Budapesten járt a Mádi Kör
[tn_3_bal.jpg]Ez a borkóstoló volt az elsõ nagyszabású, budapesti bemutatkozása is az Egyesületnek. A rendezvényt Szepsy István elnök nyitotta meg, majd az est háziasszonyaként Mészáros Gabriella borakadémikus egyenként szólította a 13 tagot. A bemutatkozások és rövid beszélgetések után 38 mádi bor várt a vendégekre, a száraz boroktól a fordításon át az aszúkig. A rendezvényre több mint 160 elõzetesen regisztrált meghívott érkezett.
A Mádi Kör Bor-eredetvédelmi Közhasznú Egyesület
Székhelye: 3909 Mád, Batthány út 59.
Honlap: www.madikor.com
Nyilvántartásba vételrõl szóló határozat
Ügyszáma: PK 60.096/2008/4
Kelte: 2008. június hó 5. napja
A társadalmi szervezet célja
A Mád község közigazgatási területén található termõhelyeken, az egyesület tagjai által termelt borok minõségének biztosítása, és a borok eredetvédelmének az egyesület által megalkotott szigorú, és következetesen érvényesített követelményrendszer útján történõ megteremtése, a község természeti értékeinek, a táj adottságainak védelme.
Az egyesület alapító tagjai:
Árvay Családi Pincészet
Barta Károly
Bodvin Kft.
Budaházy Péter
Demetervin
Galambos Imre
Gundel Pincészet
Lenkey Pincészet
Mád-Hill Pincészet
Matisa Carlo
Orosz Gábor
Royal Tokaj Zrt.
Szepsy Kft.
Tokaj Classic
Török Pincészet
Úriborok Pincészet
Az egyesület a MÁD Hegyközséggel szorosan együttmûködve megkezdte a mádi szõlõ dûlõk behatárolását és leírását.
Az egyesületi tagok mádi dûlõi jelenleg az alábbiak: Betsek, Birsalmás, Bomboly, Búrja, Danczka, Holdvölgy, Juharos, Kakas, Király, Kishegy, Középhegy, Kõvágó, Nyulászó, Õzhegy, Sarkad, Szent Tamás, Urbán, Úrágya, Vilmány, Veres.
A mádi minõség- és eredetvédelmi bor rendszere 3 szintre épül:
Mádi községi bor
Azon borok tartoznak ide, amelyek kizárólag Mád határából származó szõlõbõl készülnek, olyan ültetvényrõl származnak, amelynek kora eléri a hat évet, és leszüretelt ép szõlõben kifejezett mennyisége nem haladja meg az 20q/ha-t. A 6 évnél fiatalabb szõlõnek csak az aszúbogyója használható.
Mád történelmi dûlõk borai
Azon területek borai tartoznak ide, melynek az elmúlt 400 év közvéleménye szerint elsõ-, másod- és harmadosztályúakként voltak említve Mád határában, és az ültetvény életkora meghaladja a 8 évet. Ép szõlõben kifejezett termés mennyisége nem haladja meg a 40q/ha-t. A dûlõnév a címkén feltüntetett, ha a bor kizárólag a megnevezett terület termésébõl készült.
A szõlõ
Olyan mádi területen fekvõ szõlõültetvény, amely fekvése (tengerszint feletti magassága, környezet, elkülönültsége, lejtõszöge, talaja, sekély felsõréteg, köves, speciális anyag, gejzíres törmelékfolt, többrétegûség), esetleg a szõlõ fajtatípusa, kora, mûvelésmódja alapján megkülönböztetésre alkalmas és lehetõség van a környezettõl lényegesen eltérõ bor karakter elérésére, magas, egyedi, évente ismételhetõ minõség mellett. Az ültetvény kora meghaladja a 10 évet, termése ép szõlõben kifejezve nem haladja meg a 30q/ha-t (18hl/ha).
