Chilei beszámolók tokaji tapasztalatokról
Az amerikai félteke neves chilei szaktekintélye többek között nemcsak hazájának népszerû borkalauzát (Descorchados) jegyzi már egy évtizede, hanem a Wine & Spirits Magazine munkatársaként és a kontinentális El Gourmet Chanel riportereként is aktívan tevékenykedik.
Ez utóbbi televíziós csatorna stábja forgatott nálunk egy héten át, Dr.Kosárka József, santiagoi magyar nagykövetnek köszönhetõen, a Tokaj Renaissance vendégeként és szervezésében, amelynek eredményeként – várhatóan a jövõ év elsõ hónapjaiban – egy négyrészes sorozat kerül adásba, amelyet Alaszkától a Tûzföldig több tíz millióan láthatnak majd.
A forgatócsoport munkájában mûködött közre riporterként Patricio Tapia, aki elsõ írásában annak kapcsán elmélkedik, hogy a Mádi Kúria Hotel éttermében nyelvi nehézségek miatt nem könnyen értett ugyan szót a pincérrel, de végül mind a sült fogas, mind az ahhoz ajánlott bor megnyerte tetszését. Érdekes olvasmányként említi Alkonyi László Tokaj – A szabadság bora címû könyvét, amelyet a magyarországi útra készülõdve lapozgatott és amelynek anyagából hasznos ismeretekre tett szert. Észrevételezi ugyanakkor, hogy szinte kihalt volt a helység: „A borok színvonalát tekintve Mád olyanféle, mint Saint Emilion, amely a nyár közepén zsúfolásig tele van turistákkal, miközben itt, Magyarország északkeleti részén, szinte Szlovákia határán, fáj az ember szíve.” Kezdeti összbenyomásai ugyanakkor kedvezõek: „A stábot és jómagamat is elkápráztatnak az emberek, ez a hely, a táj tiszta és rusztikus szépsége”.
Másik cikke „Tokaji: a királyok bora visszaszerzi trónját” címmel jelent meg. Ebben többek között említést tesz a környék útjain még mindig közlekedõ és a letûnt idõket idézõ Trabantokról is, de megállapítja, hogy „ …Tokaj és vidéke forradalmat él át, amelynek nem az ideológiákhoz, hanem sokkal inkább a borhoz van köze. És nem is akármilyen borokhoz, az biztos.” Ezt követõen részletesebben ír a királyok borának történetérõl és arról, hogyan készül az aszú és miért is annyira különleges az eszencia. Napjaink viszonyairól szólva rámutat a külföldi befektetõk szerepére, amelynek révén megújult a tokaji borászat, de ugyanakkor megõrzi eredeti hagyományait. Úgy véli, hogy az átalakulási folyamatból kiveszi részét a Tokaj Renaissance is, amelynek tagjai „arra törekednek, hogy helyére kerüljenek a dolgok” ezen a borvidéken.
Kapcsolódó weboldal
http://www.planetavino.com/descorchados/reportaje.asp?id=207
Forrás:
Bormarketing.hu
http://www.bormarketing.hu