Chateau Cos d”Estournel és Tokaj-Hétszõlõ Szõlõbirtok a Gundelben
A Tokaj-Hétszõlõ Szõlõbirtok képviseletében Kovács Tibor birtokigazgató volt jelen, a francia Chateau Cos d”Estournel-t Dominique Arangoits technikai igazgató képviselte. A vertikális borest a 2000-2008-as évjáratú borokat vonultatta fel, az egyes évjárati háttérinformációk ismertetésével – mindvégig magyar nyelven.
Arangoits úr számára nem ismeretlen Magyarország, hisz a kilencvenes évek elején a Disznókõhöz mint gyakornok érkezett Hegyaljára és évekig itt dolgozva késõbb már mint vezérigazgató térhetett vissza hazájába.
A Borfesztivál ideje alatt zajló eseményre a meghívott vendégek között jelen volt Barta Károly, Konyári Dániel, Debreczeni Mónika és Ipacs-Szabó István is.
A bordeaux-i borok és a furmintaszúk között kóstolhattunk egy pinot noir-t is Villányból, amely nem volt véletlen – az elkövetkezendõkben a Hétszõlõ és a Vylyan szorosabban mûködik majd együtt a belföldi piacon. Ennek részleteit kiváncsian figyeljük a jövõben. (Az együttmûködés nem teljesen újkeletû, a korábbi kapcsolat elevenedik újra.)
[tn_2_bal.jpg]Chateau Cos d”Estournel
A 67 hektáros szõlõbirtok (60% Cabernet sauvignon, 38% Merlot, 2% Cabernet franc) Pauillac és Saint-Estephe között található félúton, egy kis kavicsos talajú dombháton. Valószínûleg innen a „cos” név, ami dombot jelentett a gascogne-i nyelvben. A birtok másrészt Louis-Gaspard d”Estournel nevét viseli, aki a médoc-i klasszifikáció elõtt, 1882-ben adta el birtokát.
A kastély a médoc-i birtokközpontok között egzotikus, gótikus-kínai motívumokkal dekorált épületével tûnik ki, fõbejárata, egy gazdagon díszített, fafaragott fakapu, amely valaha Zanzibár szultánjának a tulajdona volt.
Az 1855-ös médoc-i szõlõbirtok besorolásában a második kategóriába került, sokak szerint ebben a kategóriában a legjobb minõséget képviseli.
A kastély korábbi tulajdonosa, Bruno Prats irányítása alatt a médoc-i borok között egyenletes, magas minõségével a legnépszerûbb bort adó birtokká vált. Borai esetében mindig kiemelik, hogy az egyéb saint-estéphe-i borokhoz viszonyítva lágyabbak, simábbak, amelyek azonban teltek, testesek és rendkívül elegánsak. Sokan ezt a termõhelyi adottságokon kívül a viszonylag magas Merlot aránynak tulajdonítják.
A birtok 2000 óta a Domaines Reybier cég tulajdona, az elmúlt években a feldolgozó-erjesztõ tér teljes korszerûsítésen esett át, felhasználva minden, jelenleg elérhetõ technológiai elemet, ami a legkíméletesebb feldolgozáshoz rendelkezésre áll.
A birtok igazgatója Jean-Guillaume Prats, technikai igazgatója Dominique Arangoits.
[tn_3_bal.jpg]Tokaj-Hétszõlõ Szõlõbirtok
Az 56 hektáros Tokaj-Hétszõlõ Szõlõbirtok (70% Furmint, 22% Hárslevelû, 6% Kövérszõlõ, 2% Sárgamuskotály) Tokaj város határában, a Tokaji hegy déli oldalán fekszik 120 és 320m tengerszint feletti magasságban. Talaja vulkánikus kõzetre rakódott 5-25 méter vastagságú lösz.
Névadó dûlõje, a Hétszõlõ 1502-ben kapta nevét, amikor a délvidéki Garai család Tokajban letelepedve hét szõlõbirtokostól szõlõterületet vásárolt, hogy egy nagyobb birtokot hozzon létre. A mai szõlõbirtokot az egykor elsõ osztályú dûlõként nyilvántartott Hétszõlõn kívül a szintén elsõ osztályú Nagyszõlõ, valamint a Lencsés és Kis-Garai dûlõk alkotják.
A Zemplén hegyvonulatától kissé délre elszakadva a Tokaji hegy közvetlenül érintkezik az Alfölddel, ami sajátos, meleg mikroklímát eredményez a hegy déli oldalán található szõlõknek. A vegetációs idõszakban ez 10-15 napos elõnyt jelent a borvidék többi szõlõjéhez képest. A Tokaji hegytõl délre a Tisza mellett (a folyó csak itt találkozik a borvidékkel) a holtágak és egyéb vadvizek biztosítják az õszi ködös reggeleket, amelyek szinte minden évben bõséges aszútermést biztosítanak. Talán nem véletlen, hogy az „aszú szõlõ bor” elsõ írott formában való megjelenése, 1571-ben a Hétszõlõ dûlõbõl származó borral kapcsolatos.
Ötszáz éves története során a Hétszõlõt olyan tulajdonosok birtokolták, mint Károlyi Gáspár, Bethlen Gábor, Brandenburgi Katalin, a Rákócziak, majd a császári udvar.
Az 1950-es évektõl kezdõdõen a szõlõtermelés lassan megszûnt a Hétszõlõ területén, az 1991-es privatizációkor 50 ha parlag volt az egykor nagyhírû szõlõ helyén.
1991 decemberében a francia Grands Millésimes de France kezdte meg a terület újratelepítését, és tíz év alatt 48 hektár területet telepített újra, felépítette a szõlõfeldolgozó és a borpalackozó épületét, majd 2004-ben új érlelõpincét ásott a szõlõ alá.
2008 októberében a társaság részvényeinek 60%-át a Domaines Reybier cég, 30%-át a Lencsés dûlõ korábbi tulajdonosa, a francia EEM vásárolta meg, 10%-a továbbra is kisebb részvénytulajdonosok kezében maradt.
A Tokaj-Hétszõlõ Szõlõbirtokhoz tartozik a Tokaj fõterén található Rákóczi Pince és Udvarház, a szõlõbirtok központja a Rákóczi-Dessewffy Kastélyban található.
A birtok igazgatója 1992 óta dr. Kovács Tibor, borásza Kanczler András.
Korábban
Franciák helyett franciáké a Hétszõlõ 2009-06-24