Mád a legnagyobb területû szõlõterülettel rendelkezõ község a Tokaji borvidéken. A szõlõ fekvése rendkívül védett, mivel vulkáni kúpok által alkotott medencék alakultak ki. A kõzetek zeolitosodása igen nagymértékû volt az utóvulkáni idõszakban a Pannon tó hatására, ami komplex, jó vízgazdálkodású, mégis meleg, korai szõlõérést eredményezõ talajok kialakulását eredményezte. A mádi dûlõk jelentõs védelmet élveznek az északi és nyugati szelek ellen, a medence jelleg az átlagtól magasabb hõmérsékletet és páratartalmat jelent, ami fokozza a fotoszintézist és elõsegíti az aszúsodást. Kedvezõ, hogy a síkság felõl a dombok magassága folyamatosan emelkedik az erdõk irányában, így a borvidéken egyedülálló láncolatot alkotnak, amelyek kör vagy félkör alakká formálódtak.
Hosszú, hányatott történelme volt a községnek, de mindig tették a szõlõ- és bortermelõ emberek a dolgukat, politikai és gazdasági viszonyoktól függetlenül. Bármi történt, másnap napkeltekor már a szõlõben voltak, mert ez a dolgok rendje: embernek munka, Istennek dicsõség!
A háború, a földosztás, majd kollektivizálás 450 éves birtokszerkezetet rombolt le, majd a 60-as évektõl a társadalmi tulajdon alapján települtek be részben a dûlõk, de a meredek, köves, teraszos dombtetõk nem éledtek újjá, vagy éppen ekkor pusztultak ki. A rendszerváltás hozta az eddigi legnagyobb értékvesztést, a szõlõföld ára gyakorlatilag nullára csökkent le a privatizáció mikéntje, és a szovjet borpiac megszûnése miatt.
Az azóta eltelt 19 évben részben újra termelõdött a mádi szõlõbirtokosság.
Megférnek egymás mellett az õsi tokaji családok leszármazottai (Árvay, Galambosi, Gergely, Orosz, Török, Szepsy), Mádba beleszeretõ új emberek (Barta, Budaházy, Bruhács, Demeter, Lenkey, Matisa Carlo, Szarka), és az idegen befektetõk is (Gundel, Royal Tokaj).
A szõlészetek sok régi elavult szõlõt felújítottak, megmentették az utókornak a kis, laza fürtû Furmintokat. Kipusztult területeket telepítettek be, ennek egyik leglátványosabb példája a Király dûlõ rekonstrukció. Itt alakult ki elsõre egy csúcsminõség szemléletû szõlõtermelés, a borkészítési gyakorlatok nyitott és innovatív volt napjainkig.
A mádi bor nagyon komoly fejlõdésen ment át, létrejött az újra természetes beltartalmú Aszú, kései szüretû és szamorodni bor, és megkezdõdött a száraz borok termelés- fejlesztése is. Úgy gondoljuk, most mégis le kell zárnunk egy korszakot, új fejezetet kell nyissunk Mád bortermelésének történetében. Most értelmeznünk kell a termõhelyeinket, amely a legfontosabb természeti erõforrásainak a fajtával, a generációk termelési kultúrájával, a ma itt megtapasztalók hitével, akaratával, tudásával, szorgalmával és szeretetével együtt.
Hogy magasabb minõségi síkokra kerülhessenek a boraink, elõször nekünk kell tudatilag feljebb jutnunk, életformává kell hogy váljon a közösségben való gondolkodás, az az elv, hogy folyamatosan lehet jobbat termelni, itt nincsenek határok. Ugyanakkor nem vetélkedünk sem egymással, sem a világ más termelõivel. Minden nap magasabb szintû értéket akarunk teremteni és azt megosztani másokkal is, akik fogékonyak a természetszeretõ emberek harmóniateremtõ törekvései iránt.
Természetesen az egész Tokaji borvidékért is dolgozunk, mivel azonban az ilyen tipusú gondolkodás ma még kisebbségben van a borvidéken, így szûkebb hazánkra lehetünk ma még csak pozitív hatással. Amikor Mád sikeres lesz nemzetközi piaci és pénzügyi vonatkozásban is, akkor majd másutt is megkezdõdnek a komoly változások. Az a legfontosabb, hogy úgy érjünk el komoly szakmai eredményeket, hogy senkinek ne okozzunk hátrányt, diszkriminációt.
