Dlusztus Imre: Borral a kezünkben önmagunkhoz vezet az út
Míg 1986-ban mintegy 740 ezer hektár szõlõterülete volt Magyarországnak hektáronként 3000-3500 tõkével, addig ma ez a szám 70 ezer hetár, és 7000 tõke az elterjedt arány. A nyolcvanas években jellemzõen 5-5 és fél millió hektoliter bor termett egy-egy évjáratból, ma kétmillió környékén – derül ki a szakértõ könyvébõl.
A 19. században átlagosan 70 liter bor az egy fõre jutó átlag/év, ma ugyan ez a szám 25 liter. 1910-ben a világpiacon a három legnagyobb bortermelõ ország közé tartoztunk, a világ bortermelésének egyötödét állítottuk elõ, most az egy százalékot sem érjük el – fejti ki íz író. A csökkenõ szõlõterületek mellett azonban egyre több a jó borász, ugyan vannak lemaradó, leszakadó borvidékek, de a 22 borvidékbõl az elsõ 10 nemzetközi szinten is megállná a helyét.
A hazánkban ma termelt mennyiség kevésnek számít Dlusztus szerint. Ráadásul nagyon sokféle szõlõvel foglalkoznak a magyar borászok, emiatt nincs olyan fajta, amivel a nemzetközi piacon meg lehetne jelenni. Erre a sokféleségre viszont lehetne építeni, ám ehhez szükséges a hozzáértõ borfogyasztói réteg – fogalmazott Dlusztus Imre.
Forrás:
behir.hu
http://www.behir.hu