Chianti Classico DOCG
A Chianti régió is több alrégióra oszlik, úgymint Classico, Colli Aretini, Colli Fiorentini, Colli Senesi, Montespertoli, Rufina. Ezek a régiók a legmagasabb minõségi kategóriát képezik, a DOCG és a DOC besorolással. Természetesen a területek közti különbség megjelenik a borokban, ugyanakkor az alapkaraktert meghatározza a Sangiovese szõlõfajta, amelynek minden házasításnál legalább 80%-ot el kell érnie. Maximum 20%-ot tehet ki a Canaiolo, Colorino, Cabernet sauvignon, Merlot fajták arány a házasításban. 1996-ig Trebbiano és Malvazia fehér szõlõket is használhattak, ma már ez nem engedélyezett.
A Chianti Classico 1967-ben DOC, majd 1984-ben DOCG besorolást kapott. Ezen borok alap paramétereit rendelet szabályozza. Egy tõkén maximum 3 kg szõlõ teremhet. Az alap Classico alkoholtartalmának el kell élnie a 12 alkoholfokot, a Riservának pedig a 12,5-et. A maximum cukortartalom 4 g/liter, a minimum savtartalom 4,5 g/liter kell hogy legyen. A DOCG besorolás laboranalízis és kóstolás után kapható meg (lásd még: TBB Tokajban) és a bor csak a szüretet követõ év október elsejétõl kerülhet a piacra. A Riserve boroknak minimum 24 hónapos érlelés a kötelezõ, amibõl legalább három hónap a palackos érlelés.
A Chianti Classico borok palackján megjelenik a helyi összefogás, konzorcium jelképe, szimbóluma a „gallo nero”, fekete kakas. A konzorcium elsõdleges célja a borok reklámozása, a minõség folyamatos javítása és új szõlõtermesztési, borkészítési kutatások támogatása.
[tn_4_bal.jpg] A Mazzei pincészet közel 600 éves múltra tekint vissza, 1435-ben alapította az azonos nevû család. A „tõketanya”, tehát az elsõ ültetvény Chianti Classico szívében, Fonterutoliban található (Castello de Fonterutoli). A több évszázados nyugodt fejlõdés során, még mindig Toszkánában maradva, létrehozták a Belguardo birtokot, majd hogy az olasz csizma egyéb terülteinek értékeit is bemutassák, Szicília déli csücskében megalakult a Zisola birtok.
[tn_6_bal.jpg] Összesen 650 hektáros területen gazdálkodnak, ahol a tõkesûrûség 7000 tõke hektáronként és természetesen a sangiovese fajta dominál.
Ultramodern, igazi high tech feldolgozót hoztak létre, ahol a cefremozgatás a gravitációra van bízva. Több ezer barrique sorakozik a pincében.
[tn_3_kozep.jpg]
A Mazzei pince legfontosabb borai közül szemezgetve:
[tn_5_kozep.jpg]
Fonterutoli – Chianti Classico DOCG 2008
A házasítást 90%-ban sangiovese alkotja, amit merlot, colorino és malvazija nero egészít ki. Közepes színintenzitású rubin. Illatában az érett cseresznye, lekváros jegyek uralják. A korty lendületes, gyümölcsös, nagyon könnyen iható, de mégis tartalmas vörösbor.
Castello di Fonterutoli – Chianti Classico DOCG 2006
A sangiovese cabernet sauvignonnal egészül ki. Erõteljes illatában érett szilva, cseresznye, feketeribizli és barrique jegyek. Ízben tömör, vastag struktúrájú érett tanninú bor, amit szilva cseresznye és vanília gazdagít.
Tenuta Belguardo 2006 – Maremma Toscana IGT
Cabernet sauvignon és franc házasítása. Illatban csokoládé, szilva és feketeribizli. Sok és tapadós tannin a szájban, ami csoki, kávé, szilva, aromáival egészül ki. Magas alkoholtartalom és vastag test, hosszú utóízzel.
[tn_7_bal.jpg] A Villa Cafaggio pincészetet bencés szerzetesek alapították több száz évvel ezelõtt. 1967-ben a Magyarországról érkezõ Farkas család tulajdonába került, akik felújították az ültetvényeket és a borászatot. Az legutóbbi tulajdonosváltás 2005-ben történt, azóta a Cantina La Vis e Valle di Cembra tulajdonát képezi a birtok.
Elsõsorban sangiovese szõlõt termesztenek a 35 hektáros birtokon, amit cabernet sauvignon egészít ki.
Chianti Classico Riserva DOCG 2006
Intenzív rubinvörös szín, mely érett pirosbogyós gyümölcsök és a hordó adta vanília, csoki, kávé illatával folytatódik. Vastag, nagytestû, érett tanninú bor, amelyben a barrique jegyek vannak túlsúlyban.
Cortacco IGT 2005
100%-ban cabernet sauvignon. Mélyvörös bor, az érett szilva és feketeribizli illatával. Nagy test, magas alkoholtartalom jellemzi, komplex hordóaromákkal (18 hónapos barrique érlelés), amihez aszalt gyümölcsök párosulnak. Komplex bor.
A Cecchi család 1893 óta jelen van a borok világában. A Villa Cerna borcsalád az azonos nevû termõterületrõl kapta a nevét, amelynek elsõ említése 1001-bõl származik.
Villa Cerna, Chianti Classico DOCG 2009
Természetesen sangiovese dominancia van a borban. A bor 9 hónapot töltött kishordóban. Rubinvörös megjelenéssel nyit, amit illatban meggy, cseresznye aroma követ. Selymes, élénk savú, nagyon kellemes ivású vörösbor, amibõl 60000 palackot készítenek.
Cecchi Chianti Classico Riserva DOCG 2007
A Cecchi családi válogatás hat féle bort tartalmaz, köztük ezt a riservát. A legjobb területekrõl nagy odafigyeléssel szelektált szõlõbõl készült bor, amely sangivese (90%) és colorino (10) házasítása. Egy éves kishordós érlelés után három hónapot pihent palackban, amikor a piacra került. Mélyvörös megjelenés, cseresznye, szilva, áfonya illatával. Nagy test, magas, de integrálódott alkohol jellemzi. Érett, édeskés tannin, és a hordós érlelés jegyei teszik bársonyossá.