Borvidékek helyett borrégiók alakulhatnak
A termelõk nagy része azonban súlyos gondokkal termelési, eladási és marketinggonddal küzd. Az új bortörvény lehetõvé teszi, hogy a borvidékek összevonásával koncentrált borrégiók alakuljanak ki.
Dr. Botos Ernõ Péter, a Szövetkezeti-Borászati Kutató igazgatója elmondta: \”Ha nagyobb a borvidék, akkor egyrészt azon belül több lehetõség van, a magasabb minõséget kivenni, szabályozni, védett borrá tenni, egyrészt pedig a fogyasztó ezeket a borvidékeket, amiknek nagyobb mennyisége van, jobban megismeri.\”
Például ha az egri, a bükki, a tokaji és a mátrai borvidék egy felvidéki borrégióvá alakulna, akkor a jól csengõ Tokaj név garantálná a kevésbé ismert bükkaljai borok versenyképességét. Ezenkívül olyan fajtákkal lehetne nagyobb piacra kerülni, melyek egységes fajtakarakterrel rendelkezik, nem csúcsbor, de jó minõségû és mind a négy borvidéken megtalálható. Például az alakuló felvidéki borrégió versenyképes terméke lehetne a hárslevelû bor.
Dr. Eperjesi Imre a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem, Borászati Tanszékének nyugalmazott egyetemi tanára elmondta: \”Itt egy ilyen szervezett, marketingmunkával elõállított jó minõségû borról van szó, amely, egy ukrán, lengyel, japán, skandináv, angol piacra felajánlható, ahol több millió palackot lehet és kell eladni évente, hogy egy ilyen bor ismerté váljon.\”
A kisebb vidékeknek egyelõre esélyük sincs nagyobb uniós támogatás lehívásához. Ha azonban borrégiókká alakulnának könnyebben pályázhatnának.
Forrás:
Drink.hu
http://www.drink.hu