Botrány? Illegálisan értékesítenének alföldiként olasz italt
Legalább százezer hektoliter olasz bort hoztak be a közelmúltban illegálisan az országba azért, hogy átpalackozzák és alföldi asztali borként értékesítsék tovább – tudtuk meg Kovács Tibortól. A Szekszárd környéki Szent Gaál Pincészet vezetõje kérdésünkre elmondta: állítását a borászok körében terjedõ információkra alapozza, s korábban õ is kapott ilyen ajánlatot kereskedõktõl, akik jelentõs hasznot ígértek a törvénybe ütközõ üzletért.
Kovács Tibor véleménye szerint ez a helyzet amiatt alakulhatott ki, mert Magyarországon nem borfelesleg, hanem hiány van. A borász úgy véli, hogy állítását többek között az támasztja alá, hogy a korábban meghirdetett lepárlási támogatásnál – ami az eladhatatlan készletek eltüntetését szolgálta – a jelentkezõk nem használták ki a meglévõ keretet. A borhiány arra vezethetõ vissza, hogy gyors ütemben apad a hazai szõlõterület, amelyet az Európai Unió még tovább kíván csökkenteni. Magyarország ugyanis 5000 hektár szõlõ kivágására kapott kvótát, ebbõl 3600 hektárt már kivontak a termelésbõl. Elsõsorban olyan területeken szüntették be a tevékenységüket a gazdák, ahol a hektáronkénti kétmillió forintos uniós támogatás megfelelõ ösztönzõnek bizonyult.
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsánál (HNT) nem erõsítették meg Kovács információit, állítják, nem tudnak illegális importról. Horváth Csaba fõtitkár érdeklõdésünkre elmondta, hogy csak a sajtóból értesültek a problémáról. Hatalmas gondot jelentene, ha valóban illegálisan az országba érkezõ olasz bort akarnának alföldi borként eladni. A fõtitkár szerint nem hozna akkora hasznot ez a szabálysértésnek minõsülõ ügylet, hogy érdemes lenne foglalkozni vele.
A tavalyi elsõ három negyedévben összesen kilencvenezer hektoliter külföldi bor érkezett hivatalosan az országba, ebbõl 57 ezer hektoliter volt az olasz termék. Ez utóbbi jelentõs része – megközelítõen 42 ezer hektoliter – hordós borként érkezett Magyarországra. Míg a magyar palackos fehérbor literenkénti átlagára 279, a vörösé pedig 331 forint, addig a hazánkba érkezõ olasz nedû 0,73 euróba, vagyis mintegy 186 forintba kerül.
A HNT tavaly kérte az importborok minõségének vizsgálatát. Az eljárást végzõ Országos Borminõsítõ Intézet (OBI) nem talált illegális terméket. Szõke János, az intézmény igazgató-helyettese szerint az olasz bor nem feketén, hanem legálisan érkezik az országba. Hozzáfûzte: a szabályok fel kell tüntetni a palackon, ha egy magyar bor más uniós országból származó bort is tartalmaz.
A magyar borokat forgalomba hozatal elõtt kémiailag és érzékszervileg megvizsgálja az OBI, s ezek alapján dönt az engedély kiadásáról. Ehhez többek között származási bizonyítvány és borminta is szükséges. Ez utóbbit ötszáz hektoliter mennyiség felett az intézet felügyelõi veszik le. Arra is van lehetõség, hogy ellenõrizzék, hogy az adott minta valóban arról a helyrõl származik-e, amely a bizonyítványon szerepel. Ebben az esetben a felügyelõk kimennek a borászatba, s az ottani borral hasonlítják össze a már elõzetesen beküldött mintát.
Kapcsolódó anyag
Palackos borok importja Magyarországra
Korábban
Szent Gaál Pincészet – sajtóbeszélgetés a Kiskakukk étteremben 2007-02-01
Forrás:
VG Online
http://www.vg.hu