Cserszegit a kínai poharakba
Ha tegnap ízlett a kõrösi bor és a pálinka a kínai delegációnak, s kellemes élményekkel térnek haza, akkor jó esélye van a magyar, mindenekelõtt a térségbeli boroknak, de akár más termékeknek is arra, hogy Kínában a boltok polcaira kerülhessenek. Kedden Domonyi László kiskõrösi polgármester fogadta a kínai testvérváros delegációját a városházán, akik a megbeszélések során a helyi ízekkel is megismerkedhettek.
Kiskõrös tavaly augusztus 12-én kötött testvérvárosi szerzõdést a kínai Zhenjiang városával. A 15 ezres kiskunsági település nagy testvére egy közel 3 millió lakosú város, mely gazdaságilag kiemelkedõ szerepet tölt be az adott régióban. Sanghajtól, a tartomány fõvárosától mindössze 230 km-re fekszik. Tavaly a kiskõrösi delegáció nem utazott üres kézzel a távol-keleti országba, hanem kóstolóként bort, almalevet, pálinkát is vitt, melyek felkeltették a kínai városvezetés figyelmét. A mostani látogatás az akkori vendégeskedés viszonzása volt.
Domonyi László polgármester lapunknak elmondta, hogy a megbeszélések során a vendégek jelezték, az elképzelések szerint nagy tételben importálnának bort. Jelenleg a gazdasági kapcsolatépítés lehetõségérõl tárgyaltak, majd hozzátette: kérni fogja a vendégeket, hogy egy bolthelyiséget biztosítsanak a kiskõrösi és egyéb magyar termékek számára. A hárommilliós város borfogyasztási kultúrája ezekben az években alakul ki, érzése szerint akár több tízezer hektónyi borexportban, illetve emellett pálinka értékesítésében is lehetne gondolkozni. A delegáció hölgytagjainak a helyi mézes barack, míg a férfiaknak a Petõfi pálinka ízlett leginkább.
A városházán tegnap nyolc boros, illetve más szeszes italt készítõ cég vezetõi, megbízottjaik mutatták be a vállalkozásaikat a vendégeknek. Az ismertetõk elhangzása után a kínai delegációt vezetõ Shuai Qiao Fang, a zhenjiangi népi kongresszus elnökhelyettes asszonya arra hívta fel a figyelmet, hogy a hazájában nõ az élelmiszer-fogyasztás, s bár Kínában készítenek bort, de magas minõségûeket nagy tételben nem gyártanak. Az import borok viszont igen drágák, amikor a kiskõrösieket megkóstolta, akkor úgy érezte, hogy nincs sok különbség a drága külföldi és az alföldi termékek között. A testvérvárosi kapcsolatot úgy lehetne tovább erõsíteni, ha közös üzleteket kötnének. Reményét fejezte ki, hogy bort tudnak majd importálni. Odakint reklámozni fogják a magyar borokat, hogy nevet szerezzenek a városukban.
A kínai delegáció tegnap megnézte a Petõfi házat, a Szlovák Tájházat, ma pedig Budapest néhány nevezetességével ismerkedik. A hétfõn érkezett vendégek csütörtökön utaznak haza.
A nagyobb tõkeerejû cégek léphetnek legelõbb
Szentpéteri Attila városatya, az egyik helyi borász is bemutatta a családi vállalkozását a kínai vendégeknek. Hangsúlyozta, hogy érzése szerint mindenekelõtt a nagyobb tõkéjû cégek képesek exportálni. A kisebb családi vállalkozások talán egy apróbb szegmens megtalálása után léphetnek a piacra. A kínai igényekkel kapcsolatban annyit tudtak meg a tárgyalások során, hogy a bor fogyasztás kultúrája alacsony, de ismerve a hatalmas ország fogyasztási szokásait egy-két éven belül hatalmas változás várható. Így minél hamarább érdemes piaci pozíciókat foglalni odakint. Úgy tûnik, hogy a félédes-édes borokat keresik, mely igények kielégítésére a cserszegi fûszeres vagy az irsai olivér tökéletesen alkalmas lehet.
Forrás:
baon.hu
http://www.baon.hu