Borcsatát vesztett elzászi város
Franciaország elzászi térségében található egy igazi kis középkori borváros, Riquewihr, ahol minden a múltról és a szõlõtermesztésrõl szól. Ebben a régióban állították elõ mintegy kétszáz éven keresztül a Tokay nevû bort, ám a borvidékük védelmében kiálló magyar borosgazdák az uniós csatlakozás után elérték, hogy a tokaji bor márkanevet ne használhassák más országok. Így vesztettek el a franciák egy igazi borcsatát.
A kis borvárosnak mintegy ezer lakosa van, a település központja pedig az 1500-as évek állapotában maradt meg. Meghökkentõ a történelmi idõutazás, és mesébe illõ a látvány, amit a favázas, színes házak, valamint az azok oldaláról, erkélyeirõl lenyúló futó muskátlik teremtenek.
Már a római korban is állt ott egy kis település a késõbbiekben Schönenbergnek nevezett domb aljában. Földrajzilag nagyon jó helyen fekszik a város, ahol kiváló bor terem. Éghajlatára jellemzõ, hogy a közeli Mittelwihrben és Bennwihrben mandulafák is megtalálhatók.
Lakói már az 1200-as években nagy gondot fordítottak a védekezésre, ezért fallal vették körbe lakóhelyüket, az 1500-as években pedig a külsõ várfalat is felhúzták. Van egy öregtornya, a Dolder, amelyet egykor vizesárok övezett, és csak csapóhídon át lehetett bejutni a városba. A fõutcával párhuzamosan – ami a két városkapu között húzódik, és elfelezi a kör alakú kisvárost -, mindkét irányba fut egy-egy utca és sok-sok keresztutca.
Forrás:
Népszabadság
http://nol.hu