Borkirálynõ kadarkával
Tizenhatodik alkalommal rendezték meg a Kadarka Nemzetközi Borversenyt. Kiskõrösön egy híján kilencven bort bírált a zsûri, az arany minõsítésûek között egyetlen volt olyan, amelyiket tavaly szüretelt szõlõbõl készítettek. Frittmann János vadkerti borász, zsûritag véleménye szerint a kadarka hároméves korára éri el a csúcspontját. Talán ennek is köszönheti a szekszárdi Halmosi Pincészet, hogy a legmagasabb pontszámot 2007-es boruk kapta. – Gyermekkoromban a határ nagy részében a kõrösi gazdák kadarkát termesztettek, a város története összekapcsolódik ezzel a fajtával – mondta lapunknak Csengõdi István, az István Borház tulajdonosa, aki helyet adott a kadarkaborversenynek. – Ez olyan szõlõfajta, melynek bora a hagyományos magyar konyha ízvilágához illik. A pörköltekhez passzol az enyhén fûszeres íze.
Csengõdi szerint a kadarka presztízse a rendszerváltás idejére mélypontra süllyedt, régi jó hírét szeretnék visszaállítani.
A Petõfi szülõvárosát körbeölelõ ültetvényeknek manapság talán ha öt százalékán, azaz 110 hektáron termesztik a kadarkát. Csengõdi István mégis optimista: úgy látja, hogy az utóbbi 2-3 évben a borbarátok ismét felfedezték a kadarkát. Ez a borfajta Módos Péter korábbi borakadémiai elnök szerint, a Fekete-tenger déli partvidékérõl származhat. Hogy mikor érkeztek az elsõ szõlõvesszõk Magyarországra, nem tudni, de nem kizárt, hogy Mátyás király már ihatott kadarkát.
Amikor a zsûri elnökét a tavalyi évjáratról kérdezem, azt mondja diplomatikusan: a 2010-es évben a borász tudása rengeteget nyom a latban. A természet nem volt kegyes tavaly a növényhez. Így a zsûri sem kímélte a borászokat. A 89 benevezett mintából 16-ot arannyal jutalmazott a zsûri. Az aranyérmes borok között mindössze egyetlen – a kiskõrösi Boranal Kft. bora – volt 2010-es évjáratú. Módos Péter szerint bátor volt az, aki a tavalyi szõlõbõl készült itallal nevezett.
A bírálók között foglalt helyet Tolcsvay Béla énekmondó, zeneszerzõ is. A versenyrõl elfogultan nyilatkozott. Mint mondta: Petõfi szülõhelyén kadarkát inni megtiszteltetés. Nosztalgiával idézte fel a 70-es éveket, amikor gyakran koncerteztek a Duna–Tisza közén. Elmondta: különleges világot ismert itt meg akkor, amelyben az emberek keményen dolgoztak azért, hogy a hatkoronás földeken megélhessenek.
A verseny eredménye
A benevezett 89 mintából 12 kapott arany-, 27 ezüst-, 16 bronzérmet. Aranyat az alábbi borvidékek cégei, termelõi kaptak: Halmosi Pincészet (Szekszárd), Mauer Oszkár (Szerbia), Mészáros Borház Kft. (Szekszárd), Hagymási József (Eger), MR Vinogradi (Szerbia), Wekler Családi Pincészet (Várdomb), Balla Géza pincészete (Arad), Nagy Gyula (Szekszárd), Gál Tibor Pincészete (Eger), Eszterbauer Borászati és Szõlészeti Kft. 2 aranyérem (Szekszárd), Günzer Pincészet (Villány), Boranal Kft. (Kunság), Frittmann Testvérek Kft. (Kunság), István Borház (Kunság)
Forrás:
baon.hu
http://baon.hu