartam, ezzel a fajtával közel 50 évre is kitolódhat a dugó cseréje és felnyitás után is könnyebb visszahelyezni a dugót, mert szerkezeténél fogva nem törik bele az üvegbe.
Egyedül a borfogyasztók és gyártók konzervativizmusa az, ami lassítja a szintetikus megoldások elterjedését, ugyanakkor már Franciaországban és az „Új világ” gyûjtõnéven emlegetett országokban (Chile, Ausztrália, Argentína és Dél-Afrika) is találkozhatunk olyan prémium kategóriás borokkal, amelyeket nem parafa dugóval zártak le és mit sem veszítettek presztízsükbõl. A borfogyasztók hiányolják a felbontás utáni dugó illatát, azonban érdemes átgondolni, hogy az illatot vagy dugóhiba miatt a borivást akarjuk-e kihagyni.