Borhamisítás ide vagy oda – mégis megkapjuk az EU-s támogatásokat
Az uniós döntés az õsz eleje óta húzódott, mivel az EU elõzõleg biztosítékot kért arra, hogy hamisított készletek a krízislepárlásra szánt borok közé nem kerülhetnek. Elõzõleg ugyanis ismét aggasztónak ítélt hírek jutottak el Brüsszelbe a hazai borpancsolásról. Információk szerint az FVM-nek mára sikerült garanciákat nyújtania arra, hogy az itteni ellenõrzési rendszer megfelelõen mûködik. Így Magyarország végül a minõségi borokra hektoliterfokonként 2,3 eurós, az asztali termékekre 1,914 eurós támogatást kaphatott, amely literenként 68, illetve 50 forint körüli összegnek felel meg.
Agrárdiplomáciai sikerként értékeli, és borászati szempontból végrehajthatónak tartja az uniós intézkedést a piaci szereplõket tömörítõ Hegyközségek Nemzeti Tanácsa. Horváth Csaba, a szervezet fõtitkárhelyettese ugyanakkor elmondta: nem kizárt, hogy Brüsszel azért halogatta a döntést, hogy a piaci beavatkozás minél kevesebb borra terjedjen ki. Idõközben ugyanis megkezdõdött Magyarországon az alkoholpiacot ellátó normál borlepárlási akció és a korábbi várakozásoknál jóval kisebb, 3,0-3,5 millió hektoliteres mai termésvárakozások is csökkenthetik a felajánlási hajlandóságot. Az EU-nak tehát kevesebb tényleges támogatást kellene folyósítania, ha az 500 ezer hektoliteres keretet nem használjuk ki.
További gondot jelenthet, hogy ma szûkösnek tûnnek a lepárlókapacitások is. Egyelõre csak a kunfehértartói Aranykapu Rt. lépett a piacra, a többi hazai szeszipari vállalat nem érdeklõdik a krízislepárlás iránt. Horváth Csaba szerint emiatt elõfordulhat, hogy nemcsak a feldolgozó kapacitások lesznek szûkösek, hanem az elõállított ipari alkohol elhelyezés is nehézségekbe ütközik.
Forrás:
VG
http://www.vg.hu