Amit mondunk magunkról, azt nem akarjuk kitalálni,csak azt mondjuk, ahogy érezzük, gondoljuk és cselekedjük.
Elfogadjuk a történelmi véleményeket a mádi termõhelyeket illetõen, nem akarunk régi sérelmeket újabb sérelmek okozásával „orvosolni”. Valójában bár a gazdasági eredményesség fontos, hogy ez tevékenység hosszú távon is fennmaradhasson és fejlõdjön, és az emberek szeressenek itt élni, mégis inkább az a legfontosabb, ahogyan tesszük a dolgunkat, minden nap tudatosan.
Most nem beszélünk termelési megoldásokról, azok folyamatosan változnak a tapasztalataink bõvülésével, hogy találjuk meg az egyre magasabb szõlõ- borminõséget, az egyre tisztább, termõhelyi borkarakterek kifejezõbb, szerethetõbb stílusát. El kell mondani, mennyire szép Mád határa minden idõszakban, a látvány, az érzés minden pillanatban lenyûgözõ. Talán akkor lehetünk csak sikeresek, ha ezek a folyton másképp megnyilvánuló szépségek a poharakban is érezhetõek lesznek.
[tn_2_kozep.jpg]
Mád, 2009. június 1. szõlõvirágzáskor
Szepsy István
A Mádi Kör tagjai által bemutatandó borok 2009. június 4-én:
1/ Árvay János
– 2008 Sárgamuskotály
– 2007 Birsalmás dûlõ Furmint
2/ Barta Károly
– 2007 Öreg Király dûlõ Furmint száraz
– 2007 Öreg Király dûlõ Furmint kései szüretelésû
– 2006 Öreg Király dûlõ Furmint kései szüretelésû
3/ Budaházy Péter
– 2006 Szent Tamás dûlõ Furmint
– 2007 Hárslevelû késõi szüretelésû
4/ Demeter Ervin
– 2007 Úrágya dûlõ Furmint száraz
– 2007 Úrágya dûlõ Hárslevelû száraz
– 2007 Szamorodni édes
5/ Gundel Pincészet
– 2007 Hárslevelû száraz
– 2007 Furmint száraz
– 2006 Aszú
6/ Lenkey Pincészet
– 2007 Az élet szép
– 2006 Furmint és Hárslevelû száraz
– 2006 Fordítás
7/ Mád-Hill
– 2007 Pertze dûlõ Furmint száraz
– 2008 Kishegy dûlõ Hárslevelû félszáraz
– 1990 Furmint száraz
8/ Orosz Gábor
– 2007 Betsek dûlõ Furmint száraz
– 2007 Király dûlõ Hárslevelû száraz
– 2007 Furmint késõi szüretelésû
– 2007 Aszú 6 puttonyos
9/ Royal Tokaji Zrt.
– 2006 Szent Tamás Furmint száraz
– 2008 Szent Tamás Furmint száraz
– 2007 Szent Tamás 6 puttonyos Aszú
10/ Szepsy Borászati Kft.
– 2007 Nyulászó dûlõ Furmint száraz
– 2007 Úrágya dûlõ 63 szõlõ 1378 ha Furmint száraz
– 2006 Szamorodni (Mád-községi) édes
11/ Tokaj Classic
– 2007 Furmint félszáraz
– 2006 Cuvée édes
– 2006 Aszú 6 puttonyos
12/ Török Pincészet
– 2008 Furmint birtok száraz
– 2008 Holdvölgy dûlõ Furmint száraz
– 2006 Aszúeszencia
13/ Úri borok (Gergely Vince)
– 2008 Szent Tamás dûlõ Furmint száraz
– 2006 Szent Tamás dûlõ Muskotály száraz
– 2006 Szent Tamás dûlõ 6 puttonyos Aszú