Borversenyen döntötték el, melyik a legjobb 10 magyar bor – Tízszeresére nõtt a friss, újborok fogyasztása az elmúlt tíz évben
Az idén szüretelt friss borokat kizárólag 35 év alatti vezetõ borászok tesztelhették, akik összeállították Magyarország legjobb 10 új borának listáját – mondta Ferenc Vilmos a rendezvény fõszervezõje. Mint mondta, a rendezvény elsõsorban arra kívánta felhívni a figyelmet, hogy a világ borfogyasztási szokásai egyre gyorsabban változnak, amelyekre a magyar termelõknek is oda kell figyelniük, ha le szeretnék dolgozni hátrányukat a borászati nagyhatalmakkal szemben. Az új borok tesztelését a szervezõk azért bízták az új generációhoz tartozó borászokra, mert õk fogékonyabbak a változások iránt – nyilatkozta Ferenc Vilmos. Az elsõ tíz helyezett a palackon feltüntetheti a „2006 legjobb újbora” címet.
A szervezõk szerint a fogyasztási szokások megváltoztatásában az ilyen típusú fesztiváloknak is nagy szerepe van. Többek között az ilyen típusú kulináris rendezvényeknek köszönhetõ, hogy a frissen szüretelt borok fogyasztása 10 év alatt a tízszeresére nõtt Magyarországon.
Varga Bálint, Magyarország legnagyobb bortermelõjének, a Varga Pincészetnek értékesítési vezetõje, a borbíráló bizottság tagja úgy véli: az új borok fogyasztása Magyarországon ugyan nõtt, ám mindez még jóval alatta marad a francia vagy olasz borivók adataitól. Az évi kb. 3,5 millió liter bort elfogyasztó magyarok alig 400-500 ezer liter újbort isznak meg egy évben. Varga szerint – aki a megmérettetésen Irsai Olivér fajtából készült újborával az elsõ tízben végzett – ennek egyik oka a rossz marketingben keresendõ, hiszen a franciák például a bozsolé fesztiválok elterjesztésével még külföldön is ismertté tudták tenni boraikat.
Varga Bálint véleményét erõsíti meg Dr. Kállay Miklós professzor, a Corvinus Egyetem Borászati Tanszékének vezetõje, a borverseny elnöke is, aki szerint a franciák évente akár 10 millió liter újbort is értékesítenek. A professzor úgy véli, a nehezebb vörösborok mellett egyre nagyobb az igény a könnyebb fehér újborok iránt. Ennek oka az egészséges táplálkozás, a kulináris élvezetek globális változásában keresendõ. Kállay professzor úgy véli, az étkezési szokások megváltozása a magyar borfogyasztási tendenciákat sem hagyja érintetlenül, amelyre a pincészeteknek is fel kell készülniük.
Mi is az újbor?
Az újbor fogalma nem egyértelmûen definiált, tág értelemben a kierjedt bor a következõ szüretig újbornak számít. A borászok általában az olyan borokat nevezik újbornak, melyekben még nem dominálnak az érlelési illatok és ízek, a „tökéletes” újbor az erjesztés után „nulla érleléssel” egybõl a palackba kerül. Azonban idõvel a palackban is kialakulnak érlelési jegyek, ezért általában a következõ év húsvétjáig nevezhetjük az elõzõ évben szüretelt szõlõbõl készült borokat újboroknak.
Hagyományosan az újborokat a borászok Márton napján (november 11-én) mutatják be a nagyközönségnek, de egyes bortermelõk már jóval korábban (pl. Varga Pincészet Csabagyöngye – szeptember elsõ hete) kijönnek primõr boraikkal.
Az újborok kóstolása azért érdekes, mert ebben a stádiumban áll a bor a legközelebb a szõlõhöz, az elsõdleges szõlõillatok és -ízek ilyenkor még dominánsak, ami friss, üde és gyümölcsös jelleget biztosít a bornak. A friss újborok mindig közel álltak a borászok, a bort készítõ emberek szívéhez. Magyarországon az utóbbi évekig nem volt szokás az újborok forgalmazása és fogyasztása, azonban a harmadik alkalommal megrendezett Magyarországi Újbor- és Sajtfesztivál évrõl évre növekvõ sikere azt mutatja, hogy a magyar borkedvelõk is nyitottak a primõr borok felé.
A tíz legjobb bor 2006-ban
(nem helyezési sorrendben)
Borász Helység Bor Kategória
Sebestyén József Bonyhád Cuvée
Szõlõskert Zrt. Nagyréde Cuvée
Tokaj Kereskedõház Zrt. Sátoraljaújhely Hárslevelû
Varga Pincészet Badacsonyörs Irsai Olivér
Taschnervin Kft. Sopron Irsai Olivér
Gere Attila Villány Kékoportó
St. Vincentus Borház Siklós Kékoportó
Tamás Bátya Pincéje Villány Kékoportó
Lelovits Pince Villány Merlot Vörös bor
Bárdos és fia Pincészet Gyöngyös Szürkebarát