Csak a mienk lesz a Tokaji
Az Európai Bíróság tavaly májusban már Magyarország számára kedvezõ ítéletet hozott az ügyben: úgy döntött, hogy jogszerûen tiltották meg olasz szõlõsgazdáknak a Tocai név használatát. Az ügyet olasz bíróságok vitték az Európai Unió saját jogi fóruma elé, miután az itáliai szõlõsgazdák nem akarták elfogadni az Európai Közösséggel 1993-ban kötött magyar bormegállapodásnak azt a kitételét, hogy 2007. március 31-tõl Olaszország nem használhatja a Tocai Friulano nevet.
Az ítélet szerint „az európai közösség és a magyar köztársaság közötti megállapodásból eredõ, a Tocai megnevezés egyes olasz borok vonatkozásában történõ használatára megállapított tilalom a bíróság által vizsgált szempontok alapján érvényes”. A megvizsgált nemzetközi egyezmények homonim megnevezéseket szabályozó rendelkezései ugyanis nem írják elõ, hogy a magyar Tokaj földrajzi megjelöléssel szemben az olasz Tocai Friulano szõlõfajta-név továbbra is használható legyen egyes olasz borok leírására és bemutatására.
A Tocai Friulano vagy Tocai Italico Friuli-Venezia-Giulia tartományban (Olaszország) hagyományosan termesztett szõlõfajta, melybõl a Collio vagy Collio Goriziano földrajzi megjelölés alatt forgalmazott borokat állítják elõ. Az EK-magyar bormegállapodás a Tokaj földrajzi megjelölés védelme céljából megtiltotta a Tocai kifejezés használatát a fent nevezett olasz borok leírására egy 2007. március 31-ig tartó átmeneti idõszakot követõen. 2002-ben viszont a Friuli-Venezia-Giulia autonóm tartomány és a tartományi vidékfejlesztési hivatal a Lazio tartományi közigazgatási bíróságtól az egyezményben foglalt tilalmat átültetõ nemzeti jogszabály megsemmisítését kérte, és ezzel összefüggésben fordult az olasz bíróság az Európai Bírósághoz – emlékeztet a jogintézmény közleménye.
Az Európai Bíróság megállapította, hogy a bormegállapodás megkötésének idején az olasz megnevezések nem minõsültek földrajzi megjelölésnek, hanem egy Olaszországban elismert szõlõfajta nevei voltak. A Tokaj megnevezés viszont szerepel a megállapodásnak a magyar borokra vonatkozó földrajzi megjelöléseket tartalmazó mellékletében.
A bíróság szerint a tilalom célja azon két igény összehangolása, hogy a végfogyasztónak pontos és precíz információt szolgáltasson az érintett termékekrõl, ugyanakkor a versenyhelyzet torzulásával szemben védje a termelõket területükön. „A tilalom által elérni kívánt cél tehát jogszerû és közérdekû”, állt a bíróság közleményében.
Vannak még ügyek
Az olasz Tocaira vonatkozó európai bírósági döntés ugyan újabb névhasználati vita végére tehet pontot, ám ezenkívül is vannak még ügyek bõven. Sikerült már dûlõre jutni a franciákkal, az amerikaiakkal és a szlovákokkal is, igaz, utóbbiakkal hiába született megállapodás, a részletszabályokat még nem dolgozták ki teljesen. Továbbra is készül ugyanakkor Tokay Ausztráliában – ennek megakadályozása érdekében EU-ausztrál bormegállapodást kellene kötni – és számos más országban. Az Index legutóbb arról számolt be, hogy rengeteg bort palackoznak tokaji néven Ukrajnában, amelyek a magyar termékek elõl szívják el a levegõt az orosz piacon. A luxemburgi székhelyû EU-bíróság megítélése szerint a Tokaj elnevezés magyarországi földrajzi hely megjelölése, míg a Tocai egy szõlõfajta, amely nem élvezheti az EU-ban szokásos eredetvédelmet. A bíróság ezért elutasította a tilalom érvényessége ellen elõterjesztett kifogásokat.
Forrás:
Index
http://www.index.